Nuo kitų metų gegužės Lietuvoje veiks su Europos Sąjungos teise suderintas Akcizų įstatymas, kuriame numatyti pereinamieji laikotarpiai dėl akcizų taikymo elektros energijai, akmens angliai, koksui, lignitui, orimulsijai, cigaretėms. Ateityje taip pat nebus taikomas akcizas buityje naudojamoms dujoms, rašoma pranešime spaudai.
Tokiems Finansų ministerijos siūlymams keisti ir papildyti Akcizų įstatymą šiandien pritarė Vyriausybė Pasak finansų viceministro Vito Vasiliausko, nors galiojantis Akcizų įstatymas įgyvendina daugumą ES reikalavimų, į jį neperkelti tie, kurių taikymas įmanomas tik Lietuvai tapus ES nare.

„Be to, Lietuvoje kai kurių produktų akcizų tarifai yra mažesni negu ES nustatyti minimalūs tarifai, todėl mes privalome pasiekti jų lygį“, - sako viceministras.

Tačiau artimiausius kelerius metus akcizas nebus taikomas elektros energijai, akmens angliai, koksui, lignitui, orimulsijai, nors Europos Sąjungos direktyva dėl energijos produktų ir elektros apmokestinimo restruktūrizavimo įpareigoja tą daryti nuo kitų metų pradžios. „Europos Komisijai Lietuva pateikė prašymą pereinamajam laikotarpiui gauti, todėl projekte įrašyti minimalūs akcizo tarifai, kurie nei kitąmet, nei kelerius metus vėliau nebus taikomi“,- sako finansų viceministras Vitas Vasiliauskas.

Projekte numatyta, kad akcizas akmens angliai, koksui, lignitui bus taikomas nuo 2006 m., elektros energijai – nuo 2010 m., o orimulsijai iki 2016 m. būtų taikomas nulinis akcizų tarifas. Tačiau gyventojams parduodami minėti produktai net ir po pereinamojo laikotarpio akcizu apmokestinami nebus, o verslo reikmėms naudojamiems bus taikomas 50 procentų mažesnis tarifas.

Be to, Finansų ministerija siūlo netaikyti akcizo elektros energijai, jeigu išlaidos jai viršija pusę gaminamo produkto savikainos.

Finansų ministerija primena, kad iki 2002 m. liepos 1 d. elektros energija Lietuvoje buvo apmokestinama akcizu – 1 proc. apmokestinamosios vertės. Reformavus akcizo mokesčio bazę, jau antri metai akcizas elektros energijai netaikomas.

Su ES teise visiškai suderintame Akcizų įstatymo projekte nuo akcizų už elektros energiją taip pat siūloma visiškai atleisti elektros energijos gamybai naudojamą energiją, elektros energiją, pagamintą naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, elektros energiją, tiekiamą asmenims, turintiems mokesčio administratoriaus leidimą įsigyti ją be akcizo ir kt.

Pagal projektą nuo 2004 m. gegužės 1 d. bus diferencijuotas akcizo tarifas variklių benzinui, priklausomai nuo švino kiekio jame. Bešviniam galios mažesnis tarifas – 1318 litų už toną, benzinui su švinu – 1934 litai už toną.

Siekiant priderinti galiojančius tarifus prie minimalių ES tarifų, nuo 45 iki 52 litų už toną bus kilstelėtas mazuto akcizas, nuo 80 iki 86 litų už toną – šildymui skirto buitinio krosnių kuro, nuo 30 iki 38 litų už kilogramą - cigarų ir cigarilių, nuo 30 iki 111 litų už kilogramą – rūkomojo tabako, nuo 1200 iki 3200 litų už grynojo etilo alkoholio hektolitrą – midaus trauktinių akcizas.

Automobilių transportui skirtų suskystintųjų dujų akcizas padidės nuo 378 iki 432 litų už toną. Tačiau gyventojų buityje naudojamos dujos nepabrangs – nuo akcizų bus atleidžiamos į buitinius balionus išpilstytos dujos, taip pat neišpilstytos, tiekiamos mokesčio administratoriaus nustatyta tvarka registruotiems vartotojams, pvz. asmenims, kurie užsiima dujų išpilstymu į balionus, grupinių įrengimų, per kuriuos naftos dujas gauna miesteliai, savininkai ir pan.

Projekte siūloma vartoti naujas registruoto ir neregistruoto prekybininko sąvokas. Pagal ES direktyvas, ne tik akcizais apmokestinamų prekių sandėliai, bet ir tokie prekybininkai turės teisę gauti iš kitos valstybės narės akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas.

Pagrindinis į įstatymo projektą perkeltas akcizinių prekių apmokestinimo principas - akcizai turės būti mokami toje šalyje, kurioje prekės faktiškai suvartojamos. Jeigu akcizai buvo sumokėti siuntėjo valstybėje, tai įrodžius, gavėjo šalis tą mokestį galės sugrąžinti, kad būtų išvengta dvigubo apmokestinimo.

Į įstatymo projektą įtrauktos procedūros, nustatančios, kaip bus apmokestinamos tarp ES valstybių gabenamos prekės Lietuvai tapus ES nare, taip pat nustatomos prekybą tarp valstybių narių vykdysiančių asmenų prievolės, kitos nuostatos.

Akcizų įstatymo pakeitimo įstatymo bei Akcizų įstatymo 3, 4, 8, 10,12, 33 ir 36 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymų projektai teikiami svarstyti Seime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...

„Augmos“ rezultatus apkarpė nepalankios bananų rinkos tendencijos

Daržovių importo ir eksporto bendrovė „ Augma “ praėjusiais metais gavo 91,014 mln. eurų...

D. Grybauskaitė siūlo didinti baudas už nepagrįstas pajamas (21)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo didinti baudas už neaiškios kilmės pajamas ir nesumokėtus...

Kinija reiškia „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto prekybos tyrimo (7)

Kinija pirmadienį išreiškė „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto tyrimo, kuriame...

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart (9)

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Top naujienos

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (124)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų žudikų (228)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (576)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (3)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (150)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (89)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Karas su kurmiais: paprasti, bet labai veiksmingi kovos būdai (33)

Kai kuriems išpuoselėtų vejų ir gėlynų savininkams pasisekė – nepageidaujamas svečias kurmis...

Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto (3)

Knygą „ Ideali figūra “ pristatanti asmeninė trenerė Rūta Beišytė sako, kad norint...

Miela princesės Dianos laikrodžių paslaptis: kodėl vienu metu segėjo net du? (4)

Paskelbus nuotrauką , kurioje princesė Diana užfiksuota su dviem laikrodžiais ant rankos,...

„Feel Felt“ prekės ženklą įkūrusio lietuvio sėkmė: kad uždirbtum, visai nebūtina emigruoti (7)

Prieš trejus metus veltinio ir odos aksesuarų prekės ženklą „Feel Felt“ įkūręs Karolis...