Dėl nepakeliamų mokesčių šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvos ekonomikoje auga, o sąžiningi verslininkai ir gyventojai priversti mokėti mokesčius ne tik už save, bet ir už šešėlinio verslo atstovus, tokią išvadą pateikia Lietuvos pramonininkų konfederacijos balandį atliktas tyrimas "Mokesčių našta Lietuvoje 1995-2002 metais".
pinigai kyšis
"Jeigu darytume prielaidą, kad mokesčių našta 1995-2003 m. nekito, tai galėtume teigti, kad įplaukos į biudžetą turėtų būti tolygios BVP augimui ir mokesčių dalis, tenkanti BVP, turėtų nekisti. Tačiau mokesčių dalis, tenkanti BVP, tendencingai mažėja, tuo tarpu mokestinė našta auga, o tai reiškia šešėlinės ekonomikos plėtrą", - teigia tyrimo autoriai.

Anot jų, biudžeto pajamos iš pridėtinės vertės mokesčio, kurio tarifas išliko stabilus, iš akcizo bei muitų mokesčio nuolat didėjo, o tai reiškia, kad vartojimas šalyje nuolat auga. O kadangi biudžeto pajamos iš fizinių asmenų pajamų mokesčio 1999-2002 m. absoliučia išraiška mažėjo, esant stabiliam tarifui, tai reiškia, kad dalis šalies ekonomikos dėl per sunkios mokesčių naštos perėjo į šešėlinę ekonomiką.

Statistikos departamento deklaruojamos BVP apimtys yra koreguotos neapskaitomos (arba šešėlinės) ekonomikos koeficientais. 1995 m. Lietuvos statistikos departamento atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad atsiskaitančių įmonių BVP sudaro tik 76,6 proc. šalies skelbiamo BVP, o neapskaitoma ekonomika sudarė 23,4 proc. Panašaus pobūdžio tyrimą Statistikos departamentas atlieka šiuo metu, o jo rezultatus žadama paskelbti rudenį.

Koregavimas, taikomas skaičiuojant BVP, išryškina tai, kad sąžiningai mokesčius mokantys verslininkai ir gyventojai moka juos ne tik už save, bet ir už šešėlinio verslo atstovus. Pramonininkų skaičiavimais, eliminavus šešėlinę ekonomiką, mokesčių dalis BVP 1995 metais sudarė 40,73, 2000 metais - 36,17, 2001 metais - 35,18, 2002 metais - 36,58 proc.

Tuo tarpu skelbiamame BVP mokesčių dalis 1995 metais buvo 31,20, 2000 metais - 27,20, 2001 metais - 26,76, 2002 metais - 27,67 proc.

Įtakingos verslininkų organizacijos teigimu, susiklosčiusioje situacijoje įmonės turi dvi išeitis - arba nutraukti veiklą, arba trauktis į šešėlį. Įgyvendinta mokesčių sistemos reforma padėties nepakeitė - teigiamą pelno mokesčio tarifo mažinimą sumenkino likusi aukšta darbo jėgos kaina.

"Egzistuojantis 18 proc. skirtumas tarp pagrindinio gyventojų pajamų mokesčio tarifo (33 proc.) ir tarifo užsiimant verslu individualiai (15 proc.) gali būti traktuojamas kaip tiesioginis skatinimas vengti civilizuotų darbo santykių", - pabrėžiama tyrimo išvadose. Bendros darbdavio sąnaudos, norint išmokėti darbuotojui papildomus 100 litų, atskaičius mokesčius, siekia 204,68 lito.

Tai reiškia, kad geriausių specialistų nepajėgiančios išlaikyti įmonės ateityje neišvengiamai žlugs bei padidins bankrutuojančių įmonių skaičių. Arba bus priverstos slėpti tikrąjį darbuotojų atlyginimą visais įmanomais būdais (pvz. - pajamos natūra, užmokestis iš tikslinių teritorijų, fiktyvūs turto sandoriai ir pan.).

Tuo tarpu situacija Estijoje ir Latvijoje dėl mažesnių pajamų mokesčio tarifų atrodo žymiai geresnė, o tai teigiamai veikia mūsų kaimynių įmonių konkurencingumą. Veikiausiai, Estijoje ir Latvijoje buvo suvokta elementari taisyklė, kad pajamų mokesčio sumažinimas yra kompensuojamas padidėjusiu vartojimu.

Todėl pramonininkai siūlo panaikinti kelių mokestį, mažinti gyventojų pajamų mokesčio pagrindinį tarifą, sumažinant netolygumą tarp žmogiškųjų ir kapitalo išteklių apmokestinimo ir mažinant neapskaitomos ekonomikos dalį. Atsisakyti planų apmokestinti nekilnojamąjį turtą fiziniams asmenims, nes pastarasis mokestis yra neteisingas - nekilnojamas turtas perkamas jau iš apmokestintų pajamų mokesčių pajamų. Ūkio subjektams nekilnojamojo turto mokestį siūloma skaičiuoti nuo buhalterinės turto vertės, nes pastaruoju metu mokestis, skaičiuojamas nuo atkuriamosios vertės, atbaido ūkio subjektus nuo investicijų į nekilnojamąjį turtą, jo renovavimo.

"Stabilumas ir tęstinumas - tai principai, kurių pastaraisiais metais, deja, buvo nepaisoma keičiant mokesčių sistemą reglamentuojančius teisės aktus. Valdžios institucijoms nereikia bijoti konstruktyvių dialogų su mokesčių mokėtojais ir visi pakeitimai turi būti anonsuojami iš anksto, kad verslas spėtų pasiruošti jiems, įvesti korekcijas į savo strateginius bei taktinius veiklos planus", - dar kartą valdžiai primena Pramonininkų konfederacija.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (15)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (9)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

Top naujienos

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (3)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (104)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (17)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (2)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (121)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (8)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...

„Saulėlydžio“ žvaigždės kovos su paparacais: slėpdavosi net bagažinėje

Visiems teko girdėti apie įžymybių „kovas“ su paparacais. Kol paauglių dievaitis Justinas...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (474)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Bjaurus skandalas Ukrainoje: du žaidėjai pardavė rinktinės rungtynes (24)

Ukrainos ledo ritulio rinktinę supurtė lažybų skandalas. Du žaidėjai prisipažino gavę pinigų...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (34)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...