Panevėžyje gyvenančios vienuolės sako per dieną iškepančios kelis tūkstančius kalėdaičių. Iš viso jų parapijai, reikia pagaminti iki 35 tūkst.

Vienuolės sako, kad dabar, palyginti su ankstesniais metais, kalėdaičių kepančios mažiau. Jei Lietuvoje gyvenantieji nesiųstų giminaičiams į užsienį, jų reikėtų dar mažiau. Vienuolės kalėdaičių neįkainoja, sako, kiek aukoja, tiek ir gana. Be to, pasak vienuolių, lietuviškus kalėdaičius jau keletą metų nukonkuruoja lenkiški.

„Jeigu jau viską atskaičiavus – miltai, vanduo, tai aš 25 litus uždirbu per 12 valandų, tai gal yra nedaug“, – sako Dievo apvaizdos seserų kongregacijos vienuolė sesuo Kazimiera.

Sesuo Joana priduria, kad kartais prisiperkama Lenkijoje pagamintų kalėdaičių, o Lietuvoje pagaminti taip ir lieka neparduoti.

Ar kalėdaičius kepti, ar užsakyti iš Lenkijos paprastai rūpinasi parapijos klebonas. Esą dažniausiai užsako per kuriją, o šios atstovai tikina, kad Lietuvoje nebėra kam kepti kalėdaičių. Lenkijoje jie gaminami ne rankomis, o mašinomis. Kalėdaičių, komunikantų, ostijų, reikalingų per šv. Mišias, gamyba Lietuvos verslininkai neužsiima.

Kiek reikėtų pagaminti kalėdaičių Lietuvoje, tokių skaičių niekas nerenka. Tačiau Panevėžio vyskupijos skaičiavimais, vien Panevėžio ir Utenos apskričiai jų reikia per 300 tūkst.