Lietuvoje matyti ekonomikos atsigavimo ženklų

Tolesnis eksporto augimas siejamas su prognozuojamu dideliu ES šalių bei Rusijos augimu. Būtent tai turėtų labiausiai paskatinti Lietuvos eksportą.

"Lietuvoje iš niekur kitur pinigai neatsiras - tik iš eksporto. Tik iš užsienyje parduotų prekių ir paslaugų gali padidėti vartojimas vidaus rinkoje", sakė Vilniaus banko valdybos pirmininko patarėjas Gitanas Nausėda.

Pasak jo, galima tikėtis, kad antrąjį šių metų pusmetį eksportas atsigaus, kartu turėtų didėti ir vartojimas bei įplaukos į biudžetą.

Tačiau kol kas lietuviškų prekių konkurencingumą mažina nepalankus lito ir pagrindinių užsienio prekybos partnerių valiutų santykis.

Lietuvos lengvosios pramonės įmonių asociacijos skaičiavimais, 15-oje tekstilės įmonių šimtui darbuotojų pernai teko 80 tūkst. litų mažiau. Tiek pernai prarasta dėl stipraus lito Vakarų Europos valiutų atžvilgiu.

Bendras realiųjų efektyviųjų lito kursų indeksas, rodantis lito brangimą kitų valiutų atžvilgiu (atsižvelgiant į Lietuvos ir atitinkamų valstybių infliacijos pokyčius) ir mažėjantį konkurencingumą, toliau kyla aukštyn ir jau peržengė 200 proc., palyginti su lito įvedimo dienos kursu, ribą.

Vis dėlto ekspertai, įvertinę sausio eksporto augimą, dar susilaiko nuo ilgalaikių prognozių, nes šis rodiklis gali būti apgaulingas.

Pagrindinis veiksnys, lėmęs 30,8 pro. augimą, buvo nuo 128 mln. litų iki 278,7 mln. litų (1999 sausį palyginti su šių metų sausiu) padidėjęs mineralinių produktų eksportas. Tai susiję su Būtingės terminalu, pernai pradėjusiu naftos reeksportą bei Mažeikių naftos perdirbimo gamykla, kuri be darbo šiemet stovėjo trumpiau nei pernai sausį.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (26)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (2)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (30)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (101)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.

Neturintiems namų – naujas projektas (71)

Iš Šilutės pl. 8 esančių nakvynės namų čia pernakvoti ateinantys benamiai per dvejus metus bus iškraustyti į Dubysos gatvę.