Mokesčių už komunalines paslaugas surinkimas tapo dideliu galvos skausmu kai kurioms įmonėms, o kartu ir gyventojams. Pastarieji piktinasi, kad komunalininkai pinigų surinkimo naštą užkrovė ant vartotojų pečių, nors teisės aktai įpareigoja tuo rūpintis pačius paslaugų teikėjus.
Centai
© DELFI
Nuo metų pradžios kauniečiai atsidūrė spąstuose - pašte dalies mokesčių nebepriima, o bankuose už kiekvieną sąskaitą tenka mokėti po 1-2 litus. Atrodo, kad išeities iš tokios situacijos gali tekti ieškoti Seimui.

Eiles mažino keldami įkainius

Dauguma gyventojų jau tik su nostalgija gali prisiminti laikus, kai mokesčius už komunalines paslaugas galėjo susimokėti ne tik pašte, bet ir bankuose. Tačiau nutįsusios eilės nedžiugino nė vienos finansinės institucijos, tad komerciniai bankai dar prieš dvejus metus po truputį ėmė kelti aptarnavimo įkainius, kurie nuo 0,5 lito išaugo beveik iki 3 litų už kiekvieną sąskaitą.

Tuomet finansinių įstaigų atstovai teisinosi, kad įmokų iš gyventojų priėmimas yra nuostolingas, o bankai, diegdami naujausias technologijas, yra priversti didinti įkainius.

Tiesa, piliečiams pasiūlyta nemokama alternatyva - atsiskaitymas internetu, tačiau toks malonumas prieinamas toli gražu ne visiems gyventojams. Tad nenuostabu, kad dauguma vartotojų sugužėjo į pašto skyrius, kur paskutinėmis mėnesio dienomis nėra net kur nosies įkišti.

Kaip jau rašėme, nuo šių metų pradžios “Lietuvos paštas” pakeitė aptarnavimo tarifo skaičiavimo tvarką ir nustatė vienodą mokestį - 0,85 Lt už įmoką. Šią mokesčių naštą sutiko prisiimti ne visos komunalinės įstaigos, dalis kurių atsisakė pašto paslaugų.

Sutarties su “Lietuvos paštu” nepasirašiusios Savivaldybės įmonės “Kauno vandenys” vadovai pareiškė, kad sutikus su pašto sąlygomis, tektų kelti tarifus už vandenį bei kitas paslaugas. Neva tokią teisę paslaugų teikėjams suteikia dar 1995 metais priimtos Atsiskaitymų už gyvenamųjų patalpų nuomą ir komunalines bei ryšių paslaugas taisyklės, kurias patvirtino šiuo metu jau nebeegzistuojanti Statybos ir urbanistikos ministerija.

Viena paslauga - du mokesčiai?

Tačiau minėtos taisyklės nurodo, kad įmokų priėmimo mokesčio gyventojams mokėti nereikia - “jį apmoka paslaugų ir produkcijos tiekėjai”. Be to, Savivaldybėms net yra rekomenduota, kad gyventojai už komunalines ir ryšių paslaugas “pagal atsiskaitymo knygelę ir sąskaitą pasirinktinai galėtų sumokėti vienoje įmokas priimančioje įstaigoje”.

Taigi teisės aktai lyg ir numato, kad vartotojams nėra reikalo blaškytis po kelis bankus ir net mokėti jiems papildomus mokesčius, tačiau tenka pripažinti, kad minėtas Vyriausybės nutarimas priimtas tuomet, kai dauguma bankų ir komunalinių bendrovių buvo valstybinės įstaigos. O pasikeitus statusui, keičiasi ir santykiai su privačiais klientais.

Tačiau yra ir dar vienas “bet”. Komunalinės įmonės skelbiasi mokančios bankams, kad šie priimtų mokesčius iš jų vartotojų, tačiau pastariesiems už kiekvieną sąskaitą tenka pakloti dar 1-2 litus.

“Kauno vandenų” Abonentų skyriaus vadovė Elena Švažienė teigė, kad įmonė yra sudariusi sutartis su dauguma šalies komercinių bankų.

“Bendrovė kas mėnesį sumoka bankams už tai, kad jie aptarnauja mūsų vartotojus, tačiau iš gyventojų dar imamas papildomas mokestis”, - stebėjosi tokia tvarka Savivaldybės įmonės atstovė.

Ar bankai pagrįstai ima dvigubą mokestį už tą pačią paslaugą? To paklausėme komercinius bankus kontroliuojančio Lietuvos banko specialistų, kurių atsakymai nepaguodė: “Lietuvos bankas nesikiša į komercinių bankų ir jų klientų santykius. Tai yra tik šių dviejų šalių reikalas”.

Pervedimas kainuoja brangiai

Komercinių bankų atstovai kategoriškai nenorėjo sutikti, kad už tą pačią paslaugą imami mokesčiai ir iš komunalinių įmonių, ir gyventojų.

“Hansabanko” komunikacijos vadovė Žydronė Lukšytė aiškino, jog komunalinės įmonės, tarp jų ir “Kauno vandenys”, bankui pagal sutartis moka už papildomai teikiamą informaciją: vartotojų asmens duomenis, sąskaitos numerius, skaitiklių duomenis ir t.t.

“Tokios informacijos rinkimas bei apdorojimas ir yra apmokestintas tam tikru mokesčiu, į kurį nėra įskaičiuojamas gyventojų aptarnavimas banke”, - teigė “Hansabanko” atstovė.

Ji pabrėžė, kad komunalinės įmonės ir vartotojai bankui moka už skirtingas paslaugas.

“Gyventojams įmokos dydis yra apskaičiuotas atsižvelgiant į tai, kiek tokia paslauga kainuoja bankui, kuriam tenka išlaikyti darbuotojus, mokėti už grynųjų pinigų inkasavimą, gabenimą, apsaugą ir kt. Todėl mes skatiname fizinius asmenis naudotis elektronine bankininkystės sistema. Gyventojams nėra būtina įsivesti interneto namuose - tereikia ateiti iki banko poskyrio, kur jie galės pasinaudoti terminalais ir nemokamai sumokėti mokesčius”, - teigė Ž.Lukšytė, pridūrusi, kad jau 61 proc. banko klientų naudojasi elektroninės bankininkystės sistema.

Ūkio banko Produktų plėtros departamento direktorė Balanda Bradulskienė taip pat tvirtino, jog komunalinės įmonės padengia tik dalį sąnaudų, susijusių su mokesčių mokėjimu.

“Bendrovė “Kauno vandenys” su mūsų banku yra pasirašiusi sutartį, pagal kurią kompensuoja dalį įmokų, kurias gyventojai turi padengti mokėdami komunalinius mokesčius. Vienas grynųjų pinigų pervedimas bankui kainuoja 1,5 lito. Apie 50 ct sumoka komunalinė įmonė, tad litą reikia susimokėti patiems vartotojams”, - sakė B.Bradulskienė.

Ūkio banko klientams taip pat siūloma nemokamai susimokėti mokesčius pasinaudojus elektroninės bankininkystės sistema.

Dauguma komercinių bankų planuoja artimiausiu metu su “Kauno vandenimis” pasirašyti tiesioginio debeto sutartis. Tuomet gyventojams pageidaujant nuo jų sąskaitų mokesčiai bus nuskaičiuoti nemokamai.

Reikia aiškumo

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Jonas Lionginas pripažino, kad reikia įstatymuose aiškiai numatyti, kas turėtų mokėti bankams už gyventojų komunalinius atsiskaitymus.

“Manau, kad už mokesčių surinkimą turėtų būti atsakingos pačios komunalinės įmonės. Bankai, kaip tarpininkai, taip pat turėtų gauti užmokestį, tačiau tuo turėtų pasirūpinti komunalininkai”, - svarstė Seimo narys.

“Šį klausimą būtina aptarti ir diskutuoti ir su bankais, ir komunalinėmis įmonėmis, ir Finansų ministerija bei Seimu. Manau, kad iškilusias problemas būtų galima sutvarkyti peržiūrėjus teisinę bazę, nes pensininkams iš tiesų tampa itin sudėtinga atsiskaityti su komunalininkais. Palikti banke po du ir daugiau litus gali ne kiekvienas”, - teigė J.Lionginas.

Seime jau yra užregistruota pataisa dėl bankų surenkamų mokesčių į šalies biudžetą.

“Valstybė turėtų bankams sumokėti už tai, kad jie renka mokesčius į biudžetą. Tačiau kai kuriose pasaulio šalyse yra skelbiami mokesčių surinkimo konkursai, o juos laimėję bankai turi teisę kelias dienas laikyti savo sąskaitose dalį šalies biudžeto lėšų. Bankai už tai yra įsipareigoję nemokamai aptarnauti gyventojus, mokančius mokesčius į valstybės biudžetą”, - aiškino J.Lionginas, kurio nuomone, svarstant šį klausimą Seime, būtų galima aptarti ir komunalinių mokesčių surinkimo problemas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (1)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (3)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (34)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (20)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (71)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...