Vilnietė ketina iš prekybos tinklą "Maxima" valdančios bendrovės prisiteisti kompensaciją už žalą sveikatai. Prekybos centro "Maxima" kaimynystėje gyvenanti moteris mano susirgusi dėl transporto keliamo triukšmo. Beveik šimtas aplinkinių namų gyventojų šalies ir miesto valdžiai pateikė pareiškimus, kuriuose vienas reikalavimų - prekybos centrą iškeldinti.
Prekybos centras "Maxima", "VP Market"
© DELFI
"Jei Lietuva nepadės, kreipsiuosi į Europos Sąjungos institucijas, tačiau gyventojų teisė į švarią aplinką bus apginta", - "Lietuvos žinioms" sakė Danguolė Skaisgirytė. Bendrovės "Maxima LT" atstovė ryšiams su visuomene pranešė, kad prekybos centras nebus iškeldintas, tačiau į dalį reikalavimų bus atsižvelgta.

Liga - dėl triukšmo?

"Dėl nuolatinės vibracijos ir triukšmo, atrodo, kad guliu ant grindinio, - pasakojo Algirdo gatvės 18 name prie prekybos centro "Maxima" gyvenanti Skaisgirytė. - Lyg ir miegi, o visas organizmas jaučia... Vieną dieną pradėjo cypti ausyse. Pagalvojau, kad man ne 70 metų, kaip gi čia? Vėliau ausyse dar labiau cypė, galva sukosi, pradėjo pykinti, sutriko koordinacija."

Medikai iš pradžių nusprendė, kad pažeista Danguolės smegenų kraujotaka. Dėl to gali kilti panašių simptomų. Ištyrus paaiškėjo, kad kraujotaka niekuo dėta.

"Gydytojai nustatė, kad pažeistas vestibuliarinis aparatas, tai įrašyta ir ligos istorijoje, - pasakojo ponia Danguolė. - Nors intensyviai gydausi nuo praėjusios vasaros pradžios, medikai įžvelgia negrįžtamų pažeidimų. Klinikoje sužinojau, kad pažeidimas gali progresuoti ir galiausiai baigtis apkurtimu."

Pašnekovės nuomone, kiekvienas žmogus turi turėti nors nedidelę tylos zoną, ramų kampelį. Tai ypač svarbu tiems, kurie neturi sodybos kaime ir daugiausia laiko leidžia namie.

"Aš noriu, kad verslininkai gerbtų žmogų, jo teises ir ramybę, - sakė Danguolė. - Latviai ir estai darbo laiką sutrumpino iki 22 val., Europos Sąjungos valstybėse senbuvėse tokie dideli prekybos centrai statomi toliau nuo tankiai gyvenamų vietų, dažniausiai - už miesto. Be to, užsienyje tokios parduotuvės nedirba sekmadieniais."

Kaip teigiamus pavyzdžius pašnekovė paminėjo "Akropolį", "Maxima bazę", "Norfą", įsikūrusius toliau nuo gyvenamųjų namų.

Sulaukė palaikymo

Ponia Danguolė iš pradžių manė, kad "Maximos" kaimynystė daugeliui patogi. Tačiau nepatenkintųjų aptiko daugiau nei laimingųjų. "Kalbėjausi su gyventojais, ir jie mane suprato, - džiaugėsi moteris. - Blogiausia tiems, kurie gyvena netoli prekių pristatymo rampos. Dėl prekes vežančių sunkiųjų mašinų keliamos vibracijos skyla sienos, žmonėms tenka kvėpuoti automobilių išmetamosiomis dujomis užterštu oru."

"Maximą" valdančiai UAB "Vilniaus prekyba" bei šalies ir miesto valdžiai skirtus pareiškimus pasirašė beveik šimtas vilniečių iš Algirdo gatvės 9; 11; 15; 16; 17; 18 ir 22 namų; Mindaugo gatvės 15 ir 16 namų; T. Ševčenkos gatvės 9 namo.

"Prieš kelerius metus Mindaugo gatvėje buvusios baldų parduotuvės pastatas buvo perstatytas ir paverstas "Maxima", - rašė Mindaugo gatvėje gyvenanti Vaiva Adomaitytė ir kiti. - Privažiavimas prie jo yra iš Algirdo, Ševčenkos, Mindaugo gatvių. Nuo gruodžio 15 dienos parduotuvė dirba visą parą. Šių gatvių gyventojams kilo rimtų problemų: milžiniškas oro užterštumas ir didžiulis automobilių keliamas triukšmas didžiąją paros dalį labai kenkia greta gyvenančių žmonių sveikatai. "Maxima" tarp tankiai gyvenamų kvartalų senamiesčio ribose aiškiai neatitinka ekologijos ir ypač sveikatingumo reikalvimų. Prašome imtis priemonių, kad parduotuvė netrukdytų mums gyventi ir savo veikla neardytų mūsų sveikatos."

Algirdo gatvės 22 namo gyventojai tvirtino, kad "Maxima" jų gyvenimą "pavertė tikru pragaru". Žmonės teigė, kad vasarą negali atidaryti langų, nes veikiantys oro vėsintuvai kelia "baisų triukšmą". Produktus į parduotuvę gabenančios mašinos atvyksta 6 valandą ryto ir sustoja tokiam mašinų srautui nepritaikytoje aikštelėje prie namo. "Vasarą mašinos įjungia vėsintuvus, o o žiemą - šildymą, o išmetamų sudegusio dyzelinio kuro dujų smarvė tenka mums, gyventojams", - rašė žmonės. Pasak gyventojų, mašinos užtveria išvažiavimus iš kiemo, garažų; kurios netelpa gatvėje, sustoja ant šaligatvių po pat langais, kartais jos užtveroa ir greta esančio policijos komisariato įvažiavimą. "Mes tapome įkaitais monstro, kuris vadinasi "Maxima", - rašė gyventojai.

Jei tikėtume pareiškimo autoriais, dienomis jų kiemas tampa "parkavimo aikštele smulkiems prekių pristatytojams", o vairuotojai "meta šiukšles į namo šiukšlių konteinerį".

Pareiškime UAB "VP MARKET" generaliniam direktoriui Algirdo gatvės 22 namo gyventojai priminė ankstesnius prašymus.

"Žinot, gerbiami ponai, kai mes į jus kreipėmės dėl šių problemų ir prašėme, kad mūsų kiemui kaip kompensaciją įrengtumėte automatinius kiemo vartus, Jūsų atsakymas (2003 08 12 Nr. 982) buvo toks: "Šiuo metu negalime patenkinti Jūsų prašymo įrengti automatinių kiemo vartų, kadangi vien jų įrengimas neišspręstų išvažiavimo iš kiemo blokavimo problemos". Pasirašė gen. direktorius Ignas Staškevičius. Kur Jūsų logika?... Mes praradome ramią gatvę, švarą, sveikatą... Nejaugi tie Jūsų milijonai tokie visagaliai?"

Aplinkinių namų gyventojų ramybę, anot pareiškimo, drumsčia ir "naktimis "Maximos" aikštelėje vykstantys chuliganiški pasivažinėjimai dideliu greičiu", o sniegingų žiemų naktimis burzgia aikšteles valantys buldozeriai ir sniegą gabenantys traktoriai.

Skaičiavo automobilius

Sausio 12-osios naktį gyventojai pasikeisdami skaičiavo į prekybos centrą atvykstančius automobilius. "Kaimynė rampą pradėjo stebėti 3,30 val. - pasakojo Skaisgirytė. - Iki 5 valandos ryto įvažiavo 5 sunkiasvoriai automobiliai. Tuomet ją pakeičiau aš. Nors lijo ir pūtė žvarbus vėjas, stovėjau iki 15 valandos, o kaimynai man atnešdavo šiltos kavos."

Nepaisydama lietaus, šalčio ir nuovargio, Skaisgirytė žymėjosi įvažiuojančių automobilių markes, valstybinius numerius ir paskirtį. Pašnekovės teigimu, per pusę paros į prekybos centrą prie rampos atvyko per 100 automobilių (kai kurie jų - po kelis kartus). Skaisgirytė teigia ant automobilių pastebėjusi ne vieną Lietuvoje garsių firmų pavadinimą: "Coca-Cola", "Vilniaus paukštynas", "Gudobelė", "Skonio linija", "Biovela", "Klaipėdos mėsa", "Sanitex" ir kitus... Kad neprailgtų laukti eilėje prie rampos, dažnas vairuotojas klausėsi trankios muzikos, garsiai ūžė refrižeratoriai bei įjungti motorai.

Tačiau vargu ar kas ryžtųsi suskaičiuoti į parduotuvę atvykstančių pirkėjų automobilius - greta "Maximos" esančios aikštelės nuolat sausakimšos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Britų bankai šiemet uždarys rekordinį skaičių filialų

Išlaidas mažinantys bei vis daugiau operacijų į internetinę erdvę keliantys Didžiosios...

Pasitraukė Lietuvos pašto valdyba (3)

Šiandien atsistatydino AB Lietuvos pašto valdyba. Valstybei nuosavybės teise priklausančių AB...

D. Trumpas perspėja: gali nutraukti NAFTA sutartį (1)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo apie galimybę nutraukti Šiaurės Amerikos laisvosios...

Euras svaro atžvilgiu pakilo iki 8 metų maksimumo (5)

Išsiskiriančios euro zonos bei Didžiosios Britanijos ekonominės perspektyvos trečiadienį eurą...

Vyriausybė nusprendė žemės ūkio atašė perkelti iš Rusijos į Japoniją (5)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė žemės ūkio atašė pareigas perkelti iš Rusijos į Japoniją....

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (43)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (14)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (467)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (21)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (29)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (159)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (77)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Plagiato skandalas: J. Statkevičius prašo visuomenės padėti rasti iš jo vardo uždirbančius sukčius (19)

Dizaineris Juozas Statkevičius jau kelias savaites bando išsiaiškinti sukčius, besikraunančius...