Rokiškėnai dažnai skundžiasi esą apgaunami prekybos centruose - už prekę sumoka daugiau, nei nurodoma jos etiketėje. Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Panevėžio skyriaus vedėjos Loretos Čerauskienės teigimu, prekybininkai privalo padengti kainų skirtumą. Prekybos centrų vadovai dėl kainų neatitikimų pirkėjams pataria kreiptis tiesiai į juos.
© Corbis/Scanpix
Viena kaina etiketėje, kita – kvite

Pensininkas Jonas Kalpokas apsiperka „Norfos” prekybos centre Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje. Pasak jo, apsipirkti būtent čia priviliojo turima nuolaidų kortelė. Tačiau pensininkas pastebėjo, kad šioje parduotuvėje buvo apgautas jau tris kartus – už prekę sumokėjo didesnę kainą, nei nurodyta etiketėje.

„Bandžiau aiškintis su kasininkėmis. Tačiau nė viena nepaaiškino kainų neatitikimo, tik tvirtino, kad taip rodo jų kasos aparatas ir nieko padaryti negali”, - piktinosi J.Kalpokas.

Šį pirmadienį pensininkas tame pačiame prekybos centre pirko fasuotą kalakutienos dešrą. Ant gaminio etiketės ryškiais skaičiais nurodyta kaina – 3,83 Lt. Šalia užrašyta ir vieno kilogramo kaina – 9,49 Lt. Tačiau patikrinęs kasos kvitą J.Kalpokas nustebo, kad už dešrą sumokėjo 5,25 Lt, vadinasi, kilogramo kaina jau šoktelėjo iki 12,99 Lt. Tiek kainuojanti dešra pensininkui per didelė prabanga.

“Šį kartą į pardavėjas bijojau kreiptis, nebenorėjau išgirsti frazės “tėveli, pasigydykite”, kurią jau esu išgirdęs“, - atėjęs tiesiai į redakciją su pirkiniu paaiškino J.Kalpokas. Jis paprašė padėti išsiaiškinti, kas tokiu atveju teisus, kodėl neatitinka kainos ir kas jam gali padėti atgauti permokėtus pinigus.

Vagis – kompiuteris?

“Gimtasis Rokiškis” panašių nusiskundimų yra sulaukęs ne iš vieno skaitytojo. Kelias istorijas jau aprašė. Neseniai gavome rokiškėno A.R. laišką. Jo autorius taip pat buvo atsidūręs panašioje situacijoje.

“Rokiškio prekybos centre “Maxima” prie alaus nurodyta 0,79 Lt kaina. Tačiau kasos kvite ji padidėjo 10 centų. Pardavėjai atnešiau prie alaus dėžės prikabintą kainos kortelę. Ji paaiškino, kad didesnę kainą rodo kompiuteris. Supratau, kad kompiuteris - vagis, tačiau kieno naudai jis dirba?” - laiške stebisi pirkėjas.

A.R. stebina ir tai, kad etiketėje nebenurodoma butelio kaina, ji nurodoma atskirai. Jo nuomone, taip apgaudinėjami pirkėjai. “Iš kur gali žinoti, kad už butelį teks mokėti atskirai. Kitas tiek ir pinigų gali neturėti”, - pastebėjo A.R.

Kainų skirtumą privalu grąžinti

Pasak Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Panevėžio skyriaus vedėjos L.Čerauskienės, vartotojui nereikia aiškintis su kasininke, kodėl neatitinka kainos, skirtumą jis turi teisę atgauti. L.Čerauskienė sakė, kad Vartotojų teisių gynimo įstatymas įpareigoja pažymėti kiekvienos prekės kainą. Atskiruose prekybos centruose, vedėjos teigimu, to paties gaminio kaina gali skirtis, ji priklauso nuo sutarties tarp prekybos tinklo ir gaminį tiekiančios įmonės. Tačiau kiekviename prekybos centre ant fasuoto gaminio gamintojas privalo nurodyti jo svorį, kainą ir kilogramo kainą.

“Nenurodžius kainų žiauriai pažeidžiamas Vartotojų teisių gynimo įstatymas. Išimtis taikoma tik sveriamam gaminiui. Tuomet reikia nurodyti tik kilogramo kainą. Jei parduodamas įvairaus svorio gabaliukais sufasuotas sūris ar kitas produktas, turi būti nurodytas ir jo svoris, ir kaina. Tokiais atvejais dažnai nurodomas tik svoris ir kilogramo kaina. Tuomet pirkėjas turi sukti galvą, kiek jam gabalėlis kainuos, - komentavo L.Čerauskienė. - Ant parduodamos prekės turi būti visi ženklinimai, galiojimo data, laikymo sąlygos. Jei kaina rašoma etiketėje ant lentynos, ji turi būti lengvai įskaitoma, pirkėjas pagal ją turi lengvai atskirti prekę, kad nepaimtų brangesnės. Dar geriau, kai pardavėjai kainas užklijuoja ant kiekvieno gaminio”.

Vartotojų teisių specialistės nuomone, sveikintina prekybos tinklo “Maxima LT” akcija, kai pirkėjams, radusiems prekės kvite neatitikimų, dovanojami 5 litai. Savimi turi pasirūpinti ir pirkėjas.

“Pretenzijas jis turėtų reikšti neatsitraukęs nuo kasos. Prekybos centrų kasos aparatai yra modernūs, pirkėjas ekrane mato prekės kainą, todėl gali iškart pastebėti neatitikimą”, - pridūrė L.Čerauskienė.

Pataria kreiptis į vadovybę

Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje esančio “Norfos” prekybos centro direktorė Jolita Trainienė pastebėjo, kad pirkėjai dažniau aiškinasi su kasininke, o ne su parduotuvės vadovybe. Pasak jos, jei etiketėje nurodyta kaina neatitinka nurodytos pirkinio kvite, pinigai iškart grąžinami. Tačiau pirkėjas turi kreiptis į vedėją arba direktorę.

“Kasininkė dėl kainų nekalta. Kainos į kompiuterį suvedamos Vilniuje. Pasitaiko, kai pardavėjos dėl neatidumo ar laiko stokos nepakeičia perkainotų gaminių kainų. Kartais produkcijos atvežusi firma vienas kainas nurodo ant gaminio, kitas - ant dėžės ir dokumentuose. Tuomet ant firmos nurodytos kainos turime dėti naujas. Jei jos nepakeistos, tai jau mūsų problema”, - teigė direktorė.

Rokiškio Taikos gatvėje įsikūrusio prekybos centro “Maxima” direktorė Elvyra Kavaliauskienė patvirtino, kad pirkėjas, radęs kainų neatitikimą, gali gauti 5 litus. Reikia kreiptis į kasininkę.

Direktorė paaiškino ir pakuotės kainos problemą. “Butelio kaina į alaus kainą nebeįskaičiuojama įvedus pakuotės mokestį. Apie tai parduotuvėje informuoja plakatai, tik reikia juos perskaityti. Suprantu, kad pirkėjui nepatogu, bet prekės kainos etiketėje nurodome, kiek kainuoja butelis, todėl pirkėjas gali suskaičiuoti, kiek mokės”, - informavo E.Kavaliauskienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (17)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (64)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (71)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1069)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (40)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (82)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (56)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...