„Kokią valstybės naštą dar galime pakelti?“ tokiu pavadinimu kovo mėnesį įvyko Lietuvos verslo forumas. Dauguma Lietuvos įmonių vienijančių asociacijų susibūrė, kad pateiktų valdžiai būtinus sprendimus srityse, kuriose iki šiol dominuoja viešasis sektorius – viešajame administravime, sveikatos apsaugoje, švietime bei socialinės paramos srityje.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Forumo idėja buvo padėti valdžiai išbristi iš ekonomikos krizės. Prarijus gruodžio mėnesio mokesčių kėlimo piliulę, nuspręsta pareikalauti iš valdžios susitvarkyti ir savo darže, padaryti bent tiek, kad metams įpusėjus vėl nereikėtų kelti mokesčių.

„Darbų. Rezultatų. Šiandien“ – toks buvo renginio moto – pateikti 26 pasiūlymai, kuriuos būtina įgyvendinti nedelsiant, ne vėliau nei iki šių metų pabaigos. O žinant valstybinės mašinos rutiną, tai reiškia, kad darbai turi būti užsukti neatidėliojant. Jau iki Verslo forumo vyriausybė buvo pakvietusi socialinius partnerius dialogui. Verslas pasiūlė dialogą darbais.

Dialogas - tyla

Ekonominė situacija neleidžia laukti, reikalingi greiti sprendimai. Pirmojo ketvirčio valstybės biudžetų surinkimo rezultatai buvo prastesni, nei tikėtasi. Ekonomikos prognozės blogėja kas mėnesį. Iš vyriausybės rūmų – tyla. Verslo forumo iniciatoriai vėl žengė žingsnį dialogo darbais link, pateikdama klausimus atsakingoms institucijoms, prašydami pasidalinti informacija, kaip sekasi atsižvelgti į pasiūlymus.

Visos atsakingosios institucijos surašė atsakymus, tačiau absoliuti dauguma jų nesuteikė vilties, kad pasiūlymai bus įgyvendinti. Paminėtinos dvi išimtys – švietimo srityje pradėta aukštojo mokslo reforma, ir viešai pradėta skelbti informacija apie institucijų įvykdytus viešuosius pirkimus. Pastaroji informacija pateikiama eklektiškai, nesistemiškai, bet yra. Tiesa, yra vilties, kad bus panaikintos apskritys. Šiuos sprendimus ketino įgyvendinti pati Vyriausybė, tad nestebina, kad jie pajudėjo greičiausiai. Į visus kitus pasiūlymus neatsižvelgta arba imituojama, kad pasiūlymai svarstomi.

Švietimo ministras, dalyvavęs Verslo forume, pasakė, kad jei Vyriausybė neatsižvelgs į tokios garbingos auditorijos pasiūlymus, tai nežinia, kas dar gali ją paskatinti veikti. Iš patirties žinome, kad valdžia iki šiol sureagavo tik į aukštus dūžtančių Seimo stiklų garsus. Tie, kurie taip nedaro, valdžiai neįdomūs, nepaisant kad sukuria kone visą šimtą procentų BVP ir suneša pinigus į biudžetą.

Monologas - nauja porcija nuodų

Taigi, valdžios išlaidos nesumažintos, sisteminės reformos nevykdomos, o diržų veržimas taikomas tik kuriančiai Lietuvos daliai. Taip ir turėjo būti, kad nesiimant būtinų žingsnių, valdžia griebsis jau ne kartą išmėginto būdo subalansuoti viešuosius finansus – dar kartą pakelti mokesčius. Juodu humoru tapo PVM pakėlimas „laikinai“ vienu procentiniu punktu nuo 18 iki 19 procentų.

Tikrai laikinai, nes netrukus PVM gali būti keliamas dar 2 procentiniais punktais. Vyriausybė neslepia, kad 2-3 procentiniais punktais gali būti didinamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Nekilnojamojo turto apmokestinimą galėsime rinktis net iš dviejų koncepcijų – vieną rengia Finansų ministerija, kitą pristatė „prisikėlėliai“. Tiesa, svarstomas „Sodros“ išmokų mažinimas, tačiau ne taip garsiai ir ryžtingai, kaip mokesčių kėlimas.

Tai, kad mokesčių kėlimo veiksmingumas, didinant biudžeto pajamas, jau yra išnaudotas, valdžios nebaugina. Tai, kad po naujo mokesčių kėlimo mokesčius mokančių įmonių sąrašą greit galėsime sutalpinti į porą puslapių – irgi nė motais. Vyrauja trumparegiškumas, gyvenimas šia diena, manipuliavimas dialogu, o po mūsų – nors ir tvanas.

Tačiau dar yra verslų ir žmonių, kurie Lietuvoje ketina gyventi ilgiau, nei valdys šioji Vyriausybė, ir turi ilgalaikius tikslus ir siekius. Kaip suderinti šį ilgalaikių ir trumpų, su rinkimais sutampančių, terminų neatitikimą, kai dialogas pavirtęs valdžios diktatorišku monologu, neįsiklausant lieka neatsakytu klausimu. Valdžia narkotizuoja net dešiniuosius, kai šie nutolę nuo deklaruojamų vertybių užkrauna tokią valstybės naštą, kurios nebegalime panešti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Artėjantis draudimas prekiauti galingais siurbliais išjudino pirkėjus

Nuo rudens visoje Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje, pirkti ir parduoti bus galima tik tokius...

Darbo birža kitąmet spalį taps Užimtumo tarnyba (8)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pradeda Darbo biržos pertvarką ir nuo kitų metų spalio...

Apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų (12)

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo...

JAV po 25 metų pertraukos atnaujins kiaulienos eksportą į Argentiną (2)

Jungtinės Valstijos ir Argentina sudarė susitarimą, pagal kurį Amerikos ūkininkai po 25 metų...

Už vadovų atlyginimų slėpimą siūlo bausti (14)

Kai kurių valstybės įmonių ir bendrovių vadovų atlyginimams esant po devyniais užraktais,...

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (374)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Atrakcijos Palangoje, kurios paįvairins poilsį prie jūros

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (68)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (6)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (63)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (326)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (9)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (43)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...