Kol biurokratai ginčijasi, ar paminklosauginėje Palangos dalyje įrengto atrakcionų parko apžvalgos ratui reikėjo statybos leidimo, įrenginiu ramiai sukasi poilsiautojai, į verslininko kišenę gausiai pažerdami per žiemą uždirbtų litų.
© "Lietuvos žinios"

Pačiame kurorto centre, J.Basanavičiaus gatvės ir Meilės alėjos sankryžoje, įrengtas Olandijos verslininko Petruso J.M.Leanderio atrakcionų parkas tapo Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos teritorinio padalinio bei Klaipėdos apskrities administracijos ir Palangos valdininkų kovos priežastimi.

Per didelis ratas

Klaipėdos apskrities administracija kaltina Palangos architektą Svajūną Bradūną, kad jis neteisėtai suteikė leidimą statyti apžvalgos ratą. Pasak Lilijos Misiulienės, Klaipėdos apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento vadovės, pagal Statybos techninį reglamentą norint pastatyti didįjį apžvalgos ratą, viršijantį 10 metrų skersmenį, reikalingas statybos leidimas. Tačiau UAB "Leander LTU" apžvalgos ratą pastatė neturėdama šio leidimo ir neatlikusi visų privalomų procedūrų: detaliojo plano rengimo, svarstymo su visuomene ir projekto derinimo. "Todėl apskrities administracija įspėjo žemės sklypo nuomininką, kad gali būti nutraukta žemės nuomos sutartis", - LŽ sakė L.Misiulienė.

KPD Klaipėdos teritorinio padalinio inspektorius Vitalijus Juška sakė, kad teritorija, kurioje įrengtas atrakcionų parkas, yra greta nekilnojamosios kultūros vertybės, XIX a. vilos "Jūrapilis" ("Komoda"). Pagal teisės aktus tokioje teritorijoje ir jos apsaugos zonoje draudžiama statyti statinius, kurie aukščiu, apimtimi ar išraiška nustelbtų kultūros paveldo objektą arba objektus ir trukdytų juos apžvelgti. "Olando atrakcionai stovi paveldosauginiu požiūriu griežto režimo teritorijoje, todėl statybas leidę Palangos savivaldybės atstovai turėjo prieš tai viską suderinti su KPD Klaipėdos teritoriniu padaliniu, - sakė V.Juška. - Jie tikrai užgožia greta esančias kultūros vertybes, todėl mes prieštaraujame jų veiklai. Kol kas tik įspėjome verslininką, kad pašalintų aplinką darkantį apžvalgos ratą. Jei šis to nepadarys, mes jį įspėsime ir skirsime administracinę baudą".

Turi visus leidimus

Pasak Petruso J.M.Leanderio, UAB "Leander LTU" savininko ir direktoriaus, atrakcionai yra jo šeimos verslas, perduodamas iš kartos į kartą. Pradėjęs plėtoti veiklą Palangoje jis stengiasi laikytis visų Lietuvoje galiojančių įstatymų. "Mes kreipėmės į visas institucijas, kurios reguliuoja tokių atrakcionų veiklą, - LŽ sakė verslininkas. - Turime visus leidimus ir sertifikatus. Palangos savivaldybės paprašėme leidimo šioje vietoje įrengti parką ir jį gavome. Todėl tikrai nesuprantu, kuo čia nusikaltau."

Olandas teigė, kad atrakcionų įranga yra išnuomota iš vienos Vokietijos bendrovės iki rugsėjo 1-osios. Nuoma, transportavimo išlaidos, draudimas, montavimas ir eksploatavimas jam kainavo apie 80 tūkst. eurų (276 tūkst. litų).

Derinti nereikėjo?

Palangos miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Svajūnas Bradūnas savo kaltės šioje situacijoje taip pat neįžvelgia: "Sutikčiau su priekaištais, jei apžvalgos ratas būtų stacionarus įrenginys. Tačiau jis yra laikinas statinys, kuriam negalioja Statybos techninis reglamentas."

S.Bradūnas LŽ paaiškino, kad prieš dvejus metus Palangos architektūros skyrius kreipėsi į KPD Klaipėdos teritorinį padalinį su prašymu išaiškinti, ar nesudėtingiems ir laikiniems statiniams U2, t. y. paveldosauginėje, teritorijoje reikalingas teritorinio padalinio suderinimas. "Po savaitės gavome tuometinio direktoriaus Naglio Puteikio pasirašytą atsakymą, kad statinių, kuriems įrengti nereikia atlikti kasimo darbų, su jais derinti nereikia, - LŽ įrodinėjo S.Bradūnas. - Tokį atsakymą KPD Klaipėdos teritoriniam padaliniui aš pateiksiu ir šiemet."

Pasak architekto, kultūros vertybė yra ne tik vila "Jūrapilis", bet ir visas Palangos centras: "Todėl nematau nieko bloga, jei poilsiautojai juo grožėsis sukdamiesi apžvalgos ratu."

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (36)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

Lietuva - tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal ES fondų lėšų panaudojimą (20)

Už atliktas investicijas projektų vykdytojams jau išmokėta 1 mlrd. eurų 2014-2020 m. Europos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (55)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

SEB pristatė atnaujintą skyrių (1)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d. po rekonstrukcijos klientams duris atvėrė išmanusis SEB banko...

Top naujienos

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (55)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

G. Nausėda apie prezidento rinkimus: prie šito klausimo bus galima sugrįžti labai rimtai (57)

SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda neneigia dalyvausiąs 2019 metų...

N. Vasiliauskaitė. Terorizmas pasaulį jau pakeitė (47)

„Net jeigu islamistai sugebėtų surengti Europoje po teroristinį aktą kiekvieną dieną, tai...

Barselonos išpuolio mikroautobuso vairuotojas nustatytas, jo ieškoma visoje Europoje (10)

Ispanijos policija pirmadienį paskelbė nustačius asmens, praeitą ketvirtadienį nukreipusio...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: milijonai plūsta jo stebėti (9)

Į Jungtinių Valstijų miestus, įskaitant Čarlstoną Pietų Karolinoje, suplūdo milijonai...

Draugo gedėjusi kalytė pagaliau laiminga: įveikti sielvartą padėjo kačiukai

Kai kalytės Floros šeima priglaudė 20-metį katiną Dexter'į, energinga malamutė kaipmat...

Holivudas gedi vieno garsiausių visų laikų komikų J. Lewiso (3)

Sulaukęs 91-erių mirė vienas žinomiausių visų laikų komikų ir šou pasaulio atstovų Jerry...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (148)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...