Šiandien, kovo 20 d., paskutinė mano diena „Investuok Lietuvoje“. Išeinu ne nusivylusi ar jausdamasi nugalėta. Atvirkščiai, labai didžiuojuosi pasiektais rezultatais, valstybinėje institucijoje įdiegtais darbo standartais ir suburta labai stipria komanda, kuri, be jokios abejonės, ir toliau sieks tik pačių geriausių rezultatų. Tačiau dar daugiau vilties suteikia būtent paliekama „Kurk Lietuvai“ ‒ ją sukūrėme ne tik tam, kad į Lietuvą grįžtų gabiausi po pasaulį išsibarstę lietuvaičiai, bet ir tam, kad jie turėtų galimybę prisidėti prie valstybinės svarbos problemų sprendimo.
Milda Dargužaitė
© DELFI / Tomas Vinickas

Netrukus pasirodysiančiame metiniame Jungtinių Tautų leidinyje UNCTAD „Talent development and retention“ (/liet. Talentų vystymas ir išlaikymas/) Jaunųjų profesionalų programa „Kurk Lietuvai“ pristatoma kaip geroji praktika, kurios iš Lietuvos turėtų pasimokyti visos pasaulio Vyriausybės. Vos prasidėjus programai su mumis taip pat susisiekė analogišką programą norinti vykdyti Latvijos Vyriausybė, Airijos diasporos programų vadovai, o Jungtinėje Karalystėje JPP sėkmė buvo aprašyta milijoninę auditoriją turinčiame „The Guardian“ laikraštyje.

Net neįtikėtina, kad idėja, kaip galima būtų į Lietuvą susigrąžinti į užsienį „nutekėjusius protus“ ir tuo pačiu kelti darbo valstybiniame sektoriuje prestižą bei pritraukti čia dirbti kvalifikuotus specialistus, šiandien jau yra pripažinta net tarptautiniame lygmenyje. Tačiau svarbiausia tai, kad per pastaruosius pusantrų metų „Kurk Lietuvai“ į tėvynę jau parviliojo 40 užsienyje gyvenusių ir ten besimokiusių ar dirbusių lietuvaičių. Nors prestižinių universitetų absolventai laukiami visose užsienio įmonėse ir institucijose, šie jaunuoliai pasirinko dirbti Lietuvos viešajame sektoriuje.

Kas yra „Kurk Lietuvai“? Kiekvienas metais iš daugybės kandidatų atrinkti 20 jaunuolių metus dirba Lietuvos viešojo sektoriaus įstaigose, kas 4 mėnesius rotacijos principu keisdami instituciją, kurioje dirba. Jie įgyvendina savo pačių iškeltas idėjas ir sprendžia jiems aktualias problemas. Programos dalyviai Seimui jau pateikė pasiūlymus, kaip įteisinti dvišales praktikos sutartis, kad praktiką įmonėse galėtų
atlikti ne tik universitetų studentai (aukštajai mokyklai tarpininkaujant), bet studijas baigę jauni specialistai, persikvalifikuoti mėginantys bedarbiai, net darbo patirties norintys įgyti paskutinių klasių moksleiviai, kaip sumažinti nereikalingą administracinę naštą verslui, greitai ir efektyviai įdarbinti Lietuvoje trūkstamus aukštos kvalifikacijos specialistus iš trečiųjų šalių, be papildomų milijonų sukurti biologinius žmogaus mėginius saugantį biobanką, spartinti viešųjų pastatų renovaciją kartu užtikrinant mažesnes valstybės išlaidas, didinti nevyriausybinių organizacijų
vaidmenį priimant visai visuomenei aktualius sprendimus ir daugybę kitų konkrečių sprendimų, orientuotų į visuomenės, verslo, mokslo problemas.

Tarptautinės korporacijos, norėdamos pritraukti talentingiausius darbuotojus, nuolat aktyviai medžioja geriausius universitetų absolventus, vidutiniškai dvejus metus juos moko, o vėliau patiems talentingiausiems pasiūlo darbą. Tokios talentų programos yra
prestižinės, atrankos į jas ‒ ilgos ir sudėtingos, į vieną poziciją neretai pretenduoja iki kelių šimtų kandidatų.

Tuo tarpu Lietuvoje analogišką programą pritaikėme viešajame sektoriuje. „Kurk Lietuvai“ jauniesiems profesionalams savanoriškai padeda mentoriai ‒ privataus ir viešojo sektoriaus specialistai bei nevyriausybinių organizacijų atstovai. Programos dalyvius taip pat konsultuoja didelis būrys „Kurk Lietuvai“ svarba tikinčių programoje dalyvaujančių įstaigų darbuotojų. Darbo rezultatus dalyviai kas keturis mėnesius pristato Vyriausybės atstovams, Ministrams ir jų komandoms bei visuomenei.

Šių metų rudenį trečiąjį programos etapą pradės dar 20 jaunųjų profesionalų. Atranka jau prasidėjo ir tęsis iki š.m. balandžio 15 d. Labai tikiuosi, kad vis daugiau Lietuvos gerovės kūrimui neabejingo jaunimo prisijungti prie „Kurk Lietuvai“.

Į 20 vietų „Kurk Lietuvai“ programoje kasmet kandidatuoja apie pusantro šimto jaunuolių iš viso pasaulio. Čia gausu užsienio įstaigose, ES institucijose, garsiose tarptautinėse kompanijose dirbusių ar praktiką įgijusių aktyvių lietuvaičių, Kembridžo, Oksfordo, Stamfordo ir kitus puikius universitetus baigusių jaunuolių. Kai kurie iš jų gimtinėje nebuvę daugiau nei dešimt, dvidešimt metų, kiti – išvykę tik studijoms. Visi jie įsitikinę, kad galimybė padirbėti valstybiniame sektoriuje – prestižas bei aukštas įvertinimas, ir tik nuo jų pačių priklauso šalies gerovė. O į Lietuvą daugeliu atvejų jie grįžo tik todėl, kad atsirado galimybė dalyvauti būtent šioje programoje. Kai kurie iš jų neseniai baigė studijas, kiti jau turi mokslų daktaro laipsnį ir nemažai patirties – dalyvių amžiaus svyruoja nuo 22 iki 35. Ypač laukiami patirties turintys profesionalai, nes jie Lietuvos viešąjį sektorių gali praturtinti ne tik savo žiniomis ir entuziazmu, bet ir įgyta patirtimi, svetur įsisavintomis praktikomis.

Dalyvavimas „Kurk Lietuvai“ padeda pakloti tvirtus pamatus tolimesnei karjerai Lietuvoje, o programa būsimiems darbdaviams jau tapo savotišku kokybės garantu. Vidutiniškai trečdalis JPP dalyvių po programos pasilieka dirbti viešajame sektoriuje. Aktyvius programos dalyvius greitai pastebi ir potencialūs darbdaviai verslo srityje. Geriausieji ne vieno darbo pasiūlymo sulaukia dar programos metu. Svarbiausia, kad absoliuti dauguma jų lieka Lietuvoje, kur gabių, progresyvų mąstymą, tarptautinį išsilavinimą ir patirtį turinčių žmonių vis dar labai trūksta.

Šiuo metu „Investuok Lietuvoje“ jau kuria planus, kaip gerąją programos patirtį išplėsti – pakviesti ir Lietuvoje studijavusius jaunuolius, įtraukti ne tik valstybines, bet ir savivaldybių įstaigas.

Tokiu būdu valstybiniame sektoriuje atsiras vis daugiau pilietiškų, moderniems sprendimams ir svarbiems pokyčiams pribrendusių žmonių. Šie pokyčiai viešajame sektoriuje vyksta lėtai, tačiau matant, su kokiu entuziazmu iš užsienio grįžę jauni lietuviai imasi naujų užduočių tobulinant valstybės sektorių, nelieka abejonių, kad permainos neišvengiamos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (35)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (85)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (88)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (86)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...