Įvairiais skaičiavimais, šiuo metu minimalus atlyginimas sudaro 38-43 proc. vidutinio Lietuvos dirbančiųjų gaunamo darbo užmokesčio. Profesinės sąjungos liktų patenkintos sulaukusios 50 proc. dydžio. Verslas neprieštarautų, jei minimalus atlygis pasiektų pusę vidutinio, tačiau pataria jo didėjimą sieti su ekonomikos augimu, o ne valdžios norais.
Litai, monetos
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Statistikos departamento duomenimis, paskutinįjį 2007 metų ketvirtį vidutinis atlyginimas šalyje buvo 2052 Lt neatskaičius mokesčių arba 1526,6 Lt „į rankas“. Minimalus atlyginimas šiuo metu Lietuvoje yra 800 Lt arba maždaug 661 Lt „į rankas“.

Taigi skaičiuojant minimalaus ir vidutinio atlygio santykį neatskaičius mokesčių būtų 38,9 proc., o atskaičius – 43,3 proc.

Pernai Seime oficialiai sudaryta darbo grupė buvo pateikusi siūlymą privalomai susieti minimalų atlyginimą ir vidutinį uždarbį šalyje. Siūlyta, kad minimali alga sudarytų 60 proc. vidutinio užmokesčio.

Tačiau sprendimo tąkart nepriimta, šiai idėjai ypač prieštarauja Finansų ministerija, o diskusijos dėl minimalaus atlygio dydžio išlieka. Pavyzdžiui, šiuo metu Seime svarstoma galimybė atsižvelgiant į infliaciją indeksuoti minimalų darbo užmokestį, taip jis didėtų kartu su augančia infliacija ir būtinomis išlaidomis.

Norėtų matyti 1000 Lt

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas DELFI skaičiavo, kad Lietuva pagal šį santykį dar gerokai atsilieka nuo Vakarų, kuriuose minimalus atlygis dažniausiai sudaro 40-50 proc. vidutinio atlygio.

„Minimalios algos didinimas turi tam tikrų pliusų, nes dalis pinigų išvedama iš šešėlinės ekonomikos. Ne paslaptis, kad kai kurios įmonės moka „vokelius“, taigi kuo didesnė minimali alga, tuo labiau darbdaviai yra priversti mažinti atlyginimo dalį „vokeliuose“, – tvirtino profsąjungų atstovas.

Remiantis šiais skaičiavimai, Lietuvoje, anot jo, minimalus atlygis, neatskaičius mokesčių, turėtų būti bent 200 Lt didesnis nei šiuo metu – 1000 Lt. Tuomet po mokesčių minimalus atlygis būtų 800 Lt.

A. Černiausko duomenimis, Vakaruose minimalų atlyginimą gauna 2-3 proc. visą darbo dieną dirbančių darbuotojų, tuo tarpu Lietuvoje šis skaičius yra 13-14 proc.

Norėtų sieti su ekonomikos augimu

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas mano, kad teisingausia būtų minimalaus atlygio didėjimą „pririšti“ prie ekonominių rodiklių, taip esą būtų išvengta populistinių sprendimų ir spekuliacijų..

„Mes siūlėme, kad būtų tarp 40-50 proc., taigi kylant vidutiniam taip galėtų kilti ir minimalus. Žodžiu, jeigu minimalus atlyginimas būtų 50 proc. vidutinio, mes nebūtumėm labai nuskriausti arba labai nusiminę. Mes manome, kad tai būtų labai protingas skaičius“, – tvirtino D. Arlauskas.

Praraja tarp aukščiausių ir žemiausių

Darbo ir socialinių tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, mokslininkų daktarė Inga Blažienė mano, kad optimalus santykis turėtų būti apie 50 proc.

„Normaliose išsivysčiusiose šalyse nėra tokios didelės diferenciacijos, tas orus atlygis-minimali alga turi būti tokia, kad žmogus galėtų oriai gyventi, pavyzdžiui, Vakaruose ji yra apie 1000 eurų“, – sakė pašnekovė.

Mokslininkė atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje apskritai yra pernelyg dideli atlyginimų svyravimai tarp žemiausios grandies darbuotojų ir organizacijos vadovų.

„10-15-20 kartų skiriasi atlygiai tarp žemutinio ir aukštutinio lygmens, tuo tarpu kitose šalyse, mes darėme valstybinio sektoriaus tyrimus kitose šalyse, tas skirtumas yra nuo vieno iki 2,5 karto tarp įmonės žemiausio ir aukščiausio samdomo darbuotojo“, – sakė I. Blažienė.

Tuo tarpu Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas, ekonomistas Romas Lazutka DELFI sakė manantis, kad minimalus atlygis Lietuvoje turėtų sudaryti 50-60 proc. vidutinio atlygio, nes ir pastarasis Lietuvoje kol kas yra nedidelis.

„Europoje šnekama apie 50-60 proc., bet reikia atkreipti dėmesį į tai, kad pas mus vidutinės algos yra labai mažos. Aš laikyčiausi nuomonės, kad tas santykis turėtų būti į didesnę pusę“, – sakė jis.

Tačiau pašnekovas atkreipia dėmesį, kad vidutinio atlygio skaičiavimas nėra tikslus, nes šalyje vis dar gaji šešėlinė ekonomika ir „vokeliuose“ mokami atlyginimai.

G.Nausėda: ne daugiau 50 proc.

SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda mano, kad minimalaus atlygio ir vidutinio darbo užmokesčio santykis neturėtų viršyti 50 proc.

„Vakarų Europos šalių patirtis rodo, kad šis santykis neturėtų pasiekti 50 proc., kadangi priešingu atveju gerokai nukenčia darbdavio galimybės taikyti lanksčią darbo užmokesčio politiką ir diferencijuoti atlyginimus pagal darbuotojų kvalifikaciją ir jų indėlį į bendrus veiklos rezultatus“,– savo nuomonę analitikas išsakė penktadienį surengtoje konferencijoje.

Europos Sąjungos (ES) statistikos biuro Eurostat duomenimis, minimali alga, lyginant su vidutine, iš ES šalių buvo didžiausia Airijoje. 2006 metais ji sudarė 51 proc. vidutinio darbo užmokesčio pramonės ir paslaugų sektoriuje. Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje 2006 metais šis santykis buvo 36,9 proc.

Lietuvoje 2006 m. šis rodiklis buvo vienas mažiausių Europoje – 36,1 proc. Jis sumažėjo lyginant su 2005 metais, kai minimali alga sudarė 38,3 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Kaimyninėje Latvijoje šis rodiklis dar žemesnis – 2005 m. buvo 33,6 proc., Estijoje – 33,2 proc.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (19)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (10)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (43)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (82)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Kauno rajono gyventojams sugrąžintos mokesčių permokos

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) pranešė pervedusi visą gyventojų pajamų...

Top naujienos

Gilyn į Rusiją. Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (37)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (38)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Oftalmologė perspėja: jei nieko nekeisime, mūsų vaikai ligos neišvengs (2)

Mūsų darbas ir poilsis dažniausiai susiję su informacijos apdorojimu – analizuojame ataskaitas,...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Blogiausia prognozė išsipildė: ledo slinkimas paspartėjo (24)

Prognozuojama, kad Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tirps sparčiau, nors pastaruoju metu...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (3)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Azija kuria savo pasaulio tvarką (109)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (18)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (281)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (5)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...