Penktadienį Rusijos audito rūmai rimtais finansiniais pažeidimais apkaltino nuošalų Arkties regioną, kuriam vadovauja Anglijos futbolo klubo "Chelsea" savininkas Romanas Abramovičius. Auditoriai teigė perduosiantys išvadas vyriausybei ir prokurorams.
Pasak auditorių, Čiukčijos regionas, kurio gubernatorius yra R. Abramovičius, netinkamai išleido milijonus JAV dolerių ir bankrutavo. Be to, buvo suteiktos mokesčių lengvatos su R. Abramovičiui priklausiusia naftos bendrove "Sibneft" susijusioms, tačiau Čiukčijoje neveikusioms įmonėms.

Auditorius Sergejus Riabuškinas naujienų agentūrai "Interfax" sakė, kad patikrinimas parodė "daugybę finansinės drausmės, mokesčių įstatymų ir regioninio biudžeto vykdymo pažeidimų".

Įtarimai, apie kuriuos naujienų agentūra "Reuters" paskelbė ketvirtadienį, buvo pareikšti po įprastinio patikrinimo, tačiau sutapo su didėjančiu politiniu spaudimu itin turtingiems Rusijos oligarchams.

37 metų R. Abramovičius, anksčiau prekiavęs nafta, yra antras turtingiausias Rusijos žmogus ir, žurnalo "Forbes" duomenimis, turi 12,5 mlrd. JAV dolerių vertinamo turto. Verslininkas Čiukčijos, kuri plyti kitoje nei Aliaska Beringo sąsiaurio pusėje, gubernatoriumi buvo išrinktas 2001 metais.

Turtingiausias Rusijos žmogus - buvęs "Yukos" vadovas Michailas Chodorkovskis kalėjime laukia teismo dėl kaltinimų sukčiavimu ir mokesčių vengimu.

Paklaustas, ar R. Abramovičius galės ramiai miegoti naktimis, S. Riabuškinas atsakė: "Manau, kad gavusi mūsų ataskaitą galutines išvadas padarys prokuratūra".

Atsakydamas į Audito rūmų kaltinimus, esą Čiukčija netinkamai išleido 1 mlrd. rublių (34,5 mln. JAV dolerių), regiono atstovas sakė, kad iki gegužės pabaigos visos klaidos bus ištaisytos. Atstovo teigimu, Čiukčija jau seniai yra bankrutavusi, o vadovaujant R. Abramovičiui dalis skolų buvo išmokėta ir restruktūrizuota. Esą todėl bendri įsiskolinimai sumažėjo iki 9,3 mlrd. rublių (320 mln. JAV dolerių).

"Čiukčija yra bankrutavusi, tačiau visa skola susidarė iki 2001 metų", - sakė regiono atstovas. Kitas Čiukčijos pareigūnas teigė, kad nėra jokio pagrindo baudžiamajam tyrimui.

S. Riabuškinas minėjo, jog Čiukčija suteikė 13,7 mlrd. rublių (470 mln. JAV dolerių) mokesčių lengvatų. Daugelis lengvatas gavusių įmonių yra susijusios su penkta pagal dydį Rusijos bendrove "Sibneft". Anot S. Riabuškino, kai kurios iš jų Čiučijoje teturėjo po 1-2 darbuotojus ir regione nevykdė jokios veiklos.

"Sibneft" atstovas John'as Mann'as (Džonas Manas) neigė teiginius, esą minėtos įmonės buvo fiktyvios. Atstovo teigimu, jų rezultatus konsolidavo "Sibneft", o jų veikla buvo "teisėta ir labai skaidri". J.Mann'as pridūrė, jog šios įmonės Čiukčijoje reinvestavo 14 mlrd. rublių, arba dvigubai daugiau nei reikalaujama pagal įstatymą.

"Sibneft" vien Čiukčijoje investavo 2 mlrd. JAV dolerių į naftos išžvalgymą, neįskaitant sandėliavimo, platinimo ir kitų dalykų, kuriuos ten darėme", - sakė Dž. Manas.

Realiai neveikiančių įmonių naudojimas specialų mokesčių statusą turinčiuose regionuose yra svarbiausias aspektas byloje dėl 3,5 mlrd. JAV dolerių "Yukos" nesumokėtų mokesčių. Ši byla papildė M. Chodorkovskiui iškeltą baudžiamąją bylą.

R. Abramovičius "Sibneft" valdymo atsisakė pagal su "Yukos" sudarytą susiliejimo sandorį, iširusį po to, kai pernai spalį buvo suimtas M. Chodorkovskis. Tačiau R. Abramovičius išlaikė faktinę "Sibneft" kontrolę.

Komentuodamas Čiukčijos skolų krizę regiono atstovas sakė, jog šiemet turėtų būti restruktūrizuota 6 mlrd. rublių federalinės vyriausybės paskola, kuri praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio viduryje buvo paimta garantuojant 15,8 tonos aukso gavyba Čiukčijos kasyklose.

Prieš tapdamas gubernatoriumi R. Abramovičius įsigijo didžiulius aukso išteklius Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, kuriuos vėliau pardavė. Sektoriaus atstovų teigimu, su R. Abramovičiumi susijusiems subjektams anksčiau priklausė vienas iš didžiausių Čiukčijos aukso telkinių "Maiskoje".

Šiuo metu telkinį eksploatuoja Didžiosios Britanijos bendrovė "Highland Gold Mining", kuri už "Maiskoje" pernai sumokėjo apie 35 mln. JAV dolerių. Britai telkinį, kuriame gali būti iki 6 mln. uncijų aukso, valdo per Rusijos antrinę įmonę, vadovaujamą vieno buvusio "Sibneft" vadovo. "Highland Gold Mining" iš R. Abramovičiaus įsigijo ir didelį "Mnogoversšinnoje" telkinį.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...

„Augmos“ rezultatus apkarpė nepalankios bananų rinkos tendencijos

Daržovių importo ir eksporto bendrovė „ Augma “ praėjusiais metais gavo 91,014 mln. eurų...

D. Grybauskaitė siūlo didinti baudas už nepagrįstas pajamas (22)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo didinti baudas už neaiškios kilmės pajamas ir nesumokėtus...

Kinija reiškia „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto prekybos tyrimo (7)

Kinija pirmadienį išreiškė „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto tyrimo, kuriame...

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart (9)

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Top naujienos

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (130)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų žudikų (228)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (577)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (3)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (151)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (90)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Karas su kurmiais: paprasti, bet labai veiksmingi kovos būdai (34)

Kai kuriems išpuoselėtų vejų ir gėlynų savininkams pasisekė – nepageidaujamas svečias kurmis...

Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto (3)

Knygą „ Ideali figūra “ pristatanti asmeninė trenerė Rūta Beišytė sako, kad norint...

Miela princesės Dianos laikrodžių paslaptis: kodėl vienu metu segėjo net du? (4)

Paskelbus nuotrauką , kurioje princesė Diana užfiksuota su dviem laikrodžiais ant rankos,...

„Feel Felt“ prekės ženklą įkūrusio lietuvio sėkmė: kad uždirbtum, visai nebūtina emigruoti (8)

Prieš trejus metus veltinio ir odos aksesuarų prekės ženklą „Feel Felt“ įkūręs Karolis...