Hidroenergetikai Vyriausybei pateikė Studiją dėl alternatyvių elektros gamybos būdų. Specialistų teigimu, aktyvus pigesnės ir švaresnės elektros gamybos būdų ieškojimas siejamas su prognozuojamu elektros pabrangimu, uždarius Ignalinos atominę elektrinę, sakoma pranešime spaudai.
Elektra
Elektros kaina pabrangtų atominį kurą gamybos procese pakeitus mazutu ar kitu organiniu kuru. Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad padidėtų ir oro tarša.

Specialistų paskaičiavimu, naudojant vandenį ir vėją bei pastačius dar kelias didesnes hidroelektrines, Lietuva patenkintų 10-15 proc. vidaus elektros energijos poreikių. „Jau veikia netoli pusšimčio hidroelektrinių, kurios išgauna beveik 3 proc. reikalingos energijos“, - sako vienas Studijos autorių, hidroenergetikų draugijos valdybos pirmininkas ir Žemės ūkio universiteto Vandentvarkos katedros vedėjas doc. Petras Punys.

Vyriausybės kancleris Antanas Zenonas Kaminskas, vertindamas gautus siūlymus, akcentuoja teigiamą hidroelektrinių reikšmę, nes taip išsispręstų dalies elektros vartotojų poreikių patenkinimas uždarius Ignalinos jėgainę. “Puiku, jei yra investuotojų, kurie leistinoje vietoje pastato elektrinę ir gamina energiją vandens pagalba. Tik reikia kartu įrengti ir takus žuvims, kad jos galėtų migruoti” – sakė kancleris. Hidroenergetikos plėtra ir siekis atsinaujinantiems energijos šaltiniams skirti prioritetinį dėmesį įtvirtintas ir pernai metais priimtoje Nacionalinėje energetikos strategijoje ir Energetikos bei Elektros įstatymuose.

Lietuvoje, išnaudojus subalansuotą upių vandens tėkmės jėgą, galima tikėtis 300 MW hidroenerginės galios, o tai yra apie 900 milijonų kilovatvalandžių metinio elektros energijos išdirbio. Siekiant išgauti tiek pat kilovatvalandžių, reikėtų kasmet pirkti apie 225 000 tonų mazuto ir mokėti už jį daugiau nei 135 mln. Lt. Įvertinus atvežimą, saugojimą ir sudeginimą suma išaugtų iki 180-200 mln. Lt. “Tokiu atveju už elektrą reikėtų mokėti kelis kartus brangiau nei dabar”, - teigė Žemės ūkio universiteto Hidrotechnikos katedros docentas Bronislovas Ruplys.

Kita akcentuojama problema yra oro tarša. “Deginant šiluminėse elektrinėse mazutą, gyventojai kvėpuotų oru su į atmosferą išmestomis kenksmingomis medžiagomis. Tai yra apie 1080 000 t anglies dvideginio, 7500 t sieros dvideginio, 850 t azoto oksidų ir 195 t dulkių”,- teigė sakė B.Ruplys. Dauguma teršalų naikina gamtą, - rūgštūs lietūs daro žalą žmogui, augmenijai bei gyvūnijai. „Vien tik į oro taršos sumažinimą reikėtų investuoti apie 90 mln. Lt“, - sakė docentas.

Dėl šių priežasčių daugelis Europos valstybių akcentuoja hidroenergetikos naudą. Hidroelektrinės atitiktų Europos Sąjungos direktyvas, įpareigojančias plėtoti alternatyvius elektros energijos gamybos būdus. Taip pat būtų laikomasi Nacionalinėje energetikos strategijoje prisiimtų įsipareigojimų kasmet pagaminti 12 proc. elektros energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik 50 mažųjų hidroelektrinių. Didžiausia jų – neseniai Zarasų rajone atnaujinta Antalieptės HE prie Šventosios, moderniausia – tik ką Anykščių rajone paleista Kavarsko hidroelektrinė. Apie 10 hidroelektrinių šiuo metu valdo bendrovės “Ekoelektra” ir “Pajaras”. Rimtų planų plėstis turi ir bendrovė „Achema Hidrostotys”. Įmonė, į darbą paleidusi Pastrėvio ir Kavarsko elektrines, ruošiasi naujų statybai. Be to, svarstomi ir vėjo panaudojimo elektros gamybai projektai. “Mūsų bendrovė yra viena iš įmonių, kryptingai siekiančių, kuo efektyviau išnaudoti visus atsinaujinančius energijos šaltinius”, - teigia įmonės vadovas Algis Jakučionis.

Į hidroelektrinių verslą investuoja ir užsienio bendrovės. Vienos jų - Norvegijos bendrovės Baltic Conctruction Hydro – planuose dar penkių hidroelektrinių statyba prie jau turimų trijų.

Specialistų siūlymai hidroenergijai skirti prioritetinį dėmesį remiasi pigesniu ir švaresniu elektros gamybos būdu lyginant su kitais. Ji, priešingai nuo elektros gamybos deginant mazutą, neteršia aplinkos. Be to, hidroelektrinėse gaminama elektra patikimai tiekiama vartotojui, nes energijos gamybą įtakoja tik gamtos sąlygos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (156)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (51)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (10)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (156)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (64)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1251)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (347)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (7)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (21)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...