Jungtinėms Tautoms pavaldus Pasaulio plėtros ekonominių tyrimų institutas (WIDER) pareiškė, kad politika, kurią dešimtąjį dešimtmetį buvusioje Sovietų Sąjungoje siūlė Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Pasaulio bankas bei vykdė Anatolijus Čiubaisas ir kiti panašūs reformuotojai, buvo destruktyvi ir naivi, remdamasi dienraščiu "The St. Petersburg Times" praneša ELTA.
Helsinkyje įsikūręs WIDER pareiškė, kad Vakarų patarėjų raginami buvusios Sovietų Sąjungos reformuotojai, ypač rusai A. Čiubaisas ir Jegoras Gaidaras, pernelyg skubėjo išardyti socialistinę sistemą bei neatsižvelgė į ilgalaikius tokių veiksmų padarinius ir į svarbesnį - institucijų kūrimo klausimą. Šią nuomonę instituto atstovai pareiškė pristatydami tyrimą apie Rusijos perėjimą prie kapitalizmo.

"Jie darė kvailus ir destruktyvius dalykus", - žurnalistams Maskvoje sakė WIDER tyrimui vadovavęs Robertas McIntyre'as (Robertas Makintairas) - Rusijos mokslų akademijos Tarptautinės ekonomikos ir politikos tyrimų instituto profesorius. Jis teigė, jog reformuotojai labiausiai klydo manydami, kad stambiųjų įmonių privatizavimas sukurs pagrindą laisvajai rinkai, kurios klestėjimą skatins daugybė mažų ir vidutinių įmonių.

"Šios viltys buvo grindžiamos arba gryna rinkos ekonomikos teorija, arba žinojimu, kokį svarbų vaidmenį mažosios įmonės atlieka daugelyje išsivysčiusių šalių", - aiškino R. McIntyre'as. Šioms idėjoms įsigalėjus, diskusijos buvo užgniaužtos. "Vakarai šią paprastą idėją aiškiai propagavo, - teigė ekspertas. - Pasaulio bankas susidarė nuomonę ir ją skrupulingai primesdavo vienai šaliai po kitos".

Vašingtone įsikūręs Pasaulio bankas pripažįsta, kad buvo galima veikti kitaip, tačiau nebuvo linkęs sureikšminti savo vaidmens nepasisekusiose reformose. "Teoriniu požiūriu esamo turto perdavimas sukuriant naują buvo klaidingas prioritetas, - sakė Pasaulio banko skyriaus Rusijoje vyriausiasis ekonomistas Christofas Ruehlis (Kristofas Riulis). - Tačiau ryžtingiausi privatizuotojai buvo rusai".

Pasak K. Ruehlio, dramatiškai žlugus planinei ekonomikai, politikai neturėjo galimybės rinktis kito kelio. "Jei galite sau leisti kurti naują gyvybingą privatų sektorių, tai ir darykite, - teigė ekonomistas. - Tačiau tuo metu beveik nebuvo kitos alternatyvos, išskyrus senų įmonių privatizavimą, ir manau, kad pastebėsite, jog privatizuotos bendrovės veikia sėkmingiau už tas, kurias tebevaldo valstybė".

Vis dėlto WIDER tyrime teigiama, kad Pasaulio banko įteigtas požiūris buvo grindžiamas klaidingais statistiniais duomenimis, rodančiais Rusijoje ir kitose Rytų Europos valstybėse augantį mažųjų įmonių skaičių. Pasak instituto, yra įrodymų, jog į oficialius statistinius duomenis ir toliau patenka užregistruotos, tačiau realiai neveikiančios bei subankrutavusios įmonės.

"Šie statistiniai duomenys paskatino patikėti J. Gaidaro ir A. Čiubaiso argumentais", - kalbėdamas apie dešimtojo dešimtmečio privatizacijos Rusijoje architektus sakė R. McIntyre'as.

WIDER ragina Rusiją ir kitas pereinamosios ekonomikos šalis nebepasikliauti "savaiminiais rinkos procesais" ir daugiau dėmesio skirti "valdomiems procesams", mat jie gali padėti kurti ekonomikos varikliu vadinamą smulkųjį verslą. Tai reiškia, kad šalys turi kurti išsivysčiusioms valstybėms būdingą aplinką, kurioje stambios įmonės yra mažųjų įmonių klientės ir tiekėjos. Be to, šioje aplinkoje ir nacionalinės, ir vietinės valdžios institucijos aktyviai dalyvauja kasdieninėje įmonių veikloje, teikdamos subsidijas ir finansuodamos tyrimus.

WIDER tyrimo autoriai atkreipia dėmesį į, jų nuomone, teisingus Maskvos savivaldybės ketinimus reikalauti, kad subrangovai 5 proc. užsakymų skirtų smulkiajam verslui.

Instituto teigimu, valdžia gali ir kitais būdais remti didelę pridėtinę vertę kuriančias mažąsias įmones. Anot R. McIntyre'o, smulkusis verslas dažnai pralaimi stambiems koncernams, kurie siūlo prastenės kokybės produkciją, tačiau turi didesnes platinimo ir rinkodaros galimybes. "Reikalaujant teisingo ir sąžiningo ženklinimo, vartotojams gali būti parodyta, kad vienas pienas yra šviežias ir pagamintas vietoje, o kitas atvežtas iš toli", - aiškino ekspertas.

WIDER taip pat mano, kad valdžia turėtų aktyviau dalyvauti skirstant kapitalą. "Mažosios įmonės yra gyvybingos esant sudėtingiems ryšiams tarp nacionalinės ir vietinės valdžios institucijų, stambiųjų bendrovių bei kredito institucijų, - aiškino R. McIntyre'as. - Nesant šių sąlygų, nereikėtų itin daug tikėtis iš smulkiojo verslo".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (3)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (5)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (32)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Apklausa: 6 iš 10 pažįstamiems atskleidžia, kokią algą gauna (14)

Dauguma darbuotojų sutinka, kad darbo užmokesčio duomenys yra privatus klausimas ir labai jautri...

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (16)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (4)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (70)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (29)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (48)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....