Sparčiai kylantis Kinijos ūkis atsisuka prieš ją pačią - milijardus dolerių į šalį investavusios didžiosios Vakarų kompanijos vis labiau savo plėtrą sieja su kitomis smarkiai besiplečiančiomis Azijos valstybėmis - Indonezija, Malaizija, Vietnamui. Šį posūkį paaiškinti nesunku - dėl sparčios Kinijos ekonominės plėtros gaminti šioje šalyje tampa vis brangiau.
Litai ir gaublys
© DELFI
Sėkmės auka

Anot savaitraščio "The Economist", didžioji dalis Kinijos pramonės yra susitelkusi rytinėje šalies dalyje, ypač aplink Šanchajų ir Geltonosios upės deltą (netoli Honkongo).

Įmonių išlaidos šiame regione itin sparčiai didėja: brangsta biurų nuoma, trūksta žemės gamykloms statyti. Nepaliaujamai didėja ir darbuotojų atlyginimai. Nors šis Kinijos regionas ir sulaukia vis daugiau imigrantų iš kitų šalies kraštų, pramonėje dirbančių žmonių atlyginimai jau keletą metų iš eilės didėja dviženkliais skaičiais.

"Kinija tapo savo sėkmės auka", - konstatuoja bendrovės "Flextronics" prezidentas Azijoje Peteris Tanas. Jis pabrėžia, kad Kinijoje sunku pasisamdyti ir išlaikyti techninių specialybių darbuotojus, ypač aukštos kvalifikacijos. Esant jų trūkumui algų lygis priverstas kilti itin sparčiai.

Nors "Flextronics" Kinijoje yra nemažai investavusi, naujausios kompanijos investicijos atiteko Malaizijai. Šioje Pietryčių Azijos šalyje bendrovė už 110 mlrd. JAV dolerių pastatė spausdintuvų gamyklą. Ne mažiau įspūdingas kitas pavyzdys - lustų gamintoja "Intel" pernai nusprendė Vietname statyti fabriką ir tam išleisti 350 mln. dolerių. Tačiau nepraėjus nė metams "Intel" investicijų sumą Vietname padidino iki milijardo dolerių - tai kur kas daugiau nei pastarąjį dešimtmetį kompanija yra investavusi Kinijoje.

Algų skirtumas

Kad Kinija jau nėra tokia patraukli vieta gamybai, rodo paprasčiausia algų statistika. Vidutinis pramonėje dirbančio darbuotojo mėnesio atlyginimas Šanchajuje sudaro 350 dolerių, kiek atokiau alga siekia tik 250 dolerių. Palyginti Maniloje (Filipinai) fabrike dirbantis gauna mažiau nei 200 dolerių, Bankoke (Tailandas) apie 150 dolerių, Batame (Indonezija) - tik 100 dolerių per mėnesį.

Kinijoje dirbančios įmonės išvengti didėjančių sąnaudų gali perkeldamos gamybą toliau nuo šalies pakrančių, kur gaminti yra brangu. Juoba kad Kinijos valdžia skatina įmones pinigus investuoti į skurdžius šalies regionus. Kol kas toliau į žemyninę Kiniją veržiasi vietos kompanijos, jų įkandin seka ir keletas vakariečių bendrovių.

Viena iš jų - ta pati "Intel". Dar 2004 metais įmonė nusprendė į naują gamyklą Čengdu mieste (apie 1,6 tūks. km nuo Šanchajaus) investuoti daugiau nei pusę milijardo dolerių. "Intel" vadovai sako, kad šį sprendimą nulėmė nedidelės gamybos sąnaudos. Kaip žinoma, gaminant prekes toli nuo kranto brangiau atsieina jų transportavimas, tačiau "Intel" atstovai pripažįsta, kad šias išlaidas su kaupu atperka pigi darbo jėga ir komunaliniai mokesčiai.

Tačiau jau minėta "Flextronics" į Kinijos Vakarus nesižvalgo, bendrovės gamyklos yra įsikūrusios netoli Kinijos pajūrio. "Mes nesidomime ėjimu į Vakarus, nes iš ten mums per brangu vežti produktus į Ameriką ir Europą", - sakė Tanas.

Skaido riziką

Pabrėžiama, kad žemyninėje Kinijoje sunku rasti talentingų vadybininkų. Be to, kompanijoms sunku įtikinti savo darbuotojus kartu su šeimomis vykti gyventi ir dirbti į atokias Kinijos provincijas. Tai dar viena priežastis, kodėl užsienio bendrovės planuoja plėtrą už Kinijos ribų. Be to, atidesni užsienio investuotojai bando skaidyti veiklos riziką - jie nesutelkia visos gamybos tik Kinijoje, o plečiasi kitose Azijos šalyse.

Nelieka nepastebėti ir prekybos nesutarimai tarp Kinijos ir JAV bei Europos Sąjungos. Jie verčia investuotojus apsispręsti, ar tikrai Kinija gera vieta plėsti verslą. Štai batų gamintoja "Yue Yuen" pagal užsakymus gamina batus tokioms garsioms įmonėms kaip "Adidas", "Nike" ir panašiai. Per metus bendrovė pagamina 180 mln. batų Kinijoje, Vietname ir Indonezijoje, o didžiąją dalį produkcijos eksportuoja į JAV ir Europą. Tačiau kai pernai ES įvedė antidempingo muitą kiniškai ir vietnamietiškai avalynei, kompanija kaipmat reagavo, staigiai padidindama gamybą Indonezijoje.

Kita grėsmė Kinijoje - intelektinės nuosavybės apsaugos teisių trūkumas, todėl vakariečiai dažnai perkelia gamybą į tokias šalis, kur galioja griežti nuosavybės apsaugos teisių įstatymai. Viena iš tokių šalių - Singapūras. Investuotojams taip pat kelia nerimą ir Kinijos valiutos juanio didėjanti vertė. Nuo 2005 metų liepos juanio vertė dolerio atžvilgiu padidėjo 4 procentais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (119)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Fipronilo skandalas Olandijos paukštininkystės sektoriui kainavo mažiausiai 33 mln. eurų (5)

Europą apėmęs fipronilu užkrėstų kiaušinių skandalas Nyderlandų paukštininkystės sektoriui...

Siekiama sugrąžinti senąjį Nidos švyturio žibintą (7)

Beveik prieš metus užgesinus senąjį švytuoklinį Nidos švyturio žibintą, jo šviesos pasiilgę...

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (5)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių (3)

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Top naujienos

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (4)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (321)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (123)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių (4)

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (119)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (84)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (72)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (19)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (32)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (12)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....