Ekonominis sunkmetis vidutinei trijų panevėžiečių šeimai atnešė daugiau žalos nei kitų didžiųjų miestų gyventojams. Gaunamos pajamos sumažėjo penktadaliu, nekilnojamojo turto kainos krito labiausiai iš visų didžiųjų miestų ir būstas prarado trečdalį savo vertės. Tokius duomenis neseniai paskelbė SEB banko ekspertai.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Nors jau įžvelgiamos stabilizavimosi tendencijos ir nedrąsiai kalbama apie optimistinius lūkesčius, tačiau panevėžiečiai pagerėjimą pajus vėliausiai.

„Gaila, bet atsigavimo požymių matome tik trijų didžiųjų miestų apskrityse. Panevėžys ir Šiauliai tokio reikšmingo atsigavimo, koks stebimas Kaune ir Klaipėdoje, nepajus“, – prognozavo SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Bankininkai pripažįsta, kad panevėžiečiams praėję metai buvo labai sudėtingi. Norinčiųjų atidėti įmokas už paskolas padidėjo kelis kartus.
„Didėjant nedarbo lygiui turėjome daugiau klientų, kurie susidūrė su laikinomis finansinėmis problemomis. Pernai, palyginti su 2008-aisiais, tokių žmonių padaugėjo kelis kartus“, – kalbėjo SEB banko Panevėžio finansinių paslaugų centro direktorė Inesa Kavaliauskienė.

Praėjusiais metais panevėžiečiai labiausiai artėjo prie skurdo ribos. Vidutinės trijų asmenų šeimos pajamos nukrito nuo 1922 litų iki 1532 litų, Vilniuje vidutinės pajamos nuo 2654 litų nukrito iki 2118 litų. 2008 metų duomenimis, skurdo riba Lietuvoje buvo 1269 litai.

Šviesa toli

SEB banko ekspertai prognozuoja, kad šiemet Panevėžyje darbo užmokestis neaugs, o socialinės išmoks mažės, todėl tikėtis, kad situacija gerės, nereikėtų.

„Tiems, kurie viliasi, kad yra šviesa tunelio gale, reikia sąžiningai pasakyti: gyventojai šiemet atsigavimo nepajus. Bendra situacija pablogės. Nelaukiama, kad darbo užmokestis didės, atvirkščiai – jis dar šiek tiek mažės, bet tai bus lėtesni tempai, ne tokie drastiški, kokie buvo 2009 metais. Žmonės neturėtų skubėti avansu pradėti gyventi, nereikėtų leisti daugiau pinigų nei 2009 metais“, – patarimus dalijo J.Varanauskienė. 

Bankininkė prognozavo, kad bus daugiau tokių žmonių, kurie būtiniausioms prekėms leis sutaupytus, juodai dienai atidėtus pinigus. 

„Net ir sumažėjus palūkanoms rekomenduojame laikyti indėlius ir turėti tokią sumą, už kurią dirbanti šeima galėtų pragyventi aštuonis mėnesius, nes, Darbo biržos duomenimis, vidutinė nedarbo trukmė – devyni mėnesiai“, – teigė J.Varanauskienė.

Eksportas stringa

Tačiau bankininkai įžiūri ir atsigavimo ženklų, tiesa, jie šiemet nebus ryškūs, juos pajus tik eksportuojantys ir gaminantys būtiniausias prekes verslininkai.

„Pirmiausia turi atsigauti verslas – tas, kuris gali išvežti ir parduoti produkciją užsienio pirkėjams. Kai atsigaus verslas, tada pradės mažėti nedarbas, žmonių pajamos padidės, jie pradės pirkti“, – teigė banko ekspertė.

Pagrindinė lėto Panevėžio ekonomikos atsigavimo priežastimi įvardijama tai, kad apskrityje labiausiai smuko eksportas. Jo sumažėjimas lyginamas su Kauno apskrities, kurioje jis taip pat buvo vienas didžiausių. 

Didžiausią nuosmukį Panevėžyje patyrė įrenginių gamyba, transporto priemonių prekyba.
„Panevėžio apskrityje, palyginti su kitomis apskritimis, didžiausią dalį sudaro pieno produktų eksportas. Kitų šalių ekonomikos atsigavimas lemia, kad brangsta maisto žaliavų kainos, o pieno milteliai yra iš tų žaliavų, kurios turėtų brangti“, – pasakojo ekspertė.

Tačiau J.Varanauskienė pripažino, kad pieno pramonė yra labiau išplėtota ne pačiame Panevėžyje, o kituose apskrities miestuose, todėl eksportas aktualesnis jiems.

Indėliai augo

J.Varanaskienė pažymėjo, kad Panevėžyje susidarė paradoksali situacija. Per krizę panevėžiečių bankuose laikomi indėliai padidėjo 8,1 procento. Tai siejama su nežinomybe dėl ateities – tai skatina taupyti pinigus, taip pat demografine padėtimi. 

Statistiškai Panevėžyje gyvena daugiau vyresnių žmonių nei, pavyzdžiui, Vilniuje, o tokie gyventojai labiau linkę taupyti, nes jų mažesni poreikiai. Išaugusios indėlių palūkanos taip pat skatino nešti pinigus į bankus. 

Bankininkai teigia, kad per krizę išryškėjo, kad dauguma panevėžiečių neturi santaupų arba jų neužtektų mėnesiui pragyventi. Todėl bankininkai pataria stengtis atsidėti tiek, kad, tapus bedarbiu, būtų galima pragyventi iki susirandant kitą darbą.

„Kol kas būtina taupyti. Nereikėtų išsileisti galvojant, kad viskas bus gerai“, – teigė J.Varanauskienė.

Būstai atpigo

Prieš sunkmetį būstas Panevėžyje kainavo pigiausiai iš visų didžiųjų Lietuvos miestų. 2009 metais jis atpigo taip pat daugiausia, palyginti su kitais didžiaisiais šalies miestais. Butai Aukštaitijos sostinėje vidutiniškai atpigo 35 procentais, arba 45 tūkstančiais litų. 

Skaičiuojama, kad vidutines pajamas gaunanti šeima už būstą turėtų atiduoti septynerių metų uždarbį, tačiau tai laikoma dvejais metais ilgesnė trukme, nei rekomenduojama pagal klasikinę finansų valdymo taisyklę.

SEB ekspertai teigia, kad pastaruoju laiku lengviau tapo tiems panevėžiečiams, kurie paėmė būsto paskolas litais Dabar lengviau atsikvėpti leidžia mažėjančios palūkanos, ypač tos, kurios litais.
Vidutinė panevėžiečių paskola – 113 tūkstančių litų. Jie jau gali mokėti 342 litais mažiau, nei mokėjo, tai yra savotiška paspirtis, kai pajamos sumažėjo, o prekių ir paslaugų kainos – ne. 

Bankininkų duomenimis, būsto paskolas Lietuvoje yra pasiėmę 12 procentų šeimų, iš jų trečdalis – litais. Nelaukiama, kad palūkanos litais šiemet didės, todėl bankininkai tiki, kad sutaupytas lėšas šeimos skirs vartojimui.

'Sekundė“
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (10)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (48)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (31)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (811)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (23)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (72)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (1)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (32)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (26)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (624)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (21)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...