Jau netolimoje ateityje Klaipėdos rajono teritorija gali tapti alternatyvios elektros energijos šaltinių - vėjo jėgainių - centru. Rajono Savivaldybės administracija yra gavusi apie 30 fizinių ir juridinių asmenų prašymų leisti rajono teritorijoje statyti tokias jėgaines.
Pirmasis vėjo jėgainių parkas rajone turėjo pradėti veikti dar pernai rudenį. Tačiau jų statybai pasipriešinę kaimyninių žemių savininkai kreipėsi į teismą.

Nelengvai kelią skinasi ir kitų investuotojų milijoniniai projektai. Jėgainių kaimynyste nepatenkintų gyventojų skundai pasiekia ne tik rajono Savivaldybę, apskrities administraciją, bet nukeliauja ir į Vilnių.

Pirmiesiems pramušti kelią vėjo jėgainių statybai Klaipėdos rajone teko Vilniaus UAB "Vėjo vatas", kurią parengti projektą įgaliojo Vokietijos firma "Neg Micon". Jų planuojamo 10 vėjo jėgainių parko, kuris būtų statomas išsinuomotoje privačioje žemėje prie Vėžaičių, vertė - apie 70 mln. litų.

Pernai gegužės 30 d. Klaipėdos rajono savivaldybės Tarybai patvirtinus "Vėjo vato" parengtą detalųjį planą, 29 Vėžaičių bei Ežaičių kaimų gyventojai šį sprendimą apskundė Klaipėdos apskrities viršininko administracijai bei Vyriausybės atstovui.

Šioms atsakius, kad detaliojo plano rengimo ir svarstymo procedūros nebuvo pažeistos, gyventojai kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą ir bylą laimėjo. Tačiau valdininkai nepasidavė ir šio teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT). Šis birželio 30 d. rajono Savivaldybės ir Klaipėdos apskrities viršininko administracijos skundus patenkino.

Vėžaitiškiai skundėsi, kad nesutinka su vėjo jėgainių parko įkūrimu, kadangi tokio parko galima tarša gali turėti neigiamą įtaką kaimynystėje esančių jų žemės sklypų vertei, žemės ūkiui, žmonių sveikatai ir pan. Tačiau teismas konstatavo, kad pareiškėjai nepateikė jokių to įrodymų. Byloje nustatyta, kad pareiškėjų žemės sklypai yra naudojami žemės ūkio paskirčiai ir čia nėra jokių gyvenamųjų pastatų.

Taip pat LVAT nusprendė, kad nebuvo pažeista nei parko planavimo procedūra, nei rajono Savivaldybės Tarybos bei Klaipėdos apskrities viršininko administracijos sprendimų priėmimo tvarka. LVAT priimtas sprendimas nebeskundžiamas.

Dar vieniems vėjo jėgainių statytojams - bendrai Lietuvos ir Danijos UAB BNE pradėjus planavimo procedūras jėgainių parkui statyti prie Klaipėdos, vėl pasipylė gyventojų skundai, nukeliavę iki pat sostinės. Kaune registruota UAB BNE pagal susitarimą su Kretingalės seniūnijos ūkininku Romu Liaudansku, kuris tapo planavimo organizatoriumi, trijuose ūkininko išnuomotuose sklypuose (iš viso 125 ha) Dargužių, Peskojų ir Lankučių kaimuose planuoja pastatyti 13 vėjo jėgainių.

Kaimyninių žemių savininkai tvirtino, jog žinia apie vėjo jėgainių statybą jų pašonėje buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Labiausiai žmones papiktino tai, kad nemažos jų sklypų dalys patenka į būsimojo parko sanitarines zonas.

"Toks elgesys pažeidžia mūsų, kaip žemės savininkų, teises. Įsigaliojęs jėgainių detalusis planas užkirstų kelią sklypų ar didelės jų dalies paskirties pakeitimą į gyvenamąją ar rekreacinę. O dauguma mūsų ketiname tai daryti, atsižvelgdami į patogias sklypų geografines padėtis pajūrio ruože tarp Klaipėdos ir Palangos. Dabar visa tai gali tapti negyva triukšmo ir vėjo zona", - kalbėjo šalia būsimojo vėjo jėgainių parko sklypus turintys klaipėdiečiai. Be kita ko, savininkai teigė, jog investuotojai nuo pat pradžių buvo apsigaubę paslapties skraiste. Ne visi žemės savininkai gavo pranešimus apie būsimą vėjo jėgainių statybą, projektuotojai nenorėjo rodyti detaliojo plano, motyvuodami, kad tai privatu, neteikė jokios kitos informacijos.

Planavimo organizatoriaus įgaliotas asmuo Vidmantas Češulis tvirtina, jog gyventojų baimė dėl jėgainių parko neva skleidžiamos taršos yra nepagrįsta. Pasak jo, UAB "Ekosistemos" atliktas sanitarinių apsaugos zonų nustatymas vėjo jėgainių statybai dar kartą patvirtina, kad neigiamos įtakos aplinkai vėjo jėgainės neturės. Esą nesuvaržytos ir žemės savininkų teisės, nes niekas jiems netrukdo užsiimti žemės ūkiu, t.y. naudoti žemę pagal esamą paskirtį.

"Vėjo jėgainės yra ekologiškai švarūs statiniai. Daug kenksmingesnėje aplinkoje mes gyvename miestuose. Nereikia bijoti, kad jėgainė nuvirs. Projekte yra numatytos visos saugos priemonės, atitinkamos konstrukcijos, sutvirtinimai ir t.t.", - aiškino ir UAB "Ekosistemos" direktoriaus pavaduotoja dr. Asta Lapinskienė. Tiesa, ji pripažino, jog jėgainių poveikio žmonių sveikatai neįmanoma nustatyti tol, kol niekas toje vietoje negyvena.

Visi žemių savininkų skundai dėl vėjo jėgainių statybos Kretingalės seniūnijoje buvo persiųsti nagrinėti Klaipėdos apskrities viršininko administracijai. Išaiškinta, jog buvo pažeista planavimo procedūra, todėl planavimo organizatoriams buvo nurodyta iš naujo organizuoti detaliojo plano svarstymą su visuomene. Šį mėnesį vykusiame plano svarstyme Klaipėdos rajono savivaldybėje susitikti su gyventojais atvyko rajono valdžia, visa UAB BNE vadovybė, jų verslo partneriai ir kt.

Į pasiūlymą pažiūrėti filmą apie Danijoje plačiai paplitusias vėjo jėgaines susirinkę priešiškai nusiteikę žemės savininkai sureagavo švilpimu.

"Mes nesame prieš vėjo jėgaines ir alternatyviąją energetiką. Tačiau nelieskit mūsų sklypų savo sanitarinėmis zonomis, su kuriomis lendate į svetimą žemę, net neatsiklausę jos savininkų", - piktinosi vienas iš žemės savininkų Antanas Narvilas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija mažino restoranų apyvartas

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija trečdaliu sumažino klientų srautus sostinės restoranuose....

Vilnius - tarp turtingiausių Rytų Europos miestų (2)

Vilnius patenka į turtingiausiųjų Vidurio ir Rytų miestų dešimtuką, ir jame užima aštuntą...

Žemės ūkio ministerija pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką

Žemės ūkio ministerija trečiadienį pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką - jos metu...

Į Paryžių vėl plūsta turistai (4)

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (341)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (44)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų (9)

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (128)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (78)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (25)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (11)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....