Naujoji ekonomika reikalauja permainų

 (5)
Telekomunikacijomis paremta naujoji ekonomika užvaldo vis daugiau pasaulio šalių, tačiau Rytų Europos valstybės ir toliau plūduriuoja tradicinės ekonomikos štilyje.
Remiantis naujausiu "The Economist Intelligence Unit" (EIU) atliktu 60-ies pasaulio šalių tyrimu "Parengtumas elektroniniam verslui", dauguma Rytų Europos valstybių vertinimo lentelėje užima prastas pozicijas.

EIU tyrime šalys susikirstytos į 3 kategorijas – lyderiaujančias, pasirengusias elektroniniam verslui, vidutiniškai pasirengusias (kurių ekonomikos gali pradėti naudotis visais interneto teikiamais pranašumais per ateinačius 3–5 m.) ir atsilikusias valstybes, kuriose komunikacijų infrastruktūra yra itin silpna. Šiame pasaulio šalių 60-ke Rytų Europos valstybės priskiriamos antrajai ir trečiajai kategorijoms.

Sąrašo viršuje esančios šalys, kuriose aktyviai plečiamos komunikacijos ir geriausios verslo sąlygos, jau pasirengusios skinti naujosios ekonomikos teikiamus vaisius.

Analitikai mano, kad reformoms nusiteikusios Rytų Europos valstybės dar gali pasivyti vis labiau tolstančius naujosios ekonomikos lyderius. Tačiau joms būtina nedelsiant diegti naujas ekonimikos strategijas. Rusija, nors jos elektroninio verslo plėtros potencialas ir didelis, užima tik 44-tą vietą. Tuo tarpu Lenkija – 28-oje, Vengrija – 29-oje, o Čekija – 30-oje vietoje. Lietuva tyrime neminima.

Anot analitikų, atsiliekančios valstybės, norinčios tapti visavertėmis naujosios ekonomikos žaidėjomis, privalo laikytis trijų pagrindinių dalykų.

Naujosios ekonomikos stuburas yra telekomunikacijos priemonės. Vystantis naujoms technologijoms daugėja būdų, kaip naudoti komunikacijų kanalus. Rytų Europos šalyse smarkiai daugėja mobiliojo ryšio, kuris pasaulyje tampa vis svarbesnis, vartotojų, tad regiono šalys gali pagerinti savo pozicijas, tačiau būtina daugelio iš jų telekomus liberalizuoti.

Pasaulinės rinkos patirtis rodo, kad laisva konkurencija skatina investicijas, mažina kainas, didina interneto vartotojų skaičių ir skatina technologines naujoves. Pagrindinis išbandymas – apsaugoti laisvą konkurenciją. Deja, tai daryti dažnai trukdo varžantys įstatymai ir netinkama politika. Šioje srityje Rytų Europos šalims būtina dar daug nuveikti.

Internetas reikalauja papildomų žinių, ypač informacinių technologijų srityje. Rytų Europoje vis daugėja imlių naujovėms ir kvalifikuotų darbuotojų, tad čia regiono šalys neturėtų susidurti su rimtesnėmis problemomis. Tačiau būtina labiau skatinti bendrą išsilavinimą.

Kompanijos, norinčios investuoti į elektroninį verslą Rytų Europoje, dažnai susiduria su rimtomis struktūrinėmis problemomis. EIU specialistai teigia, kad jei regiono vietos valdžia nesiims liberalizuoti ir gerinti telekomų infrastruktūros bei skatinti naujausias technologijas, Rytų Europos šalys ir toliau vilksis ekonomikos ešalono pabaigoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (24)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (2)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (26)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (100)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.

Neturintiems namų – naujas projektas (69)

Iš Šilutės pl. 8 esančių nakvynės namų čia pernakvoti ateinantys benamiai per dvejus metus bus iškraustyti į Dubysos gatvę.