Antradienį Seimui skubos tvarka numatoma pasiūlyti svarstyti "Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo" projektą. Šis projektas nustato hipotekinių obligacijų išleidimo, jų apyvartos, išpirkimo, taip pat hipotekinių kreditų teikimo ypatumus bei reikalavimus kredito įstaigoms, kurios leidžia hipotekines obligacijas ir teikia hipotekinius kreditus.
Hipotekinio kreditavimo sistemos, kuri skatintų kaupti ilgalaikius finansinius išteklius, naudotinus ilgalaikiams būsto ir kitos paskirties kreditams teikti, ir būtų patraukli norintiesiems skolintis dėl nedidelių palūkanų, sukūrimas - pagrindinis "Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo" projekto uždavinys. Tam kuriamas naujas saugus finansų rinkos instrumentas - hipotekinės obligacijos.

Hipotekinių obligacijų saugumą turėtų nulemti tai, kad šių vertybinių popierių išpirkimas užtikrintas kredito įstaigos reikalavimo teisių pagal hipotekinius kreditus ir kito papildomo turto įkeitimu. Be to, kredito įstaiga privalo laikytis griežto balanso principo - hipotekinių obligacijų emisijų nominali vertė negali būti didesnė už hipotekinių kreditų ir laikinai laisvų lėšų sumą, hipotekinių obligacijų valiuta, palūkanos ir išpirkimo terminai turi būti suderinti su hipotekinių kreditų valiuta, palūkanomis ir išpirkimo terminais.

Pirminiame įstatymo projekte, kurio rengimą koordinavo Finansų ministerija, leisti hipotekines obligacijas buvo siūloma visoms kredito įstaigoms. Tačiau Lietuvos bankas pasiūlė šią teisę apriboti ir leisti šia veikla užsiimti tik komerciniams bankams, kurie yra akcinės bendrovės. Komerciniams bankams, kurie yra įregistruoti kaip UAB, - ši teisė įstatymo projekte nesuteikiama.

"Sampo bankas" ir "Medicinos bankas" - dvi šiuo metu Lietuvoje veikiančios UAB, kurios šia veikla, pagal įstatymo projektą, negalės užsiimti.

"Kodėl Finansų ministerija labiau pasitikėjo Lietuvos banko pataisytu, o ne savo darbo grupės parengtu įstatymo projektu - sunku paaiškinti", - teigė Laisvosios rinkos instituto (LRI) ekspertas Andrius Bogdanovičius. Anot eksperto, konkurencijos prasme šis projektas nėra sveikintinas. Apribojus teisę užsiimti hipotekinių obligacijų leidimu, konkurencija tarp finansinių įstaigų ne padidės, o tik sumažės, nes "už borto" lieka lizingo, turto valdymo, finansų maklerių, faktoringo įmonės ir kredito unijos.

Pagal įstatymo projektą, visi, investavę į hipotekines obligacijas, turės pirmumo teisę į įkeistą turtą, jei įmonė taptų nemoki. Investuotojams į kitus vertybinius popierius ši teisė tampa antraeile.

Seimo rudens sesijos darbų programoje minėtas įstatymo projektas priskirtas prioritetinių projektų grupei. Atsižvelgiant į tai, Biudžeto ir finansų komitetas siūlo jį bei su projektu susijusių "Investicinių bendrovių įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo", taip pat "Pensijų fondų įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo" projektų svarstymą įtraukti į rugsėjo 23 d. (antradienio) Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę ir visus šiuos projektus svarstyti skubos tvarka.

"Investicinių bendrovių įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo" ir "Pensijų fondų įstatymo papildymo ir pakeitimo įstatymo" projektais siekiama investicinėms bendrovėms bei pensijų fondams suteikti teisę investuoti į hipotekines obligacijas, kurios bus išleidžiamos vadovaujantis Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymu, ir padidinti potencialių investuotojų į šiuos vertybinius popierius skaičių.

Tai, kad pensijų fondams suteikiama galimybė investuoti į hipotekines obligacijas, pasak LRI eksperto A. Bogdanovičiaus, - sveikintinas dalykas. Tačiau tokias investicijas jie galės daryti tik tuomet, kai hipotekines obligacijas išleis komerciniai bankai-akcinės bendrovės. Į kitų finansinių įstaigų leidžiamus vertybinius popierius pensijų fondams bus uždrausta investuoti.

"Hipotekinių obligacijų ir hipotekinio kreditavimo įstatymo" projektas parengtas atsižvelgiant į Vyriausybės 2001-2004 metų programos nuostatą tobulinti būsto kreditavimo sistemą ir neprieštarauja Europos Sąjungos teisės aktams.

Priėmus šį įstatymą per 3 mėnesius turės būti parengti Lietuvos banko ir Vertybinių popierių komisijos poįstatyminiai teisės aktai, kurių reikia šiam įstatymui įgyvendinti.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (49)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (10)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...