Klaipėdos ekonomiką prieš šimtmečius sukūrusi lentpjūvių pramonė keičiantis laikams prie aplinkos jau nebepritampa, todėl visuomenė skatina verslą arba trauktis iš miesto, arba skirti ekologijai milijonus litų.
© DELFI
Klaipėdos miesto ateities makete teritorijoje palei Danės upę, kur dabar veikia net kelios gamybos įmonės, vaizduojami daugiaaukščiai namai. Strateginiame miesto plane tai vadinama "Danės pakrantės konversija į komercinę ar gyvenamąją funkciją, gamybą iškeliant į naujai suplanuotas pramonės teritorijas". Šio siekio terminas - 2013 metai.

Kitapus upės per pastaruosius 15 metų statę prabangius namus gyventojai pritaria tokiai miesto vizijai ir jau dabar spaudžia akcinę bendrovę "Klaipėdos mediena" iškelti iš miesto dalį gamybos. Savivaldybei įteiktą skundą dėl įmonės skleidžiamų garų, dulkių ir triukšmo pasirašė 500 klaipėdiečių - gyventojai ir netoliese esančių mokymo įstaigų darbuotojai.

Nepasitenkinimą senosios pramonės kaimynyste išprovokavo suaktyvėjusi įmonės medienos drožlių plokščių gamyba ir prieš ketverius metus atidaryto baldų fabriko veikla. Pasak "Klaipėdos medienos" generalinio direktoriaus Viktoro Adomaičio, baldų pardavimai pernai padidėjo nuo 6 iki 10 mln. litų, o bendrovės apyvarta pasiekė 112 mln. litų. Nors pelningumas nėra didelis, apie gamybos konversiją jis teigė kalbų negirdėjęs.

"Neskubėkime, įmonės perkėlimas - akcininkų reikalas. Danės pakrantėje iki mūsų yra dar daug įmonių", - į LŽ klausimą apie galimybę iškelti įmonę iš miesto aptakiai atsakė V.Adomaitis.

Įsigis brangius filtrus

Laikas, kai baldai iš parduotuvių šluote šluojami, nėra tinkamas diskusijoms apie didžiausios šalies medienos plokščių gamintojos "Klaipėdos medienos" uždarymą. Miesto gyventojai supranta fabriko savininkų ekonominius interesus, todėl greičiau dėl įdomumo nei dėl griežto reikalavimo aplinkosaugininkų teiravosi, kokiais atvejais iš įmonės atimamas veiklos leidimas.

"Uždaryti įmonę galima, tačiau sunkiausia įrodyti, kad ji nepataisomai žaloja sveikatą. Tai galima padaryti tik teisme", - aiškino Klaipėdos regiono Aplinkos apsaugos departamento vadovas Andrius Kairys. Visuomenės sveikatos centro darbuotojai atkreipė dėmesį, kad naudojantis įstaigos laboratorijos aparatūra neįmanoma nustatyti mažesnės už normatyvą taršos.

Tačiau siekiant nuraminti gyventojus prie jų namų ketinama atgabenti mobilią įrangą, kuri keletą mėnesių fiksuos taršos lygį. Praėjusiais metais aplinkosaugininkai "Klaipėdos medieną" už įvairius pažeidimus baudė triskart, šiemet - jau du kartus. Nors baudos simbolinės, iki 500 litų, bendrovė įpareigota įgyvendinti priemonių planą, pagal kurį iki metų pabaigos numatoma uždėti beveik 8 mln. litų kainuojančius gaubtus ant dulkių surinkimo įrangos - ciklonų.

Būtent jie šiuo metu yra didžiausias oro taršos pjuvenomis šaltinis. Savivaldybės administracijos surengtame paupio gatvių gyventojų, aplinkosaugininkų ir "Klaipėdos medienos" vadovų susirinkime norėta gauti įmonės pasižadėjimą elgtis socialiai atsakingai. Nors įsipareigojimų taisyti padėtį ir apginti įmonės garbę buvo išdėstyta, tačiau pažadų pagerinti orą išsakyta nedaug.

Nusikalto dėl procedūrų

"Visame pasaulyje egzistuoja pigūs kvartalai. Aš savo kaimynams ne kartą sakiau, kad net ir už milijoną nenorėčiau namo tokioje vietoje. Kai kurie sklypai patenka net į sanitarinę zoną. Mus vadina nusikaltėliais, tačiau niekas negali atsakyti, kodėl buvo leista gyventojams taip arti statytis namus", - priekaištavo savivaldybei V.Adomaitis.

Pasak jo, medienos fabrikas veikia jau 108 metus, o sklypai buvo išdalyti visai neseniai. Per praėjusius dvejus metus įmonė į aplinkosaugos priemones investavo 5 mln. litų ir oro taršą kietosiomis dalelėmis sumažino tris kartus. Įmonės teritorijoje buvo 214 taršos šaltinių, liko tik 21. Garų ir medienos džiovinimo kvapo mes neišvengsime", - teigė "Klaipėdos medienos" vadovas.

Ilgą laiką manyta, kad orą teršia ir įmonės katilinė, tačiau aplinkosaugininkai patvirtino, kad labiausiai teršiama ne dėl naujos katilinės, kadangi senoji jau uždaryta, bet dėl gamybos ciklo. Būtent ta naujoji katilinė ir nepatiko miesto politikams, jie ėmė įmonę vadinti nusikaltėle. "Klaipėdos medienos" atvejis išryškino verslo interesų ir statybos procedūrų prieštaravimus, nes katilinė - bene didžiausias savavališkos statybos objektas mieste.

"Mes tikrai savavališkai, neturėdami leidimo, pasistatėme katilinę, nes be jos "Klaipėdos medieną" būtų tekę uždaryti dar 2006 metais. Buvome priversti greitai pasistatyti priestatą ir jame įrengti šiuolaikišką katilinę, o Aplinkos ministerija nusprendė, kad turime įvertinti poveikį aplinkai. Studijos tvirtinimas užsitęsė iki 2008 metų kovo. Leidimo pradėti statybą iki šiol neturime", - absurdišką situaciją apibūdino V.Adomaitis.

Klaipėdos apylinkės teisme administracinio teisės pažeidimo byla, iškelta "Klaipėdos medienos" technikos direktoriui, buvo nagrinėjama antradienį. Už Klaipėdos apskrities Statybos valstybinės priežiūros skyriaus nustatytą pažeidimą numatyta iki 25 tūkst. litų bauda. Įmonę statybų kontrolieriams apskundė opozicijai priklausantys Klaipėdos politikai, kadangi vienas bendrovės savininkų yra Klaipėdos mero žentas. Vyriausybės atstovė apskrityje Kristina Vintilaitė apie "Klaipėdos medienos" veiksmus žadėjo informuoti Vyriausybę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (2)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių (1)

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (4)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (13)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (6)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (2)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (80)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (175)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (171)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (18)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (217)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (24)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (3)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (23)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...