Vilniuje apsaugos sistemas gaminanti ir 92-95 proc. jų eksportuojanti įmonė „Eldes“ gali pasigirti netradiciniais sprendimais užimti naujas rinkas ir labai margu personalu. Įmonėje dirba specialistai iš Brazilijos, Puerto Riko, Kolumbijos, Bolivijos, Australijos, Turkijos ir kitų šalių.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Įmonės personalo vadovė Neringa Lipskytė pasakoja, jog bendrovė dirba netiesiogiai su galutiniais vartotojais, o su „protingo namo” sistemų pardavimo ir įrengimo bendrovėmis, tad reikia specialistų, ir išmanančių užsienio šalių verslo kultūrą, ir puikiai mokančių kalbą.

„Dažniausiai užsieniečiai dirba mūsų įmonės pardavimų skyriuje, tačiau specialistų iš užsienio turime ir tyrimų bei plėtos, informacinių technologijų (IT) padaliniuose“, - sako pašnekovė.

Iš viso įmonės padaliniuose Vilniuje ir Kaune dirba 65 žmonės, iš jų užsienio piliečių – kiek daugiau nei 10. Anot N. Lipskytės, kol kas pagal rezultatus geriausiai sekasi įmonėje apie 5-metį dirbančiam lietuviui, kuris kalba ir rusiškai, tačiau užsienio piliečių pasiekimai vis didėja.

Paklausta, kaip įmonė nusprendė imtis tokios praktikos, ji dėsto, jog pirmiausia ryžtasi eksperimentui.

„Sprendimas įdarbinti užsieniečius susiklostė savaime ir jis pasiteisino: mes plėtėmės į užsienį ir supratome, kad geriausiai seksis tiems, kurie pažįsta kitos šalies kultūrą, supranta mentalitetą, kalba be akcento. Mūsų pirmasis darbuotojas užsienietis buvo prancūzakalbis - ėjome į Prancūzijos rinką. Jį suradome per studentų organizaciją ir jis pasiekė neblogų rezultatų, nors galiausiai išvyko į savo šalį. Tada supratome, kad einame geru keliu ir ėmėme ieškoti žmonių iš trečiųjų šalių“, - pasakoja N. Lipskytė.

Dažniausiai įmonė specialistų iš kitų šalių randa per darbo skelbimus ar kolegų rekomendacijas. Jeigu pavyksta rasti kitos šalies žinovą, apsvarstoma galimybė plėstis ir jo gimtinėje, nors nebūtinai tokia plėtra buvo suplanuota.

„Pastebime, jog įmonė sėkmingai plečiasi į rinkas, kurių specialistus samdome. Atitinkamai, reikia daugiau darbuotojų ir kitose srityse“, - teigiamą tokios plėtros efektą pastebi ji.

Įmonė, veikianti nuo 2005 m., didžiausią augimą fiksavo 2013-2014 m., kai per 1,5 metų įdarbino apie 20 žmonių. Iki kitų metų vasaros planuojama įdarbinti dar apie 20 žmonių, t.y. eksportuoto vadybininkų, tyrimų bei plėtros padalinio darbuotojų, sistemų programuotojų.

Kas tie užsieniečiai?

Neringa Lipskytė
Neringa Lipskytė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Iki šiol įmonė dar nėra nei vieno darbuotojo pakvietusi atvykti į Lietuvą – visi imigrantai jau gyveno čia.

„Mūsų darbuotojai į Lietuvą atvažiavo prieš įsidarbindami pas mus, jų istorijos – labai gražios, praktiškai visi yra meilės imigrantai, lietuvaitės juos parsivilioja į Lietuvą, kas mums yra naudinga, - atvirauja personalo vadovė. - Tiesa, yra ir į Lietuvą studijuoti atvykusių žmonių.“

Ieškoti darbuotojų užsienyje įmonė neplanuoja – sutvarkyti reikiamus dokumentus ir leidimus užtrunka, o planuojant plėtrą laukti yra brangu.

„Eldes“ jau dirba specialistai iš Brazilijos, Puerto Riko, Kolumbijos, Bolivijos, Australijos, Turkijos, yra žmogus, turintis šaknų Palestinoje ir dirbantis su arabų šalių rinka.

„Turime darbuotojų iš Europos Sąjungos šalių, pavyzdžiui, iš Estijos - GSM modulių specialistas“, - sako N. Lipskytė.

Be to, įmonėje dirba specialistai iš kaimyninių šalių, pavyzdžiui, informacinių technologijų (IT) specialistas iš Baltarusijos.

„Technologijų žinios yra vertingos nepriklausomai nuo to, kokioje šalyje įgytos, - sako ji. - Pastebime, kad IT specialistai iš Ukrainos ir Baltarusijos į Lietuvą atvažiuoja žinodami, kad čia jų specialybės žmonių trūksta, kai iš Vakarų šalių yra daugiau meilės imigrantų.“

Paklausta, ar dėl skirtingų kultūrų ir religijų įmonėje nekyla nesusipratimų, N. Lipskytė dėsto, jog angliškai susikalba visi.

„Kalbant apie toleranciją, darbas tarpkultūrinėje aplinkoje ją tik skatina. Lietuvos piliečiai išvažiuoja į kitas šalis ir norime, kad juos ten draugiškai priimtų, tad mes draugiškai priimame atvykusius. Pavyzdžiui, priimdami dirbti kito tikėjimo žmogų visada jam suteikiame galimybę išvykti pas artimuosius svarbioms šventėms ar tradicijoms”, - sako personalo vadovė.

Į Lietuvą – iš Brazilijos

Įmonėje eksporto vadybininku dirbantis Raphaelis Ninelli Lietuvoje gyvena beveik metus, o „Eldes“ dirba nuo pernai spalio.

„Niekada nemaniau, kad vieną dieną gyvensiu Lietuvoje, tai buvo labai toli nuo mano planų, - juokiasi pašnekovas. - Brazilijoje studijavau teisę, dabar ten galiu dirbti advokatu, tačiau mano žmona yra lietuvė. Ji su manimi Brazilijoje gyveno beveik metus, bet pasiilgo šeimos, draugų, net lietuviško klimato. Taigi, kai gavau licenciją dirbti advokatu, sutarėme, kad prieš man pradedant profesinį gyvenimą Brazilijoje, atvyksime pagyventi į Lietuvą, kaip ji atvyko į Braziliją ir bandė ten gyventi dėl manęs.“

Brazilas R. Ninelli sako, jog dabar jaučiasi tiek Lietuvos, tiek Brazilijos ambasadoriumi, nes mėgina užmegzti naujų ryšių tarp šalių verslo, visgi viliasi vieną dieną grįžti namo.

„Daug ko pasiilgstu būdamas čia: savo šeimos, vietos, kur užaugau, net saulės, nes pavasarį Lietuvoje lyja, žmonės šaltesni, rečiau šypsosi. Bet man patinka, kad čia yra daug naujų patirčių, šiek tiek keista, kad laisvalaikiu galima užsiauginti bulvių ar vykti į mišką rinkti uogų, Brazilijoje viską pirkdavau iš parduotuvės ar turgaus. O ir miestai kitokie: žymiai daugiau žalumos, medžių, ironiška, bet Brazilijos miestuose gamtos mažiau“, - kalba R. Ninelli.

Pasak jo, sudėtingiausia Lietuvoje buvo gyvenimą pradėti kurti nuo nulio. Tačiau dabar R. Ninelli Lietuvoje šiek tiek apsiprato bei darbu „Eldes“ sudomino ne vieną savo grupioką lietuvių kalbos kursuose.

Dirba ir puertorikietis

Vienas į įmonę per pažintį su R. Ninelli atėjusių dirbti užsieniečių yra eksporto vadybininkas Jose Pablo Andino Rivera. Jis į Lietuvą atvyko iš Puerto Riko, savivaldžios JAV teritorijos, ir įmonėje dirba nuo 2014 m. gegužės.

„Lietuvoje gyvenu jau 7-is mėnesius, o bendrovėje dirbu nuo šių metų gegužės. Nusprendžiau pasilikti ilgam, nes čia sukūriau šeimą, tad mokausi ir lietuvių kalbos. Man patinka žmonės, kuriuos sutikau, taip pat pradedu suprasti, kodėl lietuviai nesišypso visiems - jie nori įsitikinti, jog žmogus yra nuoširdus. Tai kur kas geriau nei sulaukti daugybės netikrų šypsenų“, - įspūdžius vardija J. Rivera.

Pašnekovas pasakoja, jog be JAV likusios šeimos ir draugų, Lietuvoje beveik nieko nepasigenda, priešingai, jo manymu, čia yra gerai sutvarkytų sferų, pavyzdžiui, viešasis transportas.

„Sprendimas persikelti gyventi į Lietuvą man tapo gyvenimą pakeitusia patirtimi gerąją prasme. Pavyzdžiui, JAV mes gyvename tam, kad dirbtume. Europos standartai yra kitokie: žmonės dirba tam, kad gyventų. Konkretus atvejis: JAV yra priimta kaupti atostogas, o čia darbdaviai skatina jas išleisti. Manau, kad dirbdamas šioje įmonėje su JAV rinkomis garsinsiu Lietuvą“, - sako J. Rivera.

O padirbėti, anot jo, dar yra kur – ne visi J. Riveros giminaičiai žinojo, iš kur kilusi jo žmona, tuo labiau, jog Lietuva – Europos Sąjungos narė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija mažino restoranų apyvartas

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija trečdaliu sumažino klientų srautus sostinės restoranuose....

Vilnius - tarp turtingiausių Rytų Europos miestų (1)

Vilnius patenka į turtingiausiųjų Vidurio ir Rytų miestų dešimtuką, ir jame užima aštuntą...

Žemės ūkio ministerija pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką

Žemės ūkio ministerija trečiadienį pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką - jos metu...

Į Paryžių vėl plūsta turistai (4)

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (341)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (39)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (118)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (64)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (18)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (5)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (11)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (7)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...