Personalo atrankos specialistų atliktų tyrimų duomenimis, privačioms įmonėms Lietuvoje dažniausiai vadovauja 23–28 metų žmonės. Tačiau daugelis vis dar mano, jog jauni specialistai neturi pakankamai patirties ir žinių, kad galėtų vadovauti bei priimti svarbius sprendimus, o amžiaus kriterijus esą lemia neigiamus vadovo ir pavaldinių santykius.
Susimąstęs vyras.
© Corbis
Pakalbinti jauni vadovai tikino, kad metai darbui neturi jokios reikšmės. O sunkumų pasitaiko visiems, nesvarbu, įmonei vadovauja jaunas ar vyresnis žmogus, svarbiausia mokėti juos išspręsti. Be to, dažnai būtent jauniems vadovams lengviau įgyvendinti naujus projektus, pristatyti rinkai visiškai nežinomas paslaugas ir prekes.

Sėkminga pradžia

Jaunam verslininkui, interneto svetaines kuriančios įmonės „Profis“ direktoriui Filipui Borcovui dar tik 26-eri, tačiau jis jau ketverius metus sėkmingai vadovauja ir plėtoja savo verslą. Neseniai informatikos magistrantūros studijas baigusiam jaunuoliui idėja pradėti savo verslą kilo 22-ejų, kai dar studijuodamas jis pradėjo kurti interneto svetaines. Iš pradžių F.Borcovas dirbo namie, todėl didelių išlaidų verslo pradžiai nereikėjo.

Vėliau, kai pradėjo atsirasti vis daugiau ir didesnių užsakymų, jaunasis verslininkas vienas jų įgyvendinti nebespėjo, todėl į pagalbą pasikvietė draugą. Netrukus vaikinas įkūrė bendrovę, o dabar vadovauja 20 žmonių kolektyvui, kurie internetinius projektus kuria garsioms ir didelėms šalies įmonėms.

Svarbiausia – komanda ir planas

Pripažintas jaunas verslininkas visų nuopelnų sau neprisiima. Pasak pašnekovo, jei ne puiki ir kūrybinga jo suformuota komanda, jis vienas nieko nebūtų pasiekęs. „Svarbiausia – suburti gerą kolektyvą“, – tikino pašnekovas.

F.Borcovas mano, kad visa įmonės veiklos sėkmė priklauso nuo pasitikėjimo vienas kitu, todėl dalį atsakomybės už darbo proceso efektyvumą būtina perleisti tiems, nuo ko jis priklauso – pavaldiniams. Kita vertus, geras vadovas privalo būti lyderiu, kurį vertintų komandos nariai, taip pat jis turėtų nuolat tobulėti.

Sėkmingai Vakarų Lietuvos regione veikianti bendrovė ketina plėstis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. „Artimiausiu metu planuojame dirbti Kaliningrade, Rusijoje, galbūt Airijoje. Kiek vėliau svajojame ir apie Angliją, JAV. Turime nemažai bendraminčių ir partnerių, todėl įgyvendinti tai, ką užsibrėžėme, nebus sunku“, – įtikinėjo F.Borcovas.

Pašnekovas pridūrė, kad kiekvienas profesionalus vadovas, norintis sėkmingai vadovauti ir plėsti įmonės veiklą, turėtų parengti darbo planą bent penkeriems metams į priekį, tuomet bus kur kas lengviau įgyvendinti visus siekius.

Pasiūlė naują paslaugą

Bene sunkiausia įsitvirtinti tiems vadovams, kurie yra ne tik itin jauni, bet ir pristato šalies rinkoje mažai kam žinomą paslaugą. Su tuo susidūrė įmonės „Spect-Dive“, teikiančios slapto pirkėjo paslaugas, įkūrėja ir vadovė 27-erių Jurgita Adomaitytė. Prieš trejus metus, kaip pati sakė, dar nesubrendusi 24 metų mergina, grįžusi po studijų JAV nutarė pradėti savo verslą.

„Visada žinojau, kad noriu dirbti sau, ne kitiems, tačiau kai jaunas žmogus susiduria su dideliais sunkumais, rožinės svajonės turėti savo verslą dažnai žlunga“, – prasitarė J.Adomaitytė. Pasak moters, svarbiausia turint tikslą – nepalūžti ir tikslingai jo siekti. Studijuodama JAV ji itin domėjosi aptarnavimo paslaugomis ir šia tema rašė mokslinius darbus, todėl žinodama, kad ateityje norėtų veikti kažką panašaus, Lietuvos rinkai nutarė pasiūlyti naują ir šalyje dar nežinomą paslaugą.

„Slapto pirkėjo paslauga sparčiai populiarėjo JAV, todėl žinodama, kad Lietuvoje tokią paslaugą teikiančios bendrovės nebuvo, radau, kas norėjo investuoti į mano verslą, ir ryžausi tai pradėti“, – pasakojo J.Adomaitytė.

Jaunystė – idėjoms įgyvendinti

Pašnekovės teigimu, pirmus dvejus metus dirbti buvo ypač sunku ne tik dėl to, kad ji buvo jauna ir nepatyrusi, bet dar ir dėl to, kad slapto pirkėjo paslauga Lietuvoje buvo išvis negirdėta. Jauna vadovė prisipažino ne kartą norėjusi viską mesti ir gyventi kaip visi jauni žmonės, tačiau stipri valia priversdavo ją toliau dirbti. J.Adomaitytė teigė, kad norint tapti geru vadovu būtina savęs negailėti, atsiduoti darbui.

„Kadangi veikla visiškai nauja, o teorinių žinių išvis nebuvo, man teko ne tik pačiai domėtis, bet ir mokyti darbuotojus. Taip pat stengtis, kad įmonė taptų kuo žinomesnė. Didžiuojuosi, kad populiarindama slapto pirkėjo paslaugą neišleidau nė lito“, – džiaugėsi J.Adomaitytė.

Šiuo metu jauna moteris vadovauja trijų šalių darbuotojams, nes bendrovė „Spect-Dive“ veikia ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje.

Daug pasiekusi vadovė džiaugėsi, kad būdama tokia jauna ryžosi pradėti verslą. „Ir dabar manau, kad pradėti siūlyti niekam nežinomą paslaugą gali tik jaunas žmogus. Kuo jis brandesnis, tuo sunkiau veltis į tokią avantiūrą“, – sakė vadovė.

Kolektyvinė atsakomybė

Prieš trejus metus bankrutavusiai stambiai gamyklai „Kauno stiklas“ pradėjęs vadovauti 37-erių Evaldas Sauliūnas ne tik prikėlė įmonę, bet ir kasmet sėkmingai plečia jos veiklą. Pasiteiravus, kaip pavyko ne tik sumokėti įmonės turėtą 30 mln. litų skolą, bet ir toliau plėtoti pelningą veiklą, jis atsakė, kad svarbiausia užsibrėžti tikslą ir parengus tinkamą planą jo siekti.

„Pasirinkau visiškai kitokią taktiką nei iki tol vadovavusieji. Pradėjome plėtoti alaus butelių gamybą – ši sritis viena pelningiausių ir labiausiai augančių. Pasirašėme sandorius su aludariais, gamindami kokybišką produkciją nenuvylėme jų, todėl sėkmingai darbuojamės. Taip pat pritraukėme klientų net iš užsienio, todėl mūsų gamybos apimtis kasmet didėja“, – džiaugėsi E.Sauliūnas.

Jis pripažino, kad vadovauti tokiai didelei įmonei tikrai nelengva, nes atsakomybę reikia jausti ne tik už savo veiksmus, nuo kurių priklauso 150 darbuotojų ateitis, bet ir suburti gerą komandą.

„Vadovas neturėtų svarbių sprendimų priimti vienas. Jis turėtų leisti pagrįstas idėjas išsakyti ir pavaldiniams, kurie dažnai turi net geresnių minčių už viršininkus“, – pabrėžė E.Sauliūnas. Pasak jo, reikėtų vadovautis nuostata – kuo daugiau galvų sprendžia svarbius klausimus, tuo daugiau atrandama gerų minčių ir sprendimų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vartojimo kredito gavėjų birželį sumažėjo beveik 100 tūkst. (2)

Birželio pabaigoje vartojimo kreditų davėjų paslaugomis naudojosi apie 440 tūkst. gyventojų -...

„Orakulas“ prijungiamas prie „Olympic Casino Group Baltija" (2)

Didžiausio Baltijos šalyse azartinių lošimų organizatoriaus „Olympic Entertainment Group“...

„PricewaterhouseCoopers“ už klaidingą auditą Britanijoje gavo rekordinę baudą

Britanijos finansinio atskaitingumo taryba (FRC) skyrė didžiausią kada nors finansų rinkos...

Finansų viceministre paskirta M. Tuskienė (2)

Darbą finansų ministro Viliaus Šapokos komandoje pradeda viceministrė Miglė Tuskienė ,...

Pirmo pusmečio valstybės biudžeto pajamos didesnės nei planuota (11)

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausį-liepą valstybės biudžetas ir...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (16)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (589)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (29)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (117)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (52)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...