Europos centriniam bankui padidinus bazines palūkanų normas, ir Lietuvoje daugiau teks mokėti už visus kreditus. Kovo 8-ąją Europos centrinis bankas (ECB) ketvirčiu procento padidino euro zonos bazines palūkanas. Dabar jos siekia 3,75 proc. ir beveik užaugo iki 2000-ųjų vasarą pasiektų “lubų”.
© Corbis
Tendencijos logiškos

Lietuvos banko Ekonomikos departamento finansinio stabilumo skyriaus viršininkas Mindaugas Leika, komentuodamas tokį ECB sprendimą, pastebėjo, kad pagrindinis bazinės palūkanų normos didinimo motyvas - siekis pažaboti infliaciją.

“Infliacijos tendencijos prognozuojamos keleriems metams į priekį. Analitikų manymu, 2007-2008 metais spaudimas vartotojų kainų indeksui padidės ir infliacija viršys 2 proc. Norėdamas tilpti į šiuos rėmus ECB kaip tik ir didina palūkanų normas, siekdamas šiek tiek mažinti skolinimosi bei vartojimo apimtis”, - aiškino M.Leika.

Kadangi litas yra susietas su euru, automatiškai palūkanos brangsta ir mūsų šalyje. Tokia pinigų politika, pasak LB eksperto, iš esmės sutampa su Lietuvos interesais, nes skolinimosi apimtys pastaraisiais metais augo itin sparčiai ir jau sulaukė perspėjimų, dėl galimų neigiamų padarinių ekonomikai “perkaitus”.

“Tiesa, žmonėms, kurie yra pasiėmę ilgalaikius kreditus būstams įsigyti ar vartotojiškas paskolas kokiems nors stambesniems pirkiniams, ši žinia nėra maloni. Jei jie paėmę kreditus su kintamomis palūkanomis dabar kas mėnesį grąžinamų pinigų suma šiek tiek išaugs. Kita vertus, teigti, jog dėl to ženkliai padaugės neišgalinčių susimokėti ir išaugs vadinamųjų blogų paskolų portfelis, prognozuoti nedrįsčiau”, - sakė M.Leika.

Palūkanų pikas

SEB Vilniaus banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė taip pat sakė mananti, kad šis palūkanų normos brangimas buvo lauktas, todėl tarpbankinio skolinimosi procedūrose toks augimas jau įskaičiuotas.

“Tai reiškia, kad pastaruoju metu sudariusieji sutartis dėl paskolų ar lizingo, jokių didesnių nemalonumų pajusti neturėtų. Liūdniau būtų, jei išsipildytų kai kurių analitikų prognozės, jog pastarasis ECB palūkanų normos kėlimas nebuvo paskutinis ir kad iki metų pabaigos skolinti pinigai pabrangs dar puse procento iki rekordinio 4,25 proc. dydžio (tiesa, 2000-ųjų spalį bazinė palūkanų norma trumpam buvo šoktelėjus iki 4,75 proc.). Visgi tokių nuomonių yra mažuma. Kur kas daugiau balsų spėja, jog jau šis palūkanų kėlimas yra paskutinis”, - prognozavo V.Tauraitė.

Antausis optimistams

Vertindama, kaip pastarasis palūkanų normos šuoliukas įtakos skolon gyvenančiųjų Lietuvos žmonių kasdienybę, šeimos finansų ekspertė Jolita Varanauskienė pateikė konkretų pavyzdį.

“Tarkim, žmogus paėmė 200 tūkst. litų paskolą namui ar butui pirkti (maždaug tokia ir yra vidutinė būsto paskola) 20 metų. Padidinus palūkanų normą ketvirčiu procento, mėnesio įmoka tokiam banko klientui turėtų išaugti maždaug 40 litų. Tai lyg ir nedaug, tačiau lyginant su palūkanų norma, buvusia lygiai prieš metus, augimas gana solidus - dabar tokia pati paskola kiekvieną mėnesį kainuoja 200 litų daugiau nei pernai”, - pastebėjo J.Varanauskienė.

Ekspertės teigimu, tokiomis aplinkybėmis paprastai prisimenamas bankų pasiūlymas rinktis fiksuotas palūkanas, kurioms ECB sprendimai neturi jokios įtakos.

Lizingo bendrovės SEB Lizingas generalinė direktorė Jūratė Nedzinskienė komentuodama, kaip kylančios palūkanos paveiks išperkamosios nuomos sektorių, buvo nusiteikusi gana optimistiškai.

“Didesnių nemalonumų gali kilti nebent tiems žmonėms, kurie cento tikslumu suskaičiavo savo finansines galimybes esant pačioms mažiausioms palūkanoms, pernelyg optimistiškai vertino savo pajamas ir prisiėmė didelius įsipareigojimus bankams ar lizingo bendrovėms. Jei žmogus už skolintus pinigus įsigijo būstą, jį įsirengė, prisipirko buitinės technikos ir baldų, o “desertui” lizingu pirko naują automobilį, net ir sąlyginai nedidelis palūkanų augimas gali sukelti nemalonumų. Kita vertus, pinigų brangimo tendencijos nėra naujos - ECB palūkanų normą didino jau, atrodo, septynis kartus iš eilės, todėl dabar neišgalinčiųjų mokėti sutartos mėnesio įmokos ar vėluojančiųjų tai daryti tikrai nepadaugėjo”, - patikino J.Nedzinskienė.

Jos teigimu, žmogui, kuris lizino būdu įsigijo naują automobilį ir tam skolinosi maždaug 50 000 litų, dabar kas mėnesį reikės mokėti viso labo apie 10 litų daugiau, nei prieš didinant palūkanų normą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (2)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (9)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (4)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (130)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (2)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (124)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Lietuvių profesionalai užsienyje: norime ir galime prisidėti prie Lietuvos klestėjimo (5)

Po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams Lietuva jau seniai ne tik vasaros atostogų ar Kalėdinių...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (267)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (103)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (23)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (12)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (4)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (23)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...