Pasaulio biržose - panika

 (1)
Technologijų akcijomis pagrįstas "Nasdaq" indeksas prekybos pabaigoje buvo 3321, tai yra nukritęs 355,7 punkto, arba 9,7 proc. Per visą praėjusią savaitę šis indeksas patyrė 25 proc. nuosmukį.

Ekspertai tikisi, kad biržų krizė šįsyk vis dėlto nebus tokia pražūtinga kaip 1987-ųjų spalį, kai "Dow Jones" indeksas nusmuko 22,6 proc. Krizę skaudžiausiai pajuto technologinių bendrovių akcijos, kurios iki šiol buvo biržose paklausiausios.

Finansų ekspertai teigia, kad privatūs investuotojai turėtų likti ramūs ir nepanikuoti.

"Rinką reikėjo pakoreguoti. Akivaizdu, kad ji jau buvo perkaitusi, ir tai, kas dabar vyksta, tėra reakcija į rinkos persisotinimą", - komentavo "Hargreaves Lansdown" makleris Markas Dampieras.

Panika Niujorko biržoje prasidėjo po to, kai JAV darbo departamentas paskelbė apie kovą 0,7 proc. padidėjusį vartotojų kainų indeksą (infliaciją). Tai didžiausias mėnesio indekso pakilimas per pastaruosius 5 metus, gerokai viršijęs visas ekspertų prognozes. Tai reiškia, jog federalinis iždas gali padidinti trumpalaikio skolinimo palūkanas, o tai reiškia mažėjančius bendrovių pelnus.

Amerikos biržų nuosmukis Lietuvai gali būti ir naudingas. Taip krizės JAV biržose įtaką Lietuvai ir Baltijos šalims vertina "Lietuvos ryto" kalbinti ekspertai.

Manoma, kad pastarieji įvykiai JAV silpnins JAV dolerį euro atžvilgiu, o tai yra itin naudinga Lietuvos eksportuotojams.

Tiesa, Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjas Gitanas Nausėda ir "Hansabank Markets" finansų analitikas Augustas Staniulis teigė, jog kol kas neaišku, ar sumaištis biržose yra ilgalaikio nuosmukio pradžia, ar tik nemalonus įvykis, neturėsiantis rimtų pasekmių JAV ūkiui.

Pasak A.Staniulio, įtaka Lietuvos ūkiui priklausys nuo to, kaip į pastaruosius įvykius biržose reaguos JAV bei euro zonos valstybių ekonomikos, nes Baltijos šalims ir yra svarbiausia, kaip krizė JAV atsilieps Europos ekonomikai.

A.Staniulis siūlė įvertinti tai, kad apie 35 proc. JAV gyventojų savo pinigus yra investavę į vertybinius popierius, taigi jeigu nuosmukis Amerikos biržose tęsis ilgai, tai stagnacija laukia ne tik JAV - toks procesas prasidėtų visame pasaulyje.

"Tačiau bet kuriuo atveju Europos ekonomika bus mažiau paveikta nei JAV, todėl kokio nors pablogėjimo Lietuvoje neturėtų būti", - teigė jis.

Apie galimą akcijų rinkos krizės poveikį Lietuvos vertybinių popierių rinkai ekspertai kalba su šypsena. Vertybinių popierių komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys abejojo, ar dar daugiau gali smukti Lietuvos akcijų rinka. Jau nebėra kam ir bėgti iš Lietuvos vertybinių popierių rinkos.

Kol kas specialistai atsargiai vertina galimą užsienio investicijų fondų sugrįžimą į Europos biržas. Pasak A.Staniulio, jeigu nuosmukis Amerikoje bus ilgalaikis, tai ir patys investicijų fondai nebeturės pakankamai pinigų didesnėms investicijoms Europoje.

G.Nausėda mano, kad neigiamos įtakos Lietuvai nebus, nes vertybinių popierių rinka nėra integruota į pasaulinę kapitalo rinką.

"Lietuvos rytas"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

R. Skyrienė: ketinimus atidėti Darbo kodekso įsigaliojimą vertinu neigiamai (15)

Užsienio investuotojus Lietuvoje vienijančio Investuotojų forumo vadovė Rūta Skyrienė sako kol kas nežinanti, ko tikėtis iš Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), tačiau ji neigiamai vertina partijos lyderių kalbas apie galimybę stabdyti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą.

Doleris artėja prie aukščiausio devynių mėnesių lygio (1)

Europos akcijos pamažu brangsta, o doleris artėja prie aukščiausio lygio per pastaruosius devynis mėnesius, praneša „Reuters“.

S. Jakeliūnas jau planuoja reformas: paliestų daugiau nei milijoną gyventojų (130)

Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas į finansų ministrus Stasys Jakeliūnas DELFI papasakojo apie pirmuosius darbus, kuriems teiktų prioritetą, jei užimtų šį postą.

R. Karbauskis imsis taisyti vieną paskutinių A. Butkevičiaus sprendimų (68)

Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbaukis sako, kad naujasis Darbo kodeksas yra klaida ir Seimas turės grįžti prie jo.

„Lidl“ kviečia architektus teikti idėjas dėl buvusio policijos pastato (8)

„Lidl Lietuva“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga skelbia biurų parko Giraitės g. 3 Vilniuje architektūrinių pasiūlymų konkursą, rengiamą bendradarbiaujant su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos bei Vilniaus miesto savivaldybe, rašoma bendrovės pranešime spaudai.