Korupcijos skandale minimo koncerno „MG Baltic“ viena didžiausių įmonių „Mitnija“ turi ir kitų nebaigtų reikalų. Ji iki šiol bylinėjasi dėl milijoninės žalos, kurią, kaip teigia koncerno atstovai, bendrovei padarė iš gyvenimo pasitraukęs buvęs jos vadovas.
Mitnija
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

DELFI primena, kad 2006 m. „MG Baltic Ivestment“, įsigijo 100 proc. „Mitnijos“ akcijų (neoficialiais duomenimis, už maždaug 60 mln. Lt (17,3 mln. Eur), kuriai ir toliau vadovavo vienas iš buvusių savininkų Antanas Gureckis. Po dvejų metų, 2008 m., pasinaudojęs numatyta galimybe jis atpirko 10 proc. akcijų, 9,17 proc. didesne kaina.

Tačiau dar po kurio laiko ėmė ryškėti naujų įmonės šeimininkų sudarytos valdybos, kuriai pirmininkavo R. Kurlianskis, ir buvusio vadovo nesutarimai. 2010 m. „MG Baltic Investment“ inicijavo A. Gureckio ir jo žmonos Violetos turto areštus.

Galiausiai 2010 m. birželio 29 d. visuomenę sukrėtė žinia: pareigūnams atliekant kratą jo namuose A. Gureckis, būdamas tame pačiame kambaryje, kur buvo ir policijos pareigūnai, išsitraukė savigynai įsigytą revolverį ir nusižudė šūviu į širdį.

Ekspertizė patvirtino laiško autentiškumą

Po tragiško įvykio jo artimieji tikino, kad jau kuris laikas verslininkas baiminosi D. Mockaus ir R. Kurliansko spaudimo ir grasinimų. Praėjus kuriam laikui po mirties V. Gureckienė namuose rado paties velionio ranka rašytus raštelius.

Teismo dokumentuose yra neginčytos ekspertizės išvados, kuriose dėl vieno iš jų teigiama (kalba netaisyta):

„Laiške esančius žodžius „Mg Boltic prezidentas D. Mockus ir jo viceprezidentas R. Kurlianskis nuo 2005 m., žiniasklaidos pagalba, nuo 2006 iki dabar psichologinio smurto, teisėsaugos bei teisėtvarkos, kurioje turi kišeninių prokurorų, pagalba mane terorizavo ir privedė prie savižudybės. R. Kurlianskis 2006 2007 2008 m. plovė pinigus iš UAB Mitnijos, jiems talkindavo Audrius ir Agnius Matijošaičiai ir kt.“ parašė ir laiško apačioje pasirašė Antanas Gureckis“.

Tyrimas dėl verslininko privedimo prie savižudybės buvo nutrauktas 2011 m. Tačiau „Mitnija“ ir „MG Baltic Investment“ bylinėjasi su V. Gureckiene dėl žalos, kurią neva galėjo padaryti velionis, būdamas vadovu.

Pradinė ieškinių suma svyravo tarp 70–77 mln. Lt (20–22 mln. Eur), tačiau vėliau teismuose ji buvo kelis kartus sumažinta. Pastarąjį kartą ginče dėl nuostolių atlyginimo Lietuvos apeliacinis teismas priėmė nutartį šių metų balandžio 26 d. Ji dar gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Minėtoje byloje teismas nagrinėjo, dėl kieno kaltės ir kokia žala bendrovei „Mitnija“ buvo padaryta prieš krizę įsigijus 10 naujų DAF krovininių automobilių ir įmonės „Salvyda“ akcijas. Pastarajai priklausė sklypai ir pastatai, kuriuos „Mitnija“ nuomojo, nes ten buvo įkūrusi gamybos bazę.

Kaip „MG Baltic“ nupirko „Mitniją“: sąskaitos dar nesuvestos
© Bendrovės nuotr.

Teismas nusprendė, kad sudarydamas sandorius dėl krovininių automobilių įsigijimo buvęs vadovas neviršijo jam suteiktos ūkinės komercinės rizikos ribų.

„Taigi nėra pagrindo išvadai, kad jis veikė nelojaliai, ar aiškiai aplaidžiai, kad jo neteisėta veika pasireiškė tyčios forma“, – rašoma nutartyje.

Teismas taip pat nutarė, kad „Mitnijai“ įsigyjant „Salvyda“ akcijas, A. Gureckis (jis pats turėjo šios akcijų) vadovavosi įmonės valdybos, kuriai pirmininkavo R. Kurlianskis, sprendimu. Dėl to nustatė tokią „mišrios kaltės proporciją“: ieškovui (t. y. „Mitnijai“) tenka 40 proc., o atsakovei (t. y. vyro teisių perėmėjai V. Gureckienei) – 60 proc. kaltės dėl padarytos žalos.

Taigi, teismas iš V. Gureckienės „Mitnijos“ naudai anksčiau priteistą žalą sumažinta nuo 1,3 mln. Eur iki 0,69 mln. Eur, taip pat priteisė ir 5 proc. dydžio metinių palūkanų nuo šios.

Abi pusės sprendžia, ką daryti toliau

Koncerno „MG Baltic“ informacijos analitikė Živilė Andriūnienė DELFI informavo, kad bendrovės teisininkai tokią nutartį „iš esmės vertina teigiamai“.

„Svarbu – joje pritarta bendrovės pozicijai, kad buvęs bendrovės vadovas A. Gureckis tam tikruose įmonės veiklos epizoduose elgėsi nelojaliai, siekdamas naudos sau ir tokiais veiksmais padarė bendrovei žalos“, – rašoma atsiųstame komentare. „Mitnija“ esą „kol kas svarsto, ar pasinaudos teise skųsti šią nutartį kasacinės instancijos teismui“.

Kaip „MG Baltic“ nupirko „Mitniją“: sąskaitos dar nesuvestos
© DELFI / Domantas Pipas

Anot bendrovės teisininkų, „svarbu pažymėti, kad A. Gureckio veiksmų neteisėtumas jau buvo patvirtintas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriaus išplėstinės 7 teisėjų kolegijos, o buvusio bendrovės vadovo teisių perėmėja įpareigota atlyginti bendrovės nuostolius, patirtus dėl apmokėjimo už nesuteiktas paslaugas, dėl įsigyto prabangaus automobilio, kito nereikalingo turto“.

„MG Baltic“ atstovai taip pat informavo, kad pradinė ieškinių suma buvo apie 21 mln. Įsiteisėjusiais teismų sprendimais priteista daugiau nei 1,2 mln. Bylos dalis pagal „MG Baltic Investment“ ieškinį dėl 13 mln. Eur. sustabdyta. Dar vyksta ginčas dėl 5,2 mln. Eur nuostolių sumos.

V. Gureckienė Apeliacinio teismo nutarties nekomentavo motyvuodama tuo, kad byla dar nebaigta. Vis dėlto ji leido suprasti, kad ją taip pat vertina teigiamai, o tolesni jos veiksmai priklausysią nuo ieškovo elgesio.

Beje, Valstybinė mokesčių inspekcija DELFI informavo, kad atliko „Mitnijos“ mokestinį tyrimą 2011 m. liepą. Tyrimo metu nustatyta ir patikslinta 5,5 tūkst. pridėtinės vertės mokesčio. Mokestinis tyrimas yra tokia kontrolės procedūra, kurios metu nustatytus trūkumus ir neatitikimus įmonei leidžiama pasitaisyti.

2014 m. šis mokestinis tyrimas peraugo į mokestinį patikrinimą, baigtą 2015 m. vasarį. VMI atstovų teigimu, papildomai mokėtinų sumų nenustatyta, todėl vadovaujantis įstatymu, daugiau informacijos, pateikti negalima.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (9)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (48)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (28)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Gyvai / Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (732)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (18)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (68)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (27)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (21)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (613)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (19)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...