Grybų gausa, o juo labiau – įvairove šiųmetis rugsėjis Dzūkijoje nepasižymi. Kol kas gausiau dera tik voveraitės. Kur ne kur pavyksta rasti raudonviršių. Dzūkai sako: jei neateis šilti ir lietingi orai, grybų derliaus šiemet neverta laukti.
Voveraitės, grybai
© Corbis/Scanpix
Reikia šilumos ir lietaus

„Šiuo metu nemažai voveraičių. Galbūt, jei atšils ir bus lietinga, dar sulauksime baravykų. Jie kartais visai neblogai dera netgi spalio mėnesį. Tačiau kai kurių grybų, pavyzdžiui, makavykų jau tikrai nebus. Marcinkoniškiai sako, kad ir žaliuokių veikiausiai nebus gausu, nes rugpjūtį trūko lietaus. Tačiau jei staiga užklups didesnės šalnos, grybavimo sezonas bus apskritai labai prastas“, – liūdnomis prognozėmis dalijosi Varėnos rajone esančio Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktorius Jonas Klimavičius. Entuziazmu netryško ir kalbintos kelių Marcinkonyse esančių miško gėrybių supirktuvių darbuotojos.

„Baravykai gausiau derėjo gal kokią savaitę. Už jų kilogramą mokėjome 10–12 litų. O dabar – vien voveraitės. Jas žmonės ir neša į supirktuves. Voveraičių supirkimo kaina dabar tikrai aukšta – 15 litų už kilogramą“, – sakė supirkėja Lina. Anot jos, ligi šiol žemiausia kaina buvo 5 litai už kilogramą voveraičių. Dabar supirkėjai moka grybautojams maksimalią sumą. Jei grybų miškuose staiga pagausėtų, jų supirkimo kaina neabejotinai kristų.

„Kai nusistovi sausi orai, voveraičių surenkama mažiau, tačiau jos būna aukštesnės kokybės, ne tokios vandeningos. Kai lyja, grybai prisigeria vandens ir būna sunkesni, tačiau – prastesni. Tai iš dalies veikia ir supirkimo kainų svyravimus“, – aiškino Lina.

Uždirbti galima nemažai

Žmonės į supirktuves atneša labai įvairius kiekius grybų. „Vieni grybautojai stengiasi prisigrybauti buteliui degtinės ar dvilitriui alaus: prirenka grybų už 8–10 litų ir lekia iš miško į supirktuvę, o paskui – į parduotuvę ar „tašką“. Tuo tarpu rimti grybautojai per dieną prirenka 5–10, o kai geras derlius – ir po 15 kilogramų voveraičių. Kasdien uoliai miške besidarbuojantys žmonės uždirba tikrai nemažai, ir pinigų, gautų už grybus bei uogas, dažnam dzūkui pakanka visai žiemai“, – teigė miško gėrybių supirkėja Lina.

Pasak kitos Marcinkonyse esančios grybų ir uogų supirktuvės darbuotojos Ritos Jazukevičienės, šiemet grybų derlius tikrai prastesnis nei pernai. „Tačiau tie, kurie žino grybų augavietes, ir dabar prisirenka tikrai nemažai grybų – po 7–8 kilogramus. Taigi per dieną uždirba 100–120 litų. Tačiau jei nežinai, kur ieškoti grybų, gali plūktis visą dieną ir surinkti ne daugiau kaip kilogramą.“ Tarsi patvirtindamas Ritos žodžius, į supirktuvės kiemą įsuka vaikinas. Maišelyje ant dviračio bagažinės – voveraitės. „Du kilogramai šeši šimtai gramų. Keturiasdešimt litų“, – pasvėrusi sako supirkėja Rita.

„Tiek grybų pririnkau per tris valandas. Esu ne vietinis – atvažiavau iš Daugų į Marcinkonis pas panelę. Kartu ir pagrybauju. Grybingas vietas jau žinau“, – šypsosi Svajūnu prisistatęs vaikinas.

Laukia aikštelių prekybai

J.Klimavičiaus teigimu, grybai ir uogos Varėnos krašto žmonėms labai svarbūs. Daliai šeimų tai – reikšmingas papildomų pajamų šaltinis. „Kai kurie žmonės net atostogų specialiai išeina rudeniop – grybų sezonui. Deja, ne visada pataiko. Šiemet jau ne kartą teko išgirsti guodžiantis: „Išėjau atostogų, o grybų nėra“, – pasakoja Čepkelių rezervato direktorius.

Ne visi grybautojai iš miško suka į namus ar supirktuves. Dalis žmonių, pradėjusių grybauti ir uogauti vos prašvitus, priešpiet jau sėdi prie reikšmingiausių šio krašto kelių (Varėnos rajone – prie plento, vedančio iš Vilniaus į Merkinę ir Druskininkus) ir bando parduoti savo surinktas miško gėrybes.

„Iki šiol draudžiama prekiauti pakelėse. Bet juk tai mūsų pragyvenimo šaltinis. Policija ne kartą mus baudė. Paskutinį kartą surašė protokolą ir skyrė man minimalią 20 litų baudą. Tiesa, pastaruoju metu policija tapo kiek atlaidesnė. Varėnos rajono meras Vidas Mikalauskas pažadėjo, kad paplentėje bus įrengtos specialios aikštelės prekybai miško gėrybėmis“, – sakė pakelėje grybus ir uogas pardavinėjanti Vanda Mikailionienė. Anot moters, pakelės prekeiviai nekantriai laukia šių aikštelių – kai jos atsiras, ir grybautojams prekiauti, ir vairuotojams važiuoti bus saugiau. Šiaip ar taip, prekyba pakelėje atrodo labai necivilizuotai, o vairuotojai pralekia plentu didžiuliu greičiu vos per kelis metrus nuo prekiautojų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Paryžių vėl plūsta turistai (3)

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (325)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Lietuvos „Gjensidige“ šiemet patyrė 3,4 mln. eurų nuostolių (12)

Norvegijos draudimo grupės „Gjensidige Forsikring“ valdoma Lietuvos ne gyvybės draudimo...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (52)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (53)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (13)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (30)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (46)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (106)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (516)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę klausytis...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (11)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...