Lapkričio 23 d. Latvijos parlamentas palaimino naują įstatymą, skirtą kurti mokestiniam režimui, kokio neturi nė viena kita Europos šalis.
© DELFI / Domantas Pipas

Šis naujasis įstatymas padvigubins rizikos kapitalą, investuotojų skiriamą jauniems Latvijos startuoliams. Šis įstatymas – tai dalis platesnio spektro priemonių, skirtų Latviją paversti patrauklia baze startuoliams. Naujasis įstatymas parlamente priimtas beveik vienbalsiai ir įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d.

„Kai investuotojai nusprendžia rizikuoti pinigais remdami startuolius Latvijoje, beveik pusė šių pinigų skiriama socialiniams ir asmeniniams pajamų mokesčiams sumokėti, net jei šių įmonių įkūrėjai ir pirmieji darbuotojai gauna itin menkus atlyginimus, nes jų akcijos ir opcijos – tai geroji finansinė pusė, iš kurios daug tikimasi.“ – dabartinę situaciją apibūdino Latvijos startuolių asociacijos tarybos narys ir vienas iš jos įkūrėjų Andris K. Berzinis.

Ši organizacija – viena esminių šio siūlymo palaikytojų.

„Kadangi daugumos startuolių atveju be atlyginimų kitokių išlaidų būna labai nedaug, kartu su Ekonomikos ministerija nusprendėme tiesiogiai imtis šių išlaidų, o šių pastangų rezultatas – naujasis mokestinis režimas“, - pridūrė jis.

Kaip rašo blog.techhub.com, šiame įstatyme numatomi du mokesčių mokėjimo planai: specialusis mažų mokesčių režimas – 252 eurai per mėnesį vienam darbuotojui, nepriklausomai nuo mokamo atlyginimo, už kurį gaunamos minimalios socialinės garantijos; antras variantas skirtas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams, turintiems daktaro ar magistro laipsnį arba daugiau nei penkerių metų darbo patirtį.

Antruoju atveju visus socialinius ir asmeninius mokesčius dengia valstybė, o asmuo savo ruožtu gauna visas socialines garantijas.

„Pagal tokią schemą, jei bendra mokestinė našta, tenkanti šiems darbuotojams, beveik ekvivalentiška grynojo jų gaunamo atlyginimo dydžiui, šio mokestinio režimo galimas poveikis – beveik dvigubai išaugantis startuoliui įsibėgėti tenkantis laikas su tais pačiais investiciniais pinigais, o tai reiškia, kad įmonė gauna daugiau šansų išlaukti naujo finansavimo ar pajamų raundo ir džiaugtis sėkme ilgalaikėje perspektyvoje.“ – naujojo įstatymo privalumus vardijo jis.

Šio įstatymo teikiamais privalumais pasinaudoti siekiantiems startuoliams keliami keli esminiai reikalavimai: įmonė turi būti jaunesnė nei penkerių metų, per pirmuosius dvejus metus nuo įmonės registravimo datos gautos pajamos neturėtų viršyti 200 tūkst. eurų, įmonė neturi mokėti dividendų, gaminti inovatyvų produktą ar siūlyti inovatyvias paslaugas.

Dar iš startuolių reikalaujama ankstyvuoju etapu turėti sukaupus mažiausiai 30 tūkst. eurų rizikos kapitalo fondų lėšų. „Rizikos kapitalo fondas – tai savotiškas vartininko mechanizmas, skirtas dėmesį telkti į realų potencialą turinčius startuolius, atspindintis jų gebėjimus pritraukti išorinį finansavimą, - tikino A. Berzinis.

Latvijos ekonomikos ministras Arvilis Aseradenas teigia, kad Latvija nori tapti pirmuoju variantu startuoliams renkantis bazę Baltijos šalyse, o naujasis įstatymas – tai pirmas žingsnis, po kurio seks ir kiti, skirti inovatyviųjų technologijų įmonėms remti. Latvijos valdžia neslepia ketinimų siekti pagrindinio regioninio startuolių centro statuso, todėl jau artimiausioje ateityje ketinama imtis ir kitų iniciatyvų, skirtų startuoliams remti Latvijoje, viena iš tokių – startuolių viza, skirta palengvinti talentingų darbuotojų iš kitų regionų samdymo procesą.

Latvija jau dabar yra nemažai prisidėjusi prie besiplečiančios startuolių ekosistemos gerinimo, taigi ši šalis neabejotinai yra puiki vieta startuoliams vystytis.

Šioje šalyje netrūksta išsilavinusių ir talentingų asmenų, pragyvenimo išlaidos ganėtinai nedidelės, interneto infrastruktūra gerokai viršija Europos vidurkį, beveik 95 proc. šalies gyventojų moka užsienio kalbą. Fiksuojamas itin spartus startuolių bendruomenės augimas: prognozuojama, kad vos per vienus metus Baltijos šalių konferencijos „TechChill“ dalyvių skaičius išaugs nuo 500 iki 1000 – dar vienas šios šalies patrauklumo pavyzdys. Ateinančiais metais Baltijos šalių įmonių steigėjai ir politikai susitiks jau antrą kartą organizuojamame Riga Venture Summit renginyje. Po šio renginio starto buvo įkurta Latvijos startuolių asociacija ir priimtas startuolių įstatymas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (253)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – vidutiniškas (3)

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas antrąjį šių metų ketvirtį prilygo visos Europos...

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1975 m.

Nedarbo lygis Didžiojoje Britanijoje antrąjį šių metų ketvirtį krito nuo 4,5 proc. iki 4,4...

ECB: „Brexit“ besiruošiantys britų bankai atsilieka nuo grafiko

Į Europos Sąjungą ( ES ) po „Brexit“ planuojantys persikelti britų bankai pasiruošimo etape...

Lanksčių darbo sutarčių paradoksas: britai prašo daugiau darbo (1)

Pagal vadinamąsias lanksčiąsias sutartis dirbantys Jungtinės Karalystės gyventojai maldauja...

Top naujienos

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (1)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (253)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (129)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (6)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (309)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (11)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

Ar išsiveržus superugnikalniui liktume gyvi? (1)

Ugnikalniai visais laikais kėlė didžiulę grėsmę gyvybei. Apie tai, ar šiais laikais...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (47)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (2)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti (1)

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...