Turint valdžios užtarimą, pasirodo, galima net ūkiniame pastate, viduryje gyvenvietės, įrengti fabriką. Europos Sąjungos valstybėje toks įvykis būtų neįmanomas, bet tik ne Lietuvoje. Neapsikentę fabriko kaimynystės, Rumšiškių gyventojai pagalbos prašo net prezidento.
Kinija, koldūnai
© Corbis/Scanpix
Gyvenvietėje iškilo fabrikas

Vyriausybę, Prezidentūrą ir Seimo Antikorupcijos komisiją pasiekė 8 Rumšiškėse gyvenančių šeimų skundas. Žmonės tvirtina, kad prieš kelerius metus prarado ramybę, kai kaimynai namų valdoje išplėtė koldūnų ir kitų šaldytų maisto produktų gamybą. „Lietuvoje įstatymai taikomi visiems be išlygų, o Rumšiškėse galioja sava tvarka ir savi įstatymai“, – neabejoja vienas skundą pasirašiusiųjų Arvydas Valiukonis.

Jis, kaip ir kiti kaimynai, kurių sklypai ribojasi su „D.Gelombickienės ir partnerių“ koldūnų fabriku, mina Kaišiadorių rajono valdžios slenksčius, bet šioji, atrodo, kone kryžiumi guldama gina bendrovę.

Susirūpino vaikų saugumu

Jono ir Danutės Gelombickų šeima dar 1992 metais ūkiniame pastate įrengė koldūnų fabriką. Žemės įstatymas kategoriškai draudžia gamybinę veiklą namų valdoje. Nuo 2005 m. įmonė buvo gerokai išplėsta. Šiuo metu joje dirba apie 60 žmonių. „Iš gamybos nuolat sklinda kvapas, fabriko darbuotojai važiuoja į darbą ir atgal, vaikams darosi nesaugu eiti į mokyklą, nes siauros gatvelės, nėra nė šaligatvių“ , – skundėsi kitas Gelombickų kaimynas Kęstutis Vaicekauskas.

Greta gyvenančiam Regimantui Vaičiuliui irgi kyla įtarimų, kad Kaišiadorių valdžia dangsto gyvenvietėje įkurtą bendrovę. „Kai kas nors iš valdžios atvyksta pagal mūsų skundą, tai pirmiausia priekaištauja tiems, kurie pasiskundė, – pasakojo R.Vaičiulis. – Vakarais nuo įmonės sklinda triukšmas, o sklype kartais aptinkame pastipusių žiurkių“.

Baudų ir teismų lavina

Kauno apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorius Eugenijus Sklenys Rumšiškėse susiklosčiusią situaciją pavadino vienu žodžiu: „Nonsensas“.

„Jonui Gelombickui ne kartą skyrėme baudas, su trim ieškiniais kreipėmės į teismus ir laukiame jų verdikto, – sakė E.Sklenys. – Tiesą sakant, su tokiu atveju man dar nėra tekę susidurti“.

Kauno apskrities administracija prašo teismų panaikinti Kaišiadorių rajono savivaldybės išduotą statybos leidimą, taip pat nubausti verslininkus už tai, kad jie ne pagal paskirtį naudoja statinius. Pasak E.Sklenio, sklypo užstatymo tankis statiniais gerokai viršija normą. Koldūnų fabrikėlio savininkai jį esą užstatė apie 52 proc., nors užstatymo tankis neturėtų viršyti 17 proc.

Fabrikėlio iškelti nežada

Aplinkinių gyventojų nepasitenkinimą sukėlę verslininkai atsisakė planų koldūnus gaminti kitur, nors anksčiau kalbėjo turį sklypų Rumšiškių pakraštyje. Esą gavę Europos Sąjungos paramą, visą gamybą jie ten ir iškels. Praėjus trejiems metams nuo paskutinio pokalbio su žurnalistais, Gelombickai kalba jau visiškai kitaip. „Atlikome poveikio aplinkai studiją ir gamybos tikrai niekur neiškelsime“, – sakė Danutė Gelombickienė.

„Valstiečių laikraščiui“ atvykus prie Gelombickų namų, juose virė darbas. Kieme stovėjo dvi sunkiasvorės mašinos, o šalia - dar 10 automobilių. Jonas ir Danutė Gelombickai tikino, esą fabrikas niekam netrukdo. „Jame dirba vienišos mamos, auginančios vaikus“, – sakė D.Gelombickienė. Pasak šeimos, kaimynai tiesiog siekia sužlugdyti jų verslą.

Nulinė sanitarinės apsaugos zona

Kaimynams fabrikas iš pradžių netrukdė. Žmonės pradėjo piktintis, kai išsiplėtė gamybos apimtys. Gyventojai stebisi, kad Kauno visuomenės sveikatos centras dėl nesuprantamų priežasčių fabrikui protokolu patvirtino siūlomą nulinę sanitarinės apsaugos zoną, nors tokios įmonės paprastai įpareigotos laikytis bent jau 50 metrų apsaugos zonos.

Sveikatos specialistų nutarimą žmonės apskundė Kauno apygardos administraciniam teismui. Jo sprendimas buvo palankus gyventojams. Užuot ištaisę situaciją, higienistai teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. „Kodėl jie taip užstoja bendrovę, manau, galima nesunkiai atspėti“, – sakė A.Valiukonis.

Bendrovė turi gynėjų

„Valstiečių laikraščiui“ pradėjus domėtis istorija Rumšiškėse, atsirado dar vienas fabriko gynėjas. Bendrovės akcininku prisistatęs Stanislovas Abromavičius itin rūpinosi įmonės reikalais. Jis nenorėjo, kad straipsnis išvystų dienos šviesą. „Valstiečių laikraščiui“ jis tikino turįs keletą procentų šio fabriko akcijų ir neslėpė, jog yra suinteresuotas jo veikla.

Anksčiau S.Abromavičius dirbo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Kai statybų priežiūros specialistai J.Gelombickui skyrė baudą, S.Abromavičius, lyg koks advokatas, pats ėjo aiškintis į valstybės instituciją. Be kita ko, prieš tris savaites Kaišiadorių savivaldybei pradėjus vienos gatvelės, esančios prie Valiukonių namo ir vedančios į niekur, paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą, rajono politikai rėmėsi ne tik neaišku kaip surinktais gyventojų parašais, bet ir S.Abromavičiaus straipsniu vietos spaudoje. Jis buvo prisegtas prie Kaišiadorių rajono tarybos sprendimo protokolo.

Ant Vyriausybės atstovo kilimo

Kaišiadorių rajono valdžios veiksmai jau kelia įtarimų ir Vyriausybės atstovui Kauno apskrityje Vasilijui Popovui. Pirmadienį jis išsikvietė Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktorių Vytautą Streikauską ir merą Romualdą Urmilevičių. Jie skubiai išėjo iš V.Popovo kabineto, nors „Valstiečių laikraštis“ paprašė jų luktelėti. „Kaišiadoriškių sprendimai jau seniai kelia įtarimų, – sakė V.Popovas. – Pareikalavau, kad šaldytų produktų gamyba Rumšiškėse būtų nutraukta nedelsiant“.

Tris kartus iš eilės nuo 2005 metų pabaigos Kaišiadorių rajono valdžia įpareigodavo UAB „D.Gelombickienė ir partneriai“ gamybą nutraukti, bet, pasibaigus terminui, savivaldybė po kelių dienų nustatydavo naują terminą. Pagal paskutinį sprendimą – iki 2008 m. gruodžio 31 d.

Tiria žinybinė komisija

Aplinkos ministerijai pavaldžios Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vadovaujama komisija, sudaryta iš įvairių žinybų atstovų, prieš savaitę lankėsi Rumšiškėse. „Situacija gana paini, todėl pirmiausia lauksime specialistų išvadų“, – sakė komisijos vadovas Statinių statybos priežiūros skyriaus vedėjas Rimgaudas Ališauskas. Jo žodžiais tariant, įstatymai vienodai galioja visiems ir jų reikia laikytis.

Per artimiausias savaites komisijai savo išvadas pateiks aplinkos sargai, sveikatos, veterinarijos ir kiti ekspertai. „Tik tada paskelbsime savo poziciją“, – sakė R.Ališauskas. Šias išvadas Aplinkos ministerijos vadovaujama komisija paskelbs maždaug balandžio 25 dieną.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (1)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (4)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (34)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (26)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (24)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (76)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...