Bankrutavusios „Ingo Baltic“ generalinis direktorius Jonas Beržinskas už draudimo bendrovės pinigus apmokėjo pensijų kaupimo sutartį, „už gerą darbą“ išsimokėjo premijas bei rengė pokylius. Tai pirmadienį paaiškėjo Vilniaus apygardos teisme, kuris prokurorams nurodė atnaujinti ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamo „Ingo Baltic“ bankroto.
© Corbis

Kaip neskundžiama ir galutine nutartimi konstatavo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Regina Pocienė, „Ingo Baltic“ veikla buvo glaudžiai susijusi su draudimo kompanija „Baltik Garantas“, tačiau prokuratūra net netyrė šių dviejų bendrovių finansinio sąlyčio.

„Dėl to nebuvo galimybės objektyviai patikrinti „Ingo Baltic“ ūkinės-finansinės veiklos rezultatų ir nustatyti, ar buvo nusikaltimo požymių“, - pirmadienį teismui paskelbus nutartį baudžiamoji byla grįžta į prokuratūrą.

Krizės metu - 302 tūkst. Lt pokyliams ir labdarai

Praėjusių metų pabaigoje Vilniaus apygardos prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą, kuriame J. Beržinskas buvo įtariamas galėjęs pasisavinti ir iššvaistyti jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą turtą, dėl to sąmoningai blogai valdant įmonę esą ir buvo nulemtas jos bankrotą. Prokurorai tikino nenustatę, kad J. Beržinskas būtų apgaulingai tvarkęs buhalteriją. Be to, jam panaikino įtarimus dėl galimo sukčiavimo - esą suėjo senaties terminai.

Tačiau su prokurorų nutarimu nutraukti tyrimą nesutiko Kreditorių atstovų komiteto narys Anatolijus Burinskas. Prokuratūros sprendimą apskundęs ikiteisminio tyrimo teisėjai jis pasiekė, kad tyrimas prokuratūroje būtų tęsiamas toliau. Vilniaus miesto trečiojo apylinkės teismas jo skundą patenkino, tačiau prokuratūra nenorėjo atnaujinti tyrimo – skundėsi Vilniaus apygardos teismui.

Prokurorai skunde nurodė, kad nutraukė bylą dėl galimo turto iššvaistymo be užstato suteikiant beprocentes paskolas bendrovei „Laumė“ (39 tūkst. 72 Lt), komercinei įmonei „Beva“ (32 tūkst. Lt) bei Žanetai Tokmadžian (20 tūkst. Lt). Pasak prokurorų, šios paskolos buvo suteiktos dar 1994-aisiais, todėl jau yra praėjęs 10 metų terminas, kai galima patraukti atsakomybėn galimai kaltą asmenį.

Vilniaus apygardos prokuratūroje atliekant ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad nuo 2004-ųjų sausio iki 2005-ųjų rugpjūčio 18-osios, kai ženkliai ėmė blogėti įmonės finansinė padėtis, „Ingo Baltic“ buvo vykdomi „akivaizdžiai ekonomiškai nenaudingi sandoriai“.

Paaiškėjo, kad J. Beržinskas įmonės vardu ir lėšomis savo naudai sudarė pensijų kaupimo sutartį, kuria bendrovei „Lietuvos draudimas“ pervedė 76 tūkst. Lt. Be to, tuo metu jis sau prie atlyginimo išsimokėjo premijas ir priedus už 60 tūkst. Lt – esą už gerą darbą.

Be to, sunkius laikus išgyvenančios bendrovės vadovas beveik 302 tūkst. Lt skyrė reprezentacijoms ir pokyliams, labdarai bei paramai.

Nekilnojamasis turtas – pigiai ir tik saviems

Taip pat buvo įtariama, kad „Ingo Baltic“ vadovas už mažesnę nei rinkos kainą su bendrove susijusiems asmenims pardavė nekilnojamąjį turtą – patalpas Vilniuje ir Panevėžyje. Tiesa, kokia buvo tiksli jų vertė, prokurorai taip ir neišsiaiškino, tačiau paaiškėjo, kad pardavusi patalpas Panevėžyje „Ingo Baltic“ nuomojosi kitą biurą už „akivaizdžiai didelius nuomos mokesčius“.

Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad „Ingo Baltic“ už mažesnę nei rinkos kainą pardavė du automobilius. Dar tiek pat transporto priemonių bendrovė nurašė pagal likvidavimo aktą. Dar vienas automobilis buvo nurašytas dėl susidėvėjimo.

Įtariama, kad šiais veiksmais buvo dar labiau pabloginta įmonės finansinė padėtis ir dėl to buvo nulemtas bankrotas. Kaip nurodyta baudžiamojoje byloje, draudimo bendrovė kreditoriams padarė daugiau kaip 15 mln. Lt žalos.

Baudžiamojoje byloje taip pat nurodoma, kad „Ingo Baltic“ buhalterinė apskaita iki bankroto bylos iškėlimo buvo tvarkoma aplaidžiai ir apgaulingai, dėlto iškreiptai buvo parodoma įmonės turtinė padėtis.

„Dokumentuose buvo apskaityti mažesni nei buvo iš tikrųjų įsipareigojimai ir rodoma geresnė finansinė būklė, nei buvo iš tikrųjų“, - įtaria prokurorai.

Nurodė tirti ir „Baltik Garantas“ veiklą

Kaip pirmadienį paskelbė Vilniaus apygardos teismas, prokurorai turėtų išsiaiškinti, ar Panevėžyje pardavęs patalpas „Ingo Baltic” vadovas nepažeidė protingo ūkininkavimo principų. Be to, pasak teismo, būtina išsiaiškinti, kodėl bendrovės patalpos Vilniuje buvo parduotos skubos tvarka ir ar tam buvo duotas akcininkų sutikimas.

Be to, kaip pabrėžė teismas, „Ingo Baltic“ veikla buvo susijusi su draudimo kompanija „Baltik Garantas“, tačiau prokurorai to net netyrė.

„Tik ištyrus „Ingo Baltic“ ir „Baltik Garantas“ ūkinę-finansinę veiklą kartu, būtų galima atsakyti į klausimą, ar „Ingo Baltic“ nustatyti visi neūkiško panaudojimo atvejai turėjo sisteminį pobūdį, ar ne, ir kiek kiekvienas iš jų įtakojo atsiradusias pasekmes“, - pažymėjo Vilniaus apygardos teismas.

DELFI primena, kad Rusijos kapitalo draudimo bendrovei „Ingo Baltic”, buvusiai “Baltik Garant”, veiklos licencija buvo panaikinta 2005-ųjų liepą, nes įmonės akcininkai nesuskubo padidinti įstatinio kapitalo. Draudimo priežiūros komisija (DPK), išnagrinėjusi bendrovės finansinę padėtį, rugpjūtį kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą ir inicijavo bankroto bylos iškėlimą.

Kaip viena pagrindinių draudimo įmonės finansinės būklės pablogėjimo priežasčių buvo minima bendrovės 2004 metų ir 2005 metų pirmojo pusmečio nuostolinga veikla, susijusi su įmonės plėtra ir transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo nuostolingumu.

DPK skelbė, kad jau nuo 2003 metų „Ingo Baltic” taikė sustiprintos priežiūros modulį, įmonėje buvo atlikti keli patikrinimai, o nuo 2004-ųjų spalio ši bendrovė kas savaitę teikė ataskaitas apie savo veiklą. Tačiau tokios priemonės, kaip paaiškėjo, buvo nepakankamos ir tik šiek tiek atitolino draudiko bankrotą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (2)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (9)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (4)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (132)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (2)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (124)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Lietuvių profesionalai užsienyje: norime ir galime prisidėti prie Lietuvos klestėjimo (5)

Po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams Lietuva jau seniai ne tik vasaros atostogų ar Kalėdinių...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (268)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (105)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (23)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (13)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (4)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (23)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...