Imigrantų darbo sąlygos Rusijoje – pasibaisėtinos

 (388)
Iš recesijos besikapanojančiai Rusijos ekonomikai ypatingai svarbūs imigrantai, sudarantys iki dešimtadalio visos šios šalies darbo jėgos, rašo „Bloomberg“.
© Sputnik / Scanpix

Į Rusiją užsidirbti traukia imigrantai iš Kirgizijos, Tadžikijos ar Uzbekistano. Jungtinių tautų duomenimis, Rusijoje gyvena 11 mln. imigrantų, daug jų atvykę be vizų iš musulmoniškų vidurinės Azijos šalių.

Tačiau dažnai šių atvykėlių Rusijoje laukia alinantis darbas, prastos gyvenimo sąlygos ir nebūtinai sumokamas atlygis.

Nežmoniškai šaltą vasario naktį šimtai darbininkų iš Uzbekistano statybvietėje, esančioje už keliolikos kilometrų nuo Maskvos, vaikštinėja po purviną sniegą ir purvą. Aplink šiuos žmones kiek užmato akys – taip ir nebaigti statyti 18 aukštų namų, kur turėjo apsigyventi Rusijos kariuomenės pareigūnai, vaiduokliai.

Darbai sustojo, nes statybininkams iš Uzbekistano jau daug savaičių niekas nemoka.

Neturėdami kur eiti, jie trainiojasi aplink, be saiko rūko ir plepa tarpusavyje.

Štai tokia didžiulio netoliese monumento per Antrąjį pasaulinį karą žuvusiems pilotams projekto, kurį rusai vadina „Samoliot“ (liet. Lėktuvas), realybė.

Naktimis tie žmonės išsislapsto netoliese stovinčiame savotiškame miestelyje iš plieninių priekabų. Juose nėra nei dušo, nei kriauklės, nei tualeto – tik eilė ryškiai mėlynų mobiliųjų išviečių, sklidinų užšalusių ekskrementų.

Rytais vyrai dreba prie laužo, kur pusryčiams verdasi kokią nors košę ir arbatai tirpdo netoliese tekančio šaltinio ledą. Nors spaudžia gerų dešimties laipsnių šaltis, dauguma tokiai temperatūrai apsirengę pernelyg plonai – vienas darbininkas pasirodo mūvėdamas vilnones kojines ir apsiavęs šlepetes per pirštą.

Imigrantų darbo sąlygos Rusijoje – pasibaisėtinos
© Sputnik / Scanpix

Tokiose statybvietėse kaip minėtasis „Samiolot“ dirbantys imigrantai pasakoja apie kasdieninę kovą už duonos kąsnį, apverktinus atlyginimus, netinkamą elgesį ir diskriminaciją

„Maskva buvo mano svajonė, nuostabus miestas, kur galima užsidirbti daugybę pinigų. Realybė tokia, kad dabar labiausiai už viską noriu iš čia išvažiuoti“, – pasakoja 31 metų darbininkas Fachreddinas Jakubovas.

kaip rašo boomberg.com, panašiai jaučiasi ir 60 metų Muradas Jermalatovas. Penkis vaikus auginantis vyras į Rusiją atvyko naiviai patikėjęs pažadu dirbti ir užsidirbti Chimki mieste. Pirmus du mėnesius viskas tarsi buvo gerai, bet tada jis buvo atleistas. Išbandęs kelis atsitiktinius darbus, galiausiai atsidūrė „Samoliot“ objekte. Čia ir prasidėjo visos jo bėdos.

Dvi savaites jam dar mokėjo, o paskui pinigai baigėsi. Nepaisant to, dirbo ir toliau – po dešimt valandų per dieną šešias dienas per savaitę ir taip pusę metų.

Deja, bet jam sumokėjo mažiau nei trečdalį žadėtos sumos. Vyras tikėjosi pinigų nusiųsti savo šeimai, gyvenančiai Uzbekistano Samarkando regione, tačiau jų tiek mažai, jog net pats negali grįžti namo.

Imigrantai sudaro iki dešimtadalio dirbančiųjų

Imigrantų darbo sąlygos Rusijoje – pasibaisėtinos
© Sputnik / Scanpix


Rusijos realybė tokia, kad imigrantams teko svarbus vaidmuo ekonomiką gaivinant po ilgai trukusios recesijos – valdžiai tai kuo puikiausiai žinoma.

„Valstybinė Rusijos televizija kritikuoja Europą dėl multikultūriškumo, pabėgėlių iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių įsileidimo, atvykėlių toleravimo, - „Nezavisimaja gazeta“ leidinio tekstą cituoja straipsnio autorius L. Ragozinas. – Tuo pačiu Rusijoje bet kokie mėginimai pasinaudoti antiemigrantiškais jausmais gali būti valdžios charakterizuojami kaip nepriimtinas nacionalistiškumas ar netgi fašizmas.“

Rusija susiduria su milžinišku darbo jėgos deficitu, - patikino Maskvos Carnegie centro ekonominės politikos programos direktorius Andrejus Movčianas. – Mums labai reikia pigios darbo jėgos, kurios šalies viduje rasti nepavyksta.“

„Imigrantai šluoja gatves ir aptarnauja didžiulius gyvenamuosius namus. Dar jiems tenka svarbus vaidmuo gamybos, prekybos ir paslaugų teikimo srityse. Restoranų industrijoje virtuvių darbuotojai iš tokių šalių kaip Kirgizija, Tadžikija ir Gruzija Rusijoje praleidžia ne vienerius metus, o didžiąją pinigų dalį siunčia namo“, - rašo L. Ragozinas.

„Jei pašalintume imigrantus, sudarančius 10 proc. darbo jėgos Rusijoje, nebūtų, kuo juos pakeisti“, - įsitikinęs A. Movčianas. Ekspertas linkęs įspėti, kad didesni atlyginimai, būtini norint privilioti rusų tautybės darbuotojų į tokias darbo vietas, neišvengiamai reikštų kainų augimą ir pakenktų ekonomikos atsigavimui.

„Ribojančios imigracinės politikos Europoje ir Amerikoje susijusios ne tik su ekonominių nuostolių, bet ir su terorizmo baime. Rusijoje taip pat yra panašių nerimavimų, tačiau jie nėra skelbiami labai garsiai. Praėjusį mėnesį V. Putinas pareiškė, kad ne mažiau 5 tūkst. asmenų iš buvusių Sovietų Sąjungos respublikų stojo į „Islamo valstybės“ kovotojų gretas, o 2016 m. saugumo tarnybų agentai areštavo mažiausiai dvi grupes imigrantų, kurie, kaip įtariama, planavo įvykdyti teroristinių išpuolių Rusijoje.

Vis tik vasario mėn. valdžios atstovai pranešė, kad 200 tūkst. deportuotų tadžikų bus leista grįžti į Rusiją. Kai tenka kalbėti apie islamistų terorizmą, V. Putinas linkęs kalbėti aptakiai. Rusiją savo tėvyne vadina apie 9,4 mln. musulmonų, kurie sudaro iki 6,5 proc. šios šalies gyventojų. Islamas – viena iš keturių Rusijoje nuo seno dominuojančių religijų.“ – rašo L. Ragozinas.

„Vis dėlto, anot A. Movčiano, populistinės prieš imigrantus nukreiptos mintys skamba dažnai, o policijos pajėgų reidai darbo vietose rengiami reguliariai. Deja, tenka pripažinti, kad ekonominiai imperatyvai turi kur kas didesnės įtakos, - teigia „Bloomberg“ publikuoto straipsnio autorius. – Valdžia vykdys parodomąsias deportacijas ir priims populistinius įstatymus, bet situacija liks nepakitusi.“

Leidimas dirbti 1 mėn. kainuoja 70 JAV dolerių, o tai apie 400 JAV dolerių vidutiniškai per mėnesį uždirbantiems migrantams yra ganėtinai reikšminga suma.

2015 m. išduota 1,73 mln. leidimų dirbti. Šis dokumentas nereikalingas darbininkams, atvykstantiems iš Kirgizijos, Kazachstano ir Armėnijos, nes 2010 m. šios valstybės įstojo į Rusijos vadovaujamą Muitų sąjungą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Naujienos

JAV Kongresas patvirtino vyriausybės išlaidas vienai savaitei, kad turėtų laiko priimti pagrindinį įstatymą (1)

JAV Kongreso Atstovų Rūmai paskelbė dokumentą dėl vyriausybės išlaidų finansavimo vieną savaitę, kuris leis nestabdyti vyriausybės darbo, kol bus rengiamas pagrindinis įstatymas dėl jos finansavimo, ketvirtadienį rašo JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal“.

„Boso valanda su S. Jovaišu”: B. Vanagas apie tai, kas jam padeda atsitiesti po nesėkmių (7)

Laidos „Boso valanda su S. Jovaišu” svečias lenktynininkas Benediktas Vanagas lietuviams labiausiai žinomas iš Dakaro lenktynių.

D.Vilytė apie baseinų konkursus: tiekėjoms galioja nekaltumo prezumpcija, bet teisėsauga turi tarti žodį (5)

Sostinės savivaldybei nusprendus kreiptis į teisėsaugą dėl potencialių Lazdynų bei Fabijoniškių baseinų konkursų laimėtojų, šios teigia savivaldybės veiksmų nesureikšminančios. Tuo tarpu Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė sako, kad šiuo atveju galioja nekaltumo prezumpcija, nors oficialiai savo išvadas turės pateikti teisėsauga.

Vilniaus vystymo kompanijos vadovas A. Velutis traukiasi iš pareigų (5)

Sostinės savivaldybės nekilnojamojo turto projektus prižiūrinčios Vilniaus vystymo kompanijos (VVK) vadovas Andrius Velutis traukiasi iš pareigų.

Verslininkai įpyko dėl planuojamų draudimų: grasina didesnėmis kainomis (276)

Reaguodama į aktualijas, LNK laida „Valanda su Rūta“ keičia šio vakaro temą.