Konstitucinis Teismas pirmadienį paskelbtu nutarimu patvirtino įstatymų leidėjo teisę riboti alkoholio reklamą vardan žmonių sveikatos. Tačiau alkoholio gamybos monopolį įtvirtinusios Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos bei nuostatos, numatančios vienodas baudas visiems šio įstatymo pažeidėjams, pripažintos prieštaravusiomis Konstitucijai.
Savo išvadas dėl Alkoholio kontrolės įstatymo bei Alkoholio produktų gamybos licencijavimo taisyklių kai kurių nuostatų atitikimo Konstitucijai Konstitucinis Teismas paskelbė, išnagrinėjęs tris Vilniaus apygardos administracinio teismo prašymus, kurie buvo išnagrinėti sujungus į vieną bylą.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad pagal Alkoholio kontrolės įstatymą reklama yra ne bet kokia informacija, o tik tokia, kuria siekiama daryti poveikį vartotojų pasirinkimams, t. y. skatinti juos įsigyti ar vartoti tam tikrus alkoholio produktus. Būtent skatinimas įsigyti ar vartoti alkoholio produktus rodo komercinį tokios informacijos tikslą - taip siekiama daryti palankią įtaką įmonių komercinei, ūkinei bei finansinei veiklai. Todėl nei mokslo darbai, nei informaciniai ar kiti leidiniai, kuriuose atsispindi tyrimo ar statistiniai duomenys apie alkoholio produktų savybes, vartojimą, gamybą, paplitimą, nei meno kūriniai, kuriuose atsispindi tokie reiškiniai kaip alkoholio produktų gamyba ar vartojimas ir pan., savaime nėra alkoholio reklama. Sprendžiant, ar tam tikra informacija yra alkoholio reklama, kiekvienu atveju turi būti įvertintos visos reikšmingos aplinkybės, pabrėžiama Konstitucinio Teismo nutarime.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad alkoholio reklamos sąvokos turinio elementai iš esmės sutampa su bendrinėje kalboje vartojamos reklamos sąvokos turinio elementais, tarptautiniuose teisės aktuose taip pat yra įtvirtinta panaši reklamos samprata. Taigi ir lietuvių bendrinėje kalboje, ir tarptautiniuose teisės aktuose reklama paprastai suprantama kaip tam tikra informacijos rūšis, kurią skleidžiant siekiama daryti poveikį asmenų pasirinkimams, skatinti norimą elgesį.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, jog Alkoholio kontrolės įstatymo 1 straipsnio 4 dalyje pateiktas alkoholio reklamos apibrėžimas pats savaime nesuponuoja nei alkoholio reklamos draudimo, nei teisinės atsakomybės už tokių draudimų nepaisymą. Šie santykiai reguliuojami kituose įstatymo straipsniuose, kituose teisės aktuose. Todėl Konstitucinis Teismas nutarė, kad minėta Alkoholio kontrolės įstatymo dalis neprieštarauja Konstitucijai.

Konstitucinis Teismas taipogi pažymėjo, kad alkoholiniai gėrimai priklauso toms medžiagų grupėms, kurias vartojant gali būti pakenkta žmonių sveikatai. Alkoholis, jo produktai yra ypatingi produktai, nes juos vartojant gali būti daroma žala žmonių sveikatai.

Pagal Konstitucijos 53 straipsnio 1 dalį valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus. Tad rūpinimasis žmonių sveikata traktuotinas kaip valstybės funkcija, teigiama nutarime.

Pagal Konstitucijos 25 straipsnio 3 dalį laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti kitoms konstitucinėms vertybėms, tarp jų ir žmogaus sveikatai. Taigi įstatymų leidėjas, siekdamas apsaugoti šią konstitucinę vertybę - žmonių sveikatą, turi teisę riboti alkoholio reklamą.

Todėl Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Alkoholio kontrolės įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje (1997 m. liepos 2 d. redakcija) nustatyti alkoholio reklamos ribojimai nustatyti įstatymu; jais siekiama apginti kitą konstitucinę vertybę - apsaugoti žmogaus sveikatą; jie yra adekvatūs siekiamam tikslui, nepažeidžia proporcingumo reikalavimų; jie yra dalinio pobūdžio ir nevertintini kaip teisės į informaciją paneigimas. Remdamasis šiais motyvais, teismas konstatavo, jog ginčyta Alkoholio kontrolės įstatymo nuostata neprieštaravo Konstitucijai.

Vilniaus apygardos administracinis teismas prašė Konstitucinio Teismo ištirti ir tai, ar Alkoholio kontrolės įstatymo 44 straipsnio 4 dalies nuostata, jog įmonės, įstaigos, organizacijos už šio įstatymo 30 straipsnio reikalavimų pažeidimą pirmą kartą privalo sumokėti 10 tūkst. litų baudą, už kiekvieną tokį pat pakartotinį pažeidimą, padarytą per penkerius metus nuo baudos paskyrimo, - 20 tūkst. litų baudą, neprieštarauja Konstitucijai.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad teisingumo ir teisinės valstybės konstituciniai principai suponuoja ir tai, kad už teisės pažeidimus valstybės nustatomos poveikio priemonės turi būti proporcingos (adekvačios) teisės pažeidimui, turi atitikti siekiamus teisėtus ir visuotinai svarbius tikslus, neturi varžyti asmens akivaizdžiai labiau, negu reikia šiems tikslams pasiekti.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, jog konstitucinis teisingumo principas reikalauja nuobaudas diferencijuoti taip, kad jas taikant būtų galima atsižvelgti į teisės pažeidimo pobūdį, į atsakomybę lengvinančias ir kitas aplinkybes, kad atsižvelgiant į tai būtų galima skirti mažesnę nuobaudą nei sankcijoje numatytoji minimali ir kt. Todėl esminę reikšmę turi tai, kad įstatyme neįtvirtinus diferencijuotų baudų dydžių, o nustačius griežtai apibrėžtą (absoliutų) baudos dydį, nebelieka galimybės skiriant baudą jos dydį sukonkretinti atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį bei kitas aplinkybes.

Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Alkoholio kontrolės įstatymo 44 straipsnio 4 dalyje įtvirtinti griežtai apibrėžti (absoliutūs) baudų dydžiai nesiderina su Konstitucijoje įtvirtintais teisingumo ir teisinės valstybės principais.

Trečiąja nutartimi Vilniaus apygardos administracinis teismas kreipėsi į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti, ar Konstitucijai neprieštaravo Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos, įtvirtinusios alkoholio gamybos monopolį, taip pat analogiškos Vyriausybės 2001 m. sausio 22 d. nutarimu "Dėl Alkoholio produktų gamybos licencijavimo taisyklių patvirtinimo" patvirtintų Alkoholio produktų gamybos licencijavimo taisyklių punktų normos.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad, siekiant socialiai reikšmingų tikslų, subjektų ūkinė veikla gali būti ribojama nustatant įvairias priemones, tačiau Konstitucinis Teismas taip pat pabrėžė, kad pagal Konstituciją monopolio įvedimas laikytinas nepagrįstu privilegijų teikimu tam tikram ūkio subjektui, kartu ir kitų ūkio subjektų diskriminavimu, jų ūkinės veiklos laisvės ribojimu.

Konstitucinis Teismas nutarė, kad ginčijamos Alkoholio kontrolės įstatymo ir Alkoholio produktų gamybos licencijavimo taisyklių normos prieštaravo Konstitucijos 29 ir 46 straipsniams, kurie įtvirtina lygybę prieš įstatymus bei draudimą monopolizuoti gamybą ir rinką.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kinija reiškia „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto prekybos tyrimo (6)

Kinija pirmadienį išreiškė „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto tyrimo, kuriame...

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart (9)

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (36)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

Lietuva - tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal ES fondų lėšų panaudojimą (26)

Už atliktas investicijas projektų vykdytojams jau išmokėta 1 mlrd. eurų 2014-2020 m. Europos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (128)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (44)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (426)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (128)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (32)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (5)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (42)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (4)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (11)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...