Hipotekoje matomi pragiedruliai

Ekonominio šalies gyvenimo barometru save laikanti Centrinė hipotekos įstaiga džiūgauja, jog po pusantrų metų sąstingio kovo mėnesį pradėjo sparčiai gausėti turto įkeitimo už paskolas sandorių.
Jurgita Rotomskienė, Centrinės hipotekos įstaigos (CHĮ) direktorė, teigė, jog antraisiais CHĮ, pradėjusios veikti 1998 m. balandžio 1 d., veiklos metais per mėnesį buvo sudaryta vidutiniškai po 1.000 turto įkeitimo sandorių, arba maždaug 300 sandorių mažiau negu ankstesniais metais. Tai, pasak jos, – tiesioginis Rusijos finansų krizės padarinys: įmonėms buvo sunku plėsti verslą, gyventojų mokumas mažesnis, o paskolų palūkanos didelės.

CHĮ įregistruoti turto įkeitimo sandoriai su fiziniais asmenimis sudaro apie 72% visų tokių sandorių, bet jų vertė sudaro tik apie 9% visų tokiu būdu gautų paskolų. Tuo tarpu Vakaruose beveik visi pilnametystės sulaukę asmenys, valdantys turtą, ima paskolas, o kai kurie ir po kelis kartus per metus.

Pasak p. Rotomskienės, Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos šalių, kurioje už paskolas gali būti įkeičiamas ir kilnojamasis turtas: transporto priemonės, gamybos įranga, prekių atsargos, vertybiniai popieriai ir pan. Tai, pasak jos, sudaro geras sąlygas verslui plėtoti.

Atsiradus CHĮ turto įkeitimo registrui duomenys apie pageidaujamą įsigyti turtą (ar jis nėra įkeistas ar areštuotas) kaupiami centriniame CHĮ duomenų banke. Ši informacija prieinama kiekvienam.

Šiuo atžvilgiu labai sumažėjo darbo ir kreditoriams, už paskolas imantiems užstatą – jiems tereikia susijungti su CHĮ duomenų banku. "Padarėme viską, kad kreditoriams rengti paskolos dokumentus būtų daug paprasčiau ir pigiau",– VŽ teigė CHĮ direktorė. Jos nuomone, būtų logiška, jeigu komerciniai bankai atitinkamai sumažintų paskolų palūkanų normas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (29)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (2)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (25)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (109)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.

Neturintiems namų – naujas projektas (68)

Iš Šilutės pl. 8 esančių nakvynės namų čia pernakvoti ateinantys benamiai per dvejus metus bus iškraustyti į Dubysos gatvę.