"Lietuvos energijos" privatizavimas gresia skandalu

 (24)
"Lietuvos energijos" privatizavimas gresia tapti dar vienu valstybės interesus pažeidusiu sandoriu, teigia ekspertai.
Sutartį su konsultantu parengę valdininkai neigia interesų konfliktą ir nesutinka, jog planuojamas pasirašyti dokumentas Lietuvai nenaudingas.

Vytenis Junevičius, Ūkio ministerijos viceministras, antrą kartą į Lietuvą atvedantis tą patį privatizavimo konsultantą, pripažįsta , kad sutartyje su "Lietuvos energijos" privatizavimo patarėjais yra "daug jautrių vietų".

"Susitarime yra daug jautrių vietų",– pripažino Vytenis Junevičius, Ūkio ministerijos viceministras, atsakingas už šį projektą. Jis abejoja, kad sutartis galėtų būti paskelbta, taip pat, anot jo, neturėtų kilti diskusijų, "jautrioms vietoms" iškilus į viešumą, nes "Lietuvai sutartis naudinga".

Tuo tarpu šaltiniai Seime, kuriems pavyko gauti derinamą sutarties projektą, buvo nustebinti pamatę, kokiam dokumentui rengiasi pritarti Vyriausybė. Sutartis su konsultantu užspeičia valstybę į kampą, nes už kiekvieną neįvykdytą įsipareigojimą valstybė mokėtų papildomai prie jau esančių fiksuoto 1 mln. USD užmokesčio ir sėkmės mokesčio. Specialistų apskaičiavimu, bendras konsultantų uždarbis gali siekti 17 mln. Lt.

Eduardas Vilkas, Privatizavimo komisijos pirmininkas, "natūraliu dalyku" vadina paslaugų sutartyse numatytas sankcijas šalims už įsipareigojimų nevykdymą. "Tačiau nuo derybininkų sugebėjimo derėtis priklauso sankcijų dydis",– sakė p. Vilkas, pabrėždamas, jog derybų laisvę teoriškai gali riboti patarėjo konkurso sąlygos, kurių jis nežinąs.

Tuo tarpu Finansų ministerijos pareigūnai dokumento nekomentavo, motyvuodami, kad tai nėra galutinis variantas. Ministerija turi pastabų, todėl ir sutarties tekstas gali pakisti.

"Lietuvos energijos" privatizavimo patarėjas pataria ir pirkėjui, ir pardavėjui. Patarėjo "CIBC Wood Gundy" konsorciumą sudaro audito bendrovė "Arthur Andersen", Lietuvoje veikianti tarptautinė teisinių paslaugų bendrovė "McDermott, Will & Emery", teisinė įmonė "Squire, Sanders & Dempsey" bei Didžiosios Britanijos energetikos konsultacijų bendrovė "IPA Energy Consulting".

"Arthur Andersen" ir McDermott, Will & Emery" yra "Vattenfall", vieno iš labiausiai tikėtinų kandidatų privatizuoti "Lietuvos energiją", konsultantai Kauno energetikos sektoriaus privatizavimo projekte.

Pranešama, kad reorganizavus "Lietuvos energiją" bus įkurtos mažiausiai dvi skirstomųjų tinklų bendrovės. Privatizavimo ekspertai teigia, kad sunku būtų paneigti tai, kad švedų kompanija greičiausiai būtų suinteresuota neišskaidyti turimo akcijų paketo keliose įmonėse, nes, paketui likus vienoje įmonėje, jo vertė automatiškai išaugtų, o tai sumažintų pirkėjo išlaidas.

Tad valstybės patarėjų vaidmuo rengiant "Lietuvos energijos" restruktūrizavimo schemą, privatizavimo strategiją bei parenkant potencialius investuotojus ir analizuojant jų pasiūlymus yra labai svarbus.

Įdomu tai, kad dviejų pelningiausių šalies istorijoje – "Lietuvos telekomo" ir "Lietuvos energijos" – privatizavimo patarėjo konkursų komisijoms vadovavo Vytenis Junevičius, prieš trejus metus dirbęs tuometinės Europos reikalų ministerijos Privatizavimo departamento direktoriumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Emigrantai pristabdė perlaidas po svaro nuvertėjimo (6)

Prekes ir paslaugas į Jungtinę Karalystę eksportuojančios Lietuvos bendrovės, svarais sterlingų atlyginimus ten gaunantys emigrantai ir jų perlaidų Lietuvoje laukiantys giminaičiai – visi jie stebi, kas toliau dėsis su svaro kursu.

Belgijos premjeras sako negalįs pasirašyti ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarties (11)

Belgija negali užbaigti istorinės Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios prekybos sutarties pasirašymo po to, kai Valonijos ir kitų šalies regionų administracijos atsisakė uždegti žalią šviesą federalinei vyriausybei, pirmadienį pareiškė ministras pirmininkas Charles'is Michelis.

Kokia juoda katė prabėgo tarp S. Jakeliūno ir A. Butkevičiaus (138)

Deryboms dėl galimos koalicijos su socialdemokratais vadovauti ketinantis ekonomistas Stasys Jakeliūnas sako, kad neįsivaizduoja galimybės kalbėtis su premjeru Algirdu Butkevičiumi. „Manau, jis taip pat“, – priduria valstiečių ir žaliųjų kandidatas į finansų ministrus.

Tvyrant nežiniai dėl „Brexit“, prancūzai britų bankus vilioja į Paryžių (1)

Londone įsikūrę tarptautiniai bankai rengiasi jau kitais metais perkelti dalį savo operacijų į kitas šalis, teigia įtakingas bankų atstovas.

Svaras sustiprino pramonės gaminių eksportą (1)

Naujausio Britų pramonininkų konfederacijos (CBI) atlikto tyrimo duomenimis, pramonės gaminių eksportą smarkiai sustiprino silpstantis svaras, praneša BBC.