Lietuvos ekonomikos plėtrą ateityje turėtų lemti tolesnis eksporto didėjimas, paspartėjęs investicijų augimas ir subalansuotas vartojimo augimas. Ekonominį aktyvumą taip pat paskatins sparčiai besiplečianti finansų rinka bei augantis vidaus kreditas - įmonės toliau plės investicijų projektų finansavimą iš skolintų lėšų.
Ekonomikos augimą paspartins ir pokyčiai, susiję su numatoma Lietuvos naryste Europos Sąjungoje (ES), teigiama 2002 metų Lietuvos ekonominėje programoje laikotarpiui iki stojimo į ES. Lietuvos Vyriausybė šiai programai pritarė rugpjūčio 10 dieną, o iki rugpjūčio 15 dienos ji bus pateikta Europos Komisijai.

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet turėtų išaugti 4,7 proc., tačiau, anot programos rengėjų, reali galimybė, kad ekonominis augimas beveik vienu procentiniu punktu viršys šią prognozę.

BVP augimo tempas vidutinės trukmės laikotarpiu turėtų sudaryti apie 5 procentus. Prognozuojama, kad 2003 metais Lietuvos ekonomika turėtų augti 5,3 proc., 2004 metais - 5,4 proc., o 2005 metais - 5,6 procento.

Eksportuojamą produkciją gaminanti pramonė išliks ekonominio augimo šerdimi, o sukuriama bendrosios pridėtinės vertės (BPV) dalis turėtų būti pakankamai stabili (pernai pramonė sukūrė 28,3 proc. BPV). Kasybos pramonės lyginamoji dalis, kuri pernai sudarė 1,2 proc. BPV, dėl sparčiai plėtojamos naftos gavybos turėtų didėti greitesniais tempais nei kitos pramonės šakos.

Prognozuojama, kad didmeninės ir mažmeninės prekybos lyginamoji dalis 2005 metais išaugs iki 15,9 proc. BPV, statybos - iki 6,9 proc. BPV, transporto, sandėliavimo ir ryšių lyginamoji dalis turėtų sudaryti apie 12 proc. BPV.

Numatomas ir gana spartus finansinio tarpininkavimo augimas - jo lyginamoji dalis turėtų padidėti nuo 2,3 proc. BPV 2001 metais iki 2,6 proc. 2005-aisiais.

Dėl gamybos kvotų apribojimo, susijusio su naryste ES, ir spartesnio kitų sektorių augimo turėtų toliau mažėti žemės ūkyje sukuriama BPV, o auganti šių prekių vidaus paklausa bus tenkinama importuotais maisto produktais.

Manoma, kad stiprės ir vidaus paklausos bei investicijų įtaka ekonomikos augimui. Naujos vidaus kreditavimo galimybės bei struktūrinė ES parama investicijų projektams sudarys sąlygas investiciniam procesui aktyvėti ir investicijos sudarys vis didesnę BVP dalį.

Bendrosios vidaus investicijos turėtų padidėti nuo 21,5 proc. BVP 2001 metais iki 24,2 proc. 2003 metais. Papildomas investicijų padidėjimas 2005 metais įvyktų, jeigu ES, kaip numatyta, skirtų lėšų Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimui (iš viso apie 180 mln. eurų 2004-2005 metais).

Vyriausybės išlaidos dėl stojimo į ES ir IAE uždarymo padidės nuo 20,1 proc. BVP 2001 metais iki 20,4 proc. BVP 2005 metais.

Numatoma, kad vidutinis metinis samdomų darbuotojų skaičius dėl pensinio amžiaus ilginimo ir ekonominės plėtros padidės nuo 1,522 mln. 2001 metais iki 1,531 mln. 2005 metais, o vidutinismėnesinis darbo užmokestis, neatskaičius mokesčių, išaugs atitinkamai nuo 991 lito iki 1250 litų.

Prognozuojama, kad infliacija Lietuvoje vidutinės trukmės laikotarpiu didės. 2002 metais vidutinė metinė infliacija turėtų būti 1,2 proc., 2003 metais - 2,5 proc., 2004 metais - 3,8 proc., o 2005-aisiais - 4,1 procento.

Infliacijos augimą skatins tai, kad p asirengimo narystei ES laikotarpiu Lietuva numato suderinti degalų ir tabako akcizų tarifus su minimaliomis ES normomis. Infliaciją didins ir numatomas vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio augimas.

Tuo tarpu a dministruojamų kainų (elektros, dujų, karšto ir šalto vandens tiekimo, šildymo, ryšių, transporto ir kitų) padidėjimas bus gana nedidelis. Santykinai didžiausias padidėjimas galimas viešajame transporte.

Einamosios sąskaitos deficitas, kuris 2001 metais buvo sumažėjęs iki 4,8 proc., dėl spartesnės ūkio raidos ir augančios vidaus paklausos 2003-2005 metais gali sudaryti apie 7 proc. BVP. 40 proc. šio deficito 2005 metais turėtų būti finansuojama iš tiesioginių užsienio investicijų

Prognozuojama, kad bendroji šalies skola užsieniui didės daugiausia dėl privataus sektoriaus skolinimosi užsienyje ir prognozuojamu laikotarpiu sudarys apie 46 proc. BVP.

Išankstiniais vertinimais, Lietuvos įmokos į ES biudžetą 2004-2005 metais sudarytų apie 1,12 proc. BVP, o išmokos iš ES biudžeto sudarytų 1,8 proc. BVP 2004 metais ir 2,6 proc. 2005 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Boso valanda su S. Jovaišu”: oro uostų generalinis direktorius G. Almantas apie procesų vadybą valstybinėje įmonėje

Rugpjūčio 17 d. vidurnaktis – data, kuomet, kaip teigiama Lietuvos oro uostų pranešime, visi...

„Facebook“ ir „Google“ apgaule įtariamą E. Rimašauską išsigabeno JAV pareigūnai (27)

Lietuvos pilietis Evaldas Rimašauskas, kaltinamas per suklastotus elektroninius laiškus iš JAV...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (214)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

„Alibaba“ pajamos antrąjį ketvirtį augo 56 proc.

Kinijos elektroninės prekybos milžinas „ Alibaba “ ketvirtadienį pranešė apie Volstrito...

SEB bankas uždaro vieną skyrių Gedimino prospekte Vilniuje (7)

Didžiausias šalyje komercinis SEB bankas uždaro vieną iš savo klientų aptarnavimo skyrių...

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (75)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Populiariausioje Barselonos gatvėje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (35)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (214)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Dviejų vaikų mama mirė dėl to, kad laikėsi jai netikusios dietos

Liepos 19 d. savo namuose Mandūroje, Vakarų Australijoje, buvo rasta be sąmonės parkritusi...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (51)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (22)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Pirmosios Bundeslygos istorijoje teisėjos moters netrikdo keisti F. Ribery pokštai

Po dešimtmečio Vokietijos antrame futbolo divizione Bibiana Steinhaus taps pirmąja moterimi...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (113)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (540)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...