Lietuvos bankui (LB) pastaruosius trejus metus pavyko investuoti sėkmingai.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Centrinis bankas skelbia 2014-2016 metų laikotarpiu iš nuosavo (su pinigų politika nesusijusio) turto uždirbęs 5,3 proc. grąžą arba 198 mln. eurų; investuojant auksą pernai pasiektas rekordinis uždarbis (daugiau kaip 2 mln. eurų).

Lietuvos bankas teigia, kad investicinė aplinka yra sudėtinga, bet reguliatorius tikisi papildomomis priemonėmis išvengti tikėtinų nuostolių ateityje ir vidutiniu laikotarpiu netgi uždirbti investicijų grąžą, galinčią padengti jo veiklos išlaidas.

Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius teigė, kad sėkmę pastaraisiais metais lėmė sprendimai lanksčiau valdyti finansinį turtą.

"2012 buvo priimti svarbūs sprendimai, kai investavimo horizontas buvo pailgintas iki trejų metų, nustatytas 100 mln. eurų rizikos biudžetas (t.y. pačiu blogiausiu atveju esame pasirengę patirti tokį nuostolį). Padidinome prisiimamas palūkanų normų ir kredito rizikas, nes grąžą tapo vis sunkiau uždirbti", - antradienį LB surengtoje spaudos konferencijoje strateginės investicijų struktūros pokyčius pristatė T. Garbaravičius.

2014 m. LB pradėjo investuoti į Kinijos vyriausybės skolos vertybinius popierius, investuota ir Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, JAV. Taip pat 2016 m. Pasaulio bankui (PB) suteiktas išorinio valdytojo mandatas, patikint PB valdyti tam tikrą nedidelę dalį Lietuvos banko finansinio turto.

Reaguodamas į investicinę aplinką, LB ėmėsi didinti investavimo priemonių įvairovę, tai - natūralus sprendimas susidūrus su mažų palūkanų aplinka.

"Vis daugiau centrinių bankų didina tą įvairovę, investuojama jau ir į akcijas - tai anksčiau buvo negirdėtas dalykas. Esame investavę arba kažkada investavome į beveik visas priemones", - sako T. Garbaravičius, pažymėjęs, kad keitėsi ir rizikos šaltiniai: atsirado akcijų, valiutų kursų, kredito, JAV ir Kinijos palūkanų normų rizikos. LB lūkestis - kuo daugiau rizikos šaltinių, tuo mažesnė tikimybė patirti nuostolių.

Lietuvos bankas artimiausiu laikotarpiu vis dėlto mato nuostolių tikimybę.

"Dirbti pelningai labai sudėtinga. Rizika didelė, kad palūkanos padidės. Kadangi mūsų portfelio didžiąją dalį sudaro būtent obligacijos ir kylant palūkanoms jų vertė sumažėja, labai didėja neigiamų rezultatų tikimybė. Artimiausiu laikotarpiu nuostolių tikimybė auga, vis sunkiau nuo to pasislėpti. Tai gali įvykti šiais arba kitais metais", - sako T. Garbaravičius, pridūręs, kad LB investavimas orientuotas į vidutinį laikotarpį, tad jeigu kurie nors metai ir būtų nesėkmingi, portfelis sudarytas taip, kad vėliau "atsistatytų" ir ilgainiui būtų uždirbtas teigiamas rezultatas.

T. Garbaravičiaus teigimu, LB tikisi investuodamas viršyti banko veiklos išlaidas ir uždirbtą grąžą sumokėti kaip įmoką į Lietuvos banko biudžetą.

"Mūsų metinės veiklos išlaidos siekia apie 20 mln. eurų. Siekiame bent jau investuodami pasidengti tas išlaidas. Tas siekis labai ambicingas - kiti centriniai bankai nustebę. Siekis nelengvas, nes reikia atsižvelgti į rizikos apribojimus ir palūkanų lygį", - sakė T. Garbaravičius, pridūręs, kad LB apskaitinis pelnas atsiranda ne vien iš investavimo rezultatų, bet ir iš pinigų politikos pajamų.

LB artimiausiu laikotarpiu planuoja tris pokyčių grupes investavimo srityje, kurie turėtų padidinti gaunamą grąžą. Pasak T. Garbaravičiaus, be kita ko, toliau bus plečiamas investavimo priemonių spektras.

"Per artimiausius ketverius metus ketiname plėsti investavimo priemonių spektrą, jau turime nemažai instrumentų, tiesiog ne visi jie įtraukti į strateginę investicijų struktūrą. Yra planų įtraukti JAV įmonių obligacijas į strateginį portfelį, pridėti JAV su infliacija susietų obligacijų, vertinsime galimybę įtraukti ir būsto paskolomis užtikrintas obligacijas", - kalbėdamas apie numatomus pokyčius kalbėjo LB valdybos narys.

Antroji priemonių grupė yra strateginės investicijų struktūros sudarymo metodikos tobulinimas. Trečioji - kurti ir plėtoti kiekybines investavimo strategijas (pvz., vadinamosios "smart beta" investicijos į akcijas, parenkant akcijas ne pagal jų kapitalizaciją, o pagal kitus kriterijus (vertę, kokybę, kintamumą ir kt.).

Lietuvos banko valdybos narys teigė, kad palyginti LB investavimo rezultatus su kitų centrinių bankų pasiektais rodikliais labai sunku. Esą visi centriniai bankai atsargas investuoja skirtingai, turi įvairią rizikos toleranciją. Be to, ne visi reguliuotojai gali prilygti Lietuvos bankui skaidrumo klausimu: LB teigia pateikiantis itin daug informacijos.

Lietuvos bankas valdo didžiausią investicijų portfelį Lietuvoje. 2014-2016 m. vidutinis Lietuvos banko nuosavo finansinio turto dydis buvo 3,3 mlrd. Eur ir, pagerėjus investavimo aplinkai, gali būti padidintas iki beveik 5,9 mlrd. Eur.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (2)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (6)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (5)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (8)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (44)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (65)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (19)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (1)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones (9)

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Policija: Suomijoje įvykdytas išpuolis tiriamas kaip teroro ataka (48)

Suomijos policija šeštadienį paskelbė, kad ankstesnę dieną įvykdytas išpuolis pietiniame Turku...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (98)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (54)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (567)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (1)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...