Pastebima, kad silpstant šalies ekonomikai vis daugiau verslininkų ryžtasi parduoti dar pačiame darbo ir apyvartos didėjimo įkarštyje esančias įmones. Pirkėjų irgi netrūksta. Įmones įsigyja ne tik optimistiškai nusiteikę vietos verslininkai, bet ir svetimšaliai, - taip į Lietuvą ateina užsienio investicijos.
Verslas, derybos, sandėris
© Corbis/Scanpix
Tiems, kurie nori pirkti verslą, šiuo metu pasiūlymų netrūksta. O pasirinkimas išties įspūdingas. Jei turi už ką, nesunkiai gali įsigyti kelionių agentūrą, kaimo turizmo sodybą prie upės, prabangų restoraną, laidojimo namų paslaugas teikiančią įmonę, viešbutį, grožio ir sveikatos centrą, alaus ir vaisvandenių, rąstinių namų, traškučių, net... laivų gamybos verslą.

Anot specialistų, sėkmingai parduoti įmonę prireikia 1-3 metų, tačiau smulkesnis verslas nuperkamas greičiau, nes juo labiau domimasi.

Pardavimas vietoj bankroto

Bendrovės "Investment House", tarpininkaujančios perkant ir parduodant verslą, finansų analitikas Linas Kliukas LŽ sakė, kad norinčiųjų parduoti verslą sparčiai daugėja. Tai lemia šiuo metu gaunami neramūs ekonomikos signalai.

Bendrovės statistika rodo, kad per savaitę įvyksta vidutiniškai 20-30 pokalbių su verslininkais, kurie nori parduoti verslą. O su asmenimis, pageidaujančiais pirkti verslą, - 30 susitikimų. Tariamasi dėl 50-60 sandorių verslui įsigyti.

"Šiuo metu Lietuvoje stiprėja konkurencija ne vien tarp vidinių ūkio subjektų. Jaučiama ir globali konkurencija. Tai verčia mąstyti apie verslo perdavimą naujiems, ambicingiems savininkams, kuriems atsiveria didžiulės galimybės įsigijus įmonę, turinčią stiprius veiklos pamatus", - kalbėjo L.Kliukas.

Pasak jo, dar labai daug smulkiųjų verslininkų sunkiai įsivaizduoja, kad gali sėkmingai parduoti savo verslą ir išvengti galimo bankroto.

Kalbėdamas apie priežastis, dėl kurių nusprendžiama parduoti įmones, pašnekovas pažymėjo, kad labai dažnai atsisakoma verslo, susijusio su sunkumais ir plėtros problemomis.

"Tai gali būti valdymo nesklandumai, kai, tarkim, išsiplėtus įmonei susiduriama su efektyvaus valdymo gebėjimų stoka. Kiti verslo savininkai patiria stresą atsiradus finansiniams sunkumams. Tada jie nusprendžia parduoti puikiai išplėtotą verslą, kurį keli strateginiai sprendimai gali sėkmingai atgaivinti. Pastebime, kad kai kuriuos savininkus slegia ir per didelė, kartais net perdėta atsakomybės našta dėl darbuotojų bei partnerių, todėl susidūrę net ir su laikinais sunkumais jie nutaria verslą parduoti", - vardijo priežastis L.Kliukas.

Jo teigimu, labai rimta priežastis yra ir nuovargis, kai nusprendžiama atsisakyti sėkmingai 10 ar daugiau metų plėtoto verslo. "Kiti parduoda vieną verslo įmonių, nes aktyvi verslo plėtra reikalauja laiko, pastangų ir investicijų. Asmeninės ir sveikatos problemos taip pat dažna verslo pardavimo priežastis", - aiškino L.Kliukas.

Pasak pašnekovo, tarp parduodamų įmonių yra net tokių, kurios veikia apie 50 metų, tačiau daugelio jų veikla siekia 5-15 metų laikotarpį, o dirbančių vos 1-2 metus pasitaiko labai mažai. "Dabar pigiausias verslas kainuoja kelias dešimtis tūkstančių litų. Tai dažniausiai smulkios paslaugų įmonės. Šiandien atstovaujame ne vienam Lietuvos mastu stambiam verslui, turinčiam reikšmingą savo srities rinkos dalį. Kaip brangiausią galėtume paminėti 33 mln. litų kainuojančią metalo pramonės kompaniją. Kadangi atstovaujame dar kelioms didelėms metalo įmonėms, kuriame jų sujungimo projektus, kurių vertė smarkiai padidėja. Tokie projektai ypač įdomūs užsienio investuotojams, institucijoms ir fondams", - pažymėjo L.Kliukas.

Anot jo, paklausiausiu nebrangiai kainuojančiu verslu domisi ne tik įmonės, plečiančios veiklą, bet ir namų ūkiai. "Tai sietume su kritusiu pelningumu tiek nekilnojamojo turto, tiek akcijų rinkose. Verslas skatina vis didesnį susidomėjimą", - sakė finansų analitikas.

Superka užsienio investuotojai

Lietuvos ekonominės plėtros agentūros generalinis direktorius Titas Anuškevičius LŽ teigė, kad kilus krizei akcijų rinkose atitinkamai rizikingesnės tapo ir silpnesnės veiklos šakos. "Antra vertus, Lietuvos ekonomika tebeauga ir užsienio investuotojai iš mūsų šalies nebėga. Tik jaučiama, kad vietos verslininkai pradėjo pardavinėti savo verslą. Tačiau didėja užsienio investicijų srautas, ir jos ateina būtent perkant arba steigiant mažesnes įmones", - pabrėžė T.Anuškevičius. Jo nuomone, mūsų šalies rinka visada bus įdomi stipriems investuotojams.

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas įsitikinęs, kad verslo, kuris nėra tiesiogiai susijęs su makroekonominiais veiksniais, o orientuotas į lokalią rinką ir turi nuolatinių vartotojų, savininkai neparduoda ir neparduos. "Užsienio, kitaip dar vadinami strateginiai, investuotojai perka tuos subjektus, kurie dominuoja konkrečioje rinkoje, bet jiems trūksta apyvartinių lėšų, užstato skolinantis ar net patirties plėsti verslą", - dėstė D.Arlauskas. Todėl pašnekovas įmonių pardavimo nesieja su galimu bėgimu nuo bankroto, nes tai, anot jo, labiau susiję su nuosavų išteklių tolesnei veiklai plėtoti trūkumu.

"Strateginiai investuotojai gali nuostolingai dirbti kur kas ilgesnį laiką negu vietos verslininkai. Jie turi gerokai didesnį finansinį užnugarį, leidžiantį skolintis, o tai labai svarbu plėtojant verslą. Daugelis Lietuvos verslo vystytojų to negali padaryti. Pabrėžčiau, kad užsienio investuotojai neperka Lietuvoje bankrutuojančių įmonių, juos domina gana sėkmingai veikiančios bendrovės", - kalbėjo jis. Pasak D.Arlausko, šiuo metu pasaulyje sukaupta begalė pinigų, už kuriuos galima labai daug ką nupirkti, taigi ir lietuvišką verslą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (152)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (51)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (10)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (152)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (63)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1245)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (346)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...