2004-2006 m. Lietuvai buvo skirta beveik 3 091 mln. litų ES struktūrinės paramos, iš kurios 2 198 mln. litų šiandien įsisavinta, t.y. paramos lėšos išmokėtos projektų vykdytojams ir rangovams (paslaugų teikėjams ir prekių tiekėjams) bei pripažintos tinkamos deklaruoti Europos Komisijai, skelbia Finansų ministerija. Tai sudaro 71 proc. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, naudojamų pagal 2004-2006 m. bendrąjį programavimo dokumentą (BPD).
Eurai
© Corbis/Scanpix
Baigti įgyvendinti 2266 projektai, o 1264 projektai dar įgyvendinami. Iš viso per 2004-2006 m. ES struktūrinės paramos laikotarpį finansuojama daugiau nei 3500 projektų.

Sparčiausiai ES struktūrinių fondų lėšos įsisavinamos pagal BPD priemones, finansuojamas Žuvininkystės orientavimo finansinės priemonės lėšų (įsisavinta – 85 proc.) ir Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo (įsisavinta – 84 proc.) lėšų. Pagal Europos regioninės plėtros fondo lėšomis finansuojamus projektus įsisavinta 67 proc. ES lėšų, o Europos socialinio fondo – 64 proc.

ES struktūrinės paramos lėšos intensyviausiai naudoti bus pradėtos antrąjį šių metų pusmetį. Pats projektų įgyvendinimas neretai priklauso nuo sezono, tad šiuo metu dauguma projektų pradedami įgyvendinti sparčiau, tvirtina ministerija.

„Kita vertus, nuo 2004 m. patobulėjo ES struktūrinės paramos valdymo ir administravimo sistema, taip pat pagerėjo projektų vykdytojų kompetencija – dabar jie turi daugiau žinių, patirties, reikalingų įgūdžių. Taigi, ir ES lėšų įsisavinimo sparta atitinkamai didėja“, - aiškinama ministerijos pranešime spaudai.

Sanglaudos fondo parama 2000–2006 m. Lietuvoje buvo suteikta 53 transporto ir aplinkos apsaugos infrastruktūros atnaujinimo projektams įgyvendinti, jiems skirta paramos suma – beveik 2 852 mln. litų. Vyriausybė pritarė Sanglaudos fondo lėšų įsisavinimo planams iki 2010 metų. Įvertinus praeitų metų lėšų įsisavinimo augimo dinamiką bei vykdant patvirtintus planus, projektus numatoma įgyvendinti iki nustatyto termino.

Pagrindinė problema atsiradusi įgyvendinant Sanglaudos fondo projektus – papildomų lėšų poreikis. Šiai problemai spręsti finansų ministro įsakymu sudaryta darbo grupė, kurioje narių teisėmis dalyvauja Vyriausybės, Finansų ir Aplinkos ministerijų, Aplinkos projektų valdymo agentūros bei savivaldybių asociacijos atstovai, o aptariant atskirus projektus - ir specialistai iš savivaldybių ir/arba jų įmonių. Darbo grupės susitikimų metu ieškoma įvairių problemos sprendimo būdų.

Skirtingai nei optimizmu dėl ES paramos lėšų panaudojimo trykštanti Finansų ministerija, Valstybės kontrolė jų panaudojimą vertina atsargiau ir net teigia, kad dalis jų gali likti nepanaudota.

Valstybės kontrolė parengė pirmą apibendrintą ataskaitą apie ES paramos valdymą 2004-2007 metais, kurioje vertinamas 2004-2006 m. programavimo laikotarpiu Lietuvai skirtos ES finansinės paramos valdymas ir panaudojimas. Lietuvai minėtu laikotarpiu buvo skirta beveik 6 mlrd. litų ES struktūrinės paramos ir daugiau negu 3 mlrd. litų Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo Garantijų skyriaus lėšų.

Anot valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės, iki 2007 m. pabaigos buvo panaudota 62 proc. Lietuvai skirtos ES struktūrinių fondų paramos, o likusioji dalis turi būti panaudota iki šių metų pabaigos.

„Dėl didelės nepanaudotų lėšų dalies susikaupimo programavimo laikotarpio pabaigoje yra rizika, kad dalis šių lėšų gali būti laiku nepanaudota. Iki nustatyto termino - 2010 m. pabaigos - gali būti nepanaudota ir dalis Sanglaudos fondo lėšų, nes dar nepasirašytos visos rangos sutartys", - aiškina valstybės kontrolierė. Ypač ji atkreipia dėmesį į aplinkos apsaugos sektoriaus projektus. Be to, Sanglaudos fondo finansuojamiems projektams įgyvendinti papildomų lėšų poreikis 2007 m. pabaigoje viršijo 1 mlrd. litų.

Padidėjusi projektų vertė turi būti apmokama nacionalinėmis lėšomis. Jų pristigus, gali tekti atsisakyti kai kurių projektuose numatytų sprendimų. Anot Valstybės kontrolės, yra rizika, kad bus pasiekti ne visi numatyti projektų tikslai.

Finansų ministerija pranešė, kad šiuo metu su Europos Komisija vyksta derybos dėl kai kurių aplinkos projektų komponentų atsisakymo, o tai 335 mln. litų sumažintų papildomų lėšų poreikį.

Ataskaitoje pastebima, kad dalis ES paramos pervedama iš ES biudžeto tiesiogiai kai kurių priemonių vykdytojams ar administratoriams, tad ji neperskirstoma per valstybės biudžetą. Duomenys apie Lietuvai skirtą ES finansinę paramą ir jos panaudojimą kaupiami skirtingose institucijose ir įvairiuose informacijos šaltiniuose, tačiau apibendrinta informacija apie visą gaunamą ES paramą ir jos panaudojimą Lietuvoje nėra teikiama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Siekiama sugrąžinti senąjį Nidos švyturio žibintą

Beveik prieš metus užgesinus senąjį švytuoklinį Nidos švyturio žibintą, jo šviesos pasiilgę...

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (5)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių (1)

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (4)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (13)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

Top naujienos

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (139)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (56)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (16)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (3)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

O gerti kefyrą naktį – normalu? (11)

Apie naudingąsias šio gėrimo savybes daug prirašyta. Net autoritetingiausi mokslininkai šiam...

Atskleista, kaip atsirado virusai (4)

Įdomus Antarktidos mikrobas gali pateikti užuominų apie vieną iš pačių didžiausių evoliucijos...

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (22)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (132)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Ženklai, jog patys to nežinodami galite sirgti skrandžio opalige

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenys rodo, kad skrandžio opa kada nors gyvenime...

Diskusijas kursto viena įtartina filmo „Valkirija“ scena: T. Cruise'as dėvi figūrą formuojančius apatinius? (7)

Tomas Cruise'as sulaukė vaiduoklių iš praeities. Socialiniame tinkle „Twitter“ gerbėjai...