Generalinė prokuratūra, organizuojanti ikiteisminį tyrimą dėl šaldytų maisto produktų gamintojos „Judex“ galbūt padarytų pažeidimų ir veterinarijos darbuotojų veiksmų, kreipėsi į Rusiją su teisinės pagalbos prašymu, tačiau jo negauna jau ilgą laiką.
© DELFI montažas

Ikiteisminis tyrimas vykdomas jau metus. Per tą laiką įtariamųjų nepadaugėjo, jų liko tiek pat, kiek anksčiau skelbė prokuratūra – šeši.

„Mus stabdo paskirtos užduotys – mes kreipėmės į Rusijos Federaciją, reikia ten atlikti tam tikrus veiksmus Rusijoje. Tam tikri veiksmai buvo atlikti Rusijoje, turi būti surinkti dokumentai ir apklausti žmonės, žinantys apie tuos veiksmus, 7-8 mėnesius negauname atsakymo“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius. Lietuvos pareigūnai Rusijos kolegų teiravosi, ar jie gavo teisinės pagalbos prašymą, jie patikino, kad jis gautas, nėra žinių, kad Rusija Lietuvos prašymo nevykdys.

Be to, specialistams yra paskirta užduotis atlikti „Judex“ finansinį tyrimą. Jų išvadų pareigūnai kol kas irgi negavo.

„Gavę atsakymus, suaktyvinsim veiksmus. Dabar būtini veiksmai atlikti, dabar per anksti reikšti nuomonę dėl įtariamųjų, ar jie liks įtariamaisiais, neaišku. Gavus atsakymus, bus priimami atitinkami procesiniai sprendimai. Kaltės klausimas bet kuriuo atveju sprendžiamas teisme, kitu atveju pažeistume nekaltumo prezumpciją“, – BNS sakė prokuroras R. Stankevičius.

Prokuroras Rolandas Stankevičius
Prokuroras Rolandas Stankevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įtaria, kad „Judex“ per Seimo narį „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus. Šiame tyrime jos buvusiam vadovui Jonui Miliui pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnyba. Teisėsauga taip pat įtaria, kad tarnyba ar jai pavaldžios įstaigos galėjo gauti informacijos iš Rusijos apie „Judex“ produkcijoje rastą listerijos bakteriją, tačiau šį faktą nuslėpė ir nesiėmė veiksmų.

P. Gražulis Rusijoje palaikė kompaniją padėjėjai

Seimo narys Petras Gražulis šioje byloje turi specialiojo liudytojo statusą, nors jis atsisakė duoti parodymus. Pernai liepą STT atliko kratas parlamentaro darbo ir gyvenamojoje vietoje.

„Aš atsisakiau duoti parodymus kaip specialusis liudytojas, kadangi politinė byla – esu persekiojimas už kritiką prokuratūros, prezidentės, nes jos rankose sutelktos visos jėgos struktūros. Pasakiau, kad parodymų neduosiu. Ką čia duoti, Dieve mano? Net Rusijos veterinarinė tarnyba nerado listerijos, buvo atlikta tos pačios partijos Varšuvoje, Rygoje (tyrimai - BNS), bet niekur nerasta, tik STT laboratorija rado“, – BNS sakė P. Gražulis.

BNS pasiteiravo, ar Seimo narys lankėsi Rusijoje, ar išvyka buvo susijusi su įmonės „Judex“ reikalais.

„Kažkada tai aš lankiausi Rusijoje, šiemet gal aš buvau nuvažiavęs. Aš nežinau, man, atrodo, aš ten dėl „Judexo“ kažkokių reikalų nebuvau, palaikiau gal kompaniją kolegei, savo patarėjai Patricijai Pachomovaitei, kai ji važiavo. Norėjau pažiūrėti, kaip tas Kaliningradas atrodo ir panašiai. Šiemet važiavau, su kolega tokiu pažįstamu. Gal važiuosiu dar. Ko man nenuvažiuoti, kas draudžia?Aš juokauju – deruosi kaip prijungti Karaliaučiaus sritį prie Lietuvos, kai klausia“, – BNS sakė Seimo narys.

P. Pachomovaitė jau nebėra Seimo nario padėjėja.

„Seniai nebedirba, ji parašė pareiškimą ir išėjo. Taip, dėl šio tyrimo. Jai uždrausta su manim bendrauti, tai koks čia gali būti darbas?“, – teigė P. Gražulis.

P. Pachomovaitė, kuriai ikiteisminiame tyrime pareikšti įtarimai, anksčiau dirbo įmonės „Judex“ komercijos direktore. Įmonė skelbia, kad komercijos direktoriumi dabar dirba Rimantas Kičas. Nei P. Pachomovaitė, nei R. Kičas apie savo darbą, poziciją dėl įtarimų informacijos BNS nepateikė. R. Kičui BNS pateikė klausimus ir elektroniniu paštu, atsakymas gautas nebuvo.

Patricija Pachomovaitė
Patricija Pachomovaitė
© Bendrovės nuotr.

„Nieko aš nekomentuoju“,– telefonu tepasakė R.Kičas.

„Žiūrėkit – jūs, ko norėjote konkrečiai manęs paklausti? Aš dabar į vestuves ruošiuosi“, – BNS sakė telefonu P. Pachomovaitė ir nutraukė pokalbį.

Anksčiau buvo skelbiama, kad P. Gražulio dukra dirbo įmonėje „Judex“. Seimo narys BNS sakė, kad prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, dukros buvo paprašyta išeiti iš darbo. Ji parašė pareiškimą ir išėjo. Tėvas sako neklausinėjęs dukters aplinkybių dėl atleidimo.

„Mano byla laukia politinio sezono. Man atrodo, kad manęs taip nepersekiojo sovietmečiu, kaip persekioja STT“, – guodėsi Seimo narys.

Anot STT, teisėsaugos turimi duomenys leidžia įtarti, kad maisto produktus gaminančios bendrovės vadovai, norėdami, kad įmonė išvengtų nuobaudų, kurios paprastai yra taikomos aptikus darbų saugos, pakavimo, ženklinimo, higienos ar kitus pažeidimus, savo neteisėtų tikslų siekė papirkdami įvairius atsakingus specialistus arba asmenis, galinčius tokiems specialistams, pareigūnams daryti poveikį.

„Šiandien mano nuostata – nedalyvauti šiame cirke, byla visiškai nesidomiu, man mažiausiai rūpi. Aš žinau, kad nieko nepavogiau, nieko nepaėmiau, nieko blogo nepadariau, šimtams įmonių esu padėjęs, J. Milius padėjo tūkstančiams įmonių, vienas iš geriausių žmonių, nuoširdus be galo. Viskas teisės aktų rėmuose. Nemanau, kad problema pakonsultuoti įmones, žmones. Gyventojai kreipiasi pas mus, čia Seimo nario pareiga“, – sakė parlamentaras. Jis ikiteisminį tyrimą vertina kaip trukdymą atlikti Seimo nario pareigas.

J. Milius – jaučiuosi galingesnis už D. Trumpą

Šiame ikiteisminiame tyrime daug kartų buvo apklaustas buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius. Jis sakė, kad dabar jo pareigūnai nebekviečia į apklausas.

„Matote, koks aš esu kietas. Net padariau įtaką Rusijai. Donaldas Trumpas nepadarė, o aš padariau. Ne, aš į Rusija nevykau“, – BNS sakė jis.

J. Milius BNS pasakojo, kad byloje minimu laikotarpiu jis atostogavo, ir tada buvo gautas raštas iš Rusijos, kad „ekspres metodu“ iš mėginio išauginta listerija. Tačiau šio metodo patikimumas siekia tik 50 procentų. Po dienos tyrimas buvo pakartotas klasikiniu metodu, jo atsakymas dėl listerijos buvo neigiamas.

„Net Rusijoje, pasirodo, nebuvo listerijos. Iš nieko padaryta problema. Iš Rusijos į savaitę gaudavau dešimtis raštų. Sunku prisiminti, ką gavau prieš dvejus metus. Rusijoje listerija koldūnuose tikrai neaugo. Europos Sąjungoje, taip pat Lietuvoje, ji koldūnuose netiriama“, – BNS sakė J. Milius.

Net ir manydamas, kad jam pateikti kaltinimai yra nepagrįsti, J. Milius norėtų, kad jo byla būtų nagrinėjama viešame teismo posėdyje.

„Jeigu aš galėjau, aš visiems žmonėms padėjau įstatymų ribose. Lietuvoje mes turime vieni kitiems padėti ir netrukdyti verslui. Čia padėjau įstatymų ribose, visiems padėjau. Paklauskit nors vieno verslininko, kuriam aš nepadėjau. Tą patį, ką „Judex“, padėjau visoms Lietuvos įmonėms“, – BNS sakė J. Milius.

Jonas Milius
Jonas Milius
© DELFI

Pasak jo, jis teikė konsultacijas dėl bakterijų, pavyzdžiui, Europos Sąjunga tų bakterijų nereglamentuoja, tačiau jos gali išaugti Rusijoje. Konsultacijos vykdavo, ar galima virtus ar kitokius koldūnus eksportuoti.

„Dabar padedu dar daugiau, mano pasaulinės pažintys dar yra išlikusios“, – BNS sakė J. Milius, jis nenorėjo atskleisti, kuo užsiima dabar.

Teisėsauga dabar jau buvusiam Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovui J. Miliui yra pateikusi įtarimus piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu. J. Milių Ministrų kabinetas pernai rugsėjį atleido iš pareigų. Dėl atleidimo vyksta teisminis procesas, dėl atleidimo pagrįstumo turėtų pasisakyti Konstitucinis Teismas.

Listerijos bakterija buvo nustatyta dešimtyje „Judex“ šaldytų maisto produktų partijų. Iš jų devynios buvo numatytos tiekti Europos Sąjungos (ES) šalių rinkoje, vieną partiją įmonė ketino eksportuoti į Rusiją.

Rusijos rinkai skirtų šaldytų koldūnų partijoje listeriją nustatė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, atlikusi tyrimus teisėsaugos pavedimu.

Kaip paaiškėjo iš Vyriausybei pateiktos J. Miliaus veiklos ataskaitos, devynis listerijos užkrato atvejus fiksavo pati VMVT, gavusi teisėsaugos informacijos ir pernai rugpjūtį atlikusi, kaip teigia tarnyba, visos „ Judex“ produkcijos – viso 230 mėginių – tyrimą.

Tarnybos atstovai aiškina, kad ES teisės aktai leidžia tam tikrą listerijos koncentraciją pusgaminiuose. Tad šios devynios „Judex“ neįvardintų produktų partijos nebuvo sustabdytos ar sunaikintos, įmonė galėjo jas realizuoti ES šalių, taip pat ir Lietuvos, rinkose. Dėl šios priežasties Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teigia nemačiusi poreikio pranešti visuomenei apie nustatytą listerijos užkratą „Judex“ produkcijoje, nes termiškai apdorota ši bakterija yra nepavojinga, ji greitai žūva aukštoje temperatūroje.

Listerija gali sukelti užkrečiamą ligą listeriozę, ji ypač pavojinga nėščiosioms, naujagimiams ir vyresniems žmonėms su nusilpusiu imunitetu. Lietuvoje kasmet registruojami vidutiniškai 5-8 listeriozės atvejai.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Paryžių vėl plūsta turistai

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (1)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Lietuvos „Gjensidige“ šiemet patyrė 3,4 mln. eurų nuostolių (4)

Norvegijos draudimo grupės „Gjensidige Forsikring“ valdoma Lietuvos ne gyvybės draudimo...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (12)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (42)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Top naujienos

Seimo socdemai su valstiečiais bando sudaryti slaptą paktą

DELFI duomenimis, antradienį Seimo Socialdemokratų frakcijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (1)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (59)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (105)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (30)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (128)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (12)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Barselonoje buvo planuojamas kur kas didesnis išpuolis (1)

Vienas iš įtariamų išpuolio Barselonoje rengėjų teisme pripažino, kad buvo planuojama įvykdyti...