Statistikos departamentui paskelbus pirmojo šių metų pusmečio bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą, o Lietuvos bankui - einamosios sąskaitos deficitą, analitikams kelia nerimą prastėjanti šalies eksporto struktūra. Jie perspėja, kad šis veiksnys, taip pat prasidėjusi pasaulinės ekonomikos recesija sulėtins ir Lietuvos ekonomikos augimą.
Statistikos departamentas paskelbė, kad Lietuvos BVP antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2000-ųjų laikotarpiu, išaugo 5,7 proc., o pirmąjį pusmetį - 5,1 proc. Antrąjį ketvirtį galiojusiomis kainomis BVP buvo sukurta už 12,093 mlrd. litų, o per pirmąjį pusmetį - už 22,777 mlrd. litų.

Pasak statistikų, antrąjį ketvirtį 23 proc. išaugęs eksportas turėjo didelės įtakos BVP didėjimui. Lietuvos banko duomenimis, 2001 metų antrojo ketvirčio einamosios sąskaitos deficitas (ESD) sudarė 4,6 proc. BVP, o pirmojo pusmečio - 5 proc. BVP. A ntrąjį ketvirtį ESD buvo 551,6 mln. litų - palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, jis sumažėjo 19,9 procento.

Pasak Lietuvos banko specialistų, šių metų ESD lėmė gerokai padidėjęs prekių eksportas ir Vyriausybės tęsiama griežta iždo politika .

Finansų analitikė Margarita Starkevičiūtė mano, jog žiūrint iš trumpalaikių pozicijų, einamosios sąskaitos deficitas yra labai džiuginantis - pavyzdžiui, padidėjo tiesioginės investicijos, tačiau jis atskleidžia ir dideles Lietuvos problemas.

"Visų pirma eksporto augimas priklauso vien nuo "Mažeikių naftos", nes naftos produktų eksportas sudarė net 47 proc. viso eksporto prieaugio. Nėra ilgalaikių šio eksporto perspektyvų - "Mažeikių nafta" pasieks maksimumą ir kas tada?", - klausė M.Starkevičiūtė.

Anot jos, neramina ir nedaug išaugęs p aslaugų eksportas bei tai, kad jis augo daugiausiai dėl krovinių pervežimų automobiliais. "Uosto, geležinkelių rodikliai labai blogi, todėl ilgalaikės Lietuvos perspektyvos nėra geros. Estijoje ir Latvijoje šios sritys duoda labai daug pajamų, o Lietuvoje - ne", - kalbėjo finansų analitikė.

Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjas Gitanas Nausėda mano, kad dėl pasaulinės recesijos Lietuvos eksportui, ypač į ES, augti tokiais pat tempais, kaip iki šiol, bus sunku.

"Kurį laiką galime mėginti eksportą didinti naftos produktų eksporto dėka, tačiau nežinoma, kiek mums tai pavyks. Be to, nerimą kelia ribota diversifikacija - jeigu mes vien iš naftos produktų eksporto auginsime savo rodiklius, tai nebebus ilgalaikis reiškinys", - BNS sakė G.Nausėda.

Pasak jo, bendrieji eksporto rodikliai užmaskuoja prastėjančią eksporto struktūrą - pavyzdžiui, pirmąjį pusmetį eksportas į ES išaugo 29,9 proc., o be naftos produktų, tik 7 proc. Pernai tuo pat metu šis augimas buvo 14,3 proc.

"Žvelgiant į mūsų BVP, atrodo, kad saulė pakilo į zenitą, bet, kaip žinome, po to ji pradeda leistis po truputį. Manau, kad mūsų ekonomika išspaudė, ką galėjo - augimo tempai palyginti neblogi, dar galime tikėtis ir trečiąjį ketvirtį pakanakamai gero augimo, bet ketvirtąjį ketvirtį ekonomikos augimas gali pradėti lėtėti", - kalbėjo G.Nausėda.

Analitikas mano, kad ateityje tikrai nebus 6-7 proc. ir didesnio BVP augimo. Vilniaus bankas prognozuoja, kad šiemet BVP augs 4,2 proc., Vyriausybės prognozės siekia 4,5 proc.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Ramūnas Vilpišaukas taip pat abejoja, ar Lietuvoje išsilaikys augimas, mažėjant ES ir kitų rinkų ekonomikos augimo prognozėms.

"Kitas dalykas - dar neaišku, kaip vystysis Latvija ar Rusija, šalys, kur eksportuojama taip pat daug. Latvijos augimas prognozuojamas pakankamai didelis - gal tai turėtų teigiamos įtakos Lietuvai, bet kita vertus, Latvija pati eksportuoja į Lietuvą", - mano R.Vilpišauskas.

Lietuvos banko duomenimis, bendras Lietuvos prekių eksportas antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2000-ųjų laikotarpiu, padidėjo 32,4 proc., o pirmąjį pusmetį, palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, - 24,7 procento.

Prekių eksportas į ES šalis antrąjį ketvirtį bei pirmąjį pusmetį padidėjo atitinkamai 32 proc. ir 29,9 procento. Šių šalių grupės dalis, palyginti su visu Lietuvos eksportu, padidėjo nuo 47,2 iki 49,4 procento.

Didžiausią įtaką didėjančiam prekių eksportui turėjo labai padidėjęs mineralinių produktų (daugiausiai naftos produktų) eksportas. Pirmąjį pusmetį, palyginti su atitinkamu 2000-ųjų laikotarpiu, šių prekių eksportas padidėjo 54,3 proc. ir sudarė 47,7 proc. viso prekių eksporto padidėjimo vertės.

Prekių importas į Lietuvą pirmąjį pusmetį, palyginti su pirmuoju 2000 metų pusmečiu, padidėjo 15,3 procento. Prekių importas iš NVS šalių padidėjo 20,8 proc., iš ES -12,5 procento. Palyginti su visu importu, importas iš NVS šalių sudarė 31,4 proc., o importas iš ES šalių - 46 procentus.

Paslaugų eksportas per pirmąjį pusmetį, palyginti su 2000-ųjų pirmuoju pusmečiu, augo 5,1 proc., o importas sumažėjo 2 procentais. Todėl bendras teigiamas paslaugų balansas padidėjo 130,9 mln. litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija mažino restoranų apyvartas

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija trečdaliu sumažino klientų srautus sostinės restoranuose....

Vilnius - tarp turtingiausių Rytų Europos miestų (2)

Vilnius patenka į turtingiausiųjų Vidurio ir Rytų miestų dešimtuką, ir jame užima aštuntą...

Žemės ūkio ministerija pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką

Žemės ūkio ministerija trečiadienį pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką - jos metu...

Į Paryžių vėl plūsta turistai (4)

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (341)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (44)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų (10)

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (129)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (78)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (25)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (11)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....