Pasak verslo dienraščio "Financial Times", kitą savaitę pigių skrydžių avialinijoms "Ryanair" bus uždrausta gauti prieštaringai vertinamą valstybės paramą. Manoma, kad toks Europos Komisijos sprendimas turės didelą įtaką visam Europos aviacijos sektoriui.
Lėktuvas
Naujasis sprendimas leis Briuseliui atnaujinti taisykles, reglamentuojančias santykius tarp oro uostų (ir valstybinių, ir privačių) ir juos aptarnaujančių vežėjų. Be to, draudimas gauti valstybės paramą suduos smūgį augančiam pigių skrydžių sektoriui, kuris prisiviliojo klientus rekordiškai žemomis bilietų kainomis.

Galutinis sprendimas, kurio projektą matė "Financial Times", uždraus didžiąją dalį paramos, "Ryanair" gautos iš Belgijos vietinės valdžios institucijų bei valstybinės Šarlerua oro uosto operatorės. Šiame į Pietus nuo Briuselio esančiame oro uoste "Ryanair" įsteigė savo transporto centrą.

"Ryanair" turės grąžinti visas iš Belgijos gautas subsidijas, kurios bus pripažintos neteisėtomis. Nors sprendimo projekte neminimos jokios konkrečios sumos, vienas su byla susipažinęs asmuo sakė, jog Airijos avialinijoms gali tekti grąžinti apie 15 mln. eurų. Tiesa, kiti kompetentingi asmenys šiais skaičiavimais abejojo ir teigė, kad iš "Ryanair" gali būti paprašyta vos 3 mln. eurų.

Sprendimas, kuris turėtų būti paskelbtas kitą antradienį, gali suduoti airių verslo modeliui, kuris labiau nei kitų pigių skrydžių avialinijų modeliai yra pagrįstas nuolaidomis, gaunamomis iš regioninių oro uostų. Vis dėlto draudimas gauti valstybės paramą palies visą Europos aviacijos sektorių.

Pavasarį turinčios pasirodyti naujos Europos Komisijos gairės gali priversti visus Europos Sąjungos (ES) oro uostus iš naujo įvertinti savo verslo santykius su visais vežėjais. Be to, oro uostams gali tekti persvarstyti savo nustatomų mokesčių dydžius. Savo ruožtu vežėjams galbūt teks atsisakyti skydžių į oro uostus, kurie privalės laikytis naujųjų gairių. Jų nereikės taikyti tik privatiems oro uostams, negaunantiems jokio valstybės finansavimo.

Už rinkos reguliavimo klausimus atsakingo "Ryanair" skyriaus vadovas James'as Callaghan'as (Džeimsas Kalaganas) žurnalistams sakė, kad įmonė gavo išsamų pranešimą apie preliminarų sprendimą. "Tai sukrės visą sektorių, - teigė J.Callaghanas. - Pasitvirtina didžiausi mūsų nuogąstavimai".

Anksčiau "Ryanair" atmesdavo spėliones, esą Briuselio sprendimas gali sulėtinti įmonės plėtrą, ir tvirtino, kad bet kokį jai nepalankų sprendimą apskųs.

Tikėtina, jog sprendimo projektas nebus pakeistas, tačiau dėl jo nesutariama ir pačioje Europos Komisijoje. Sprendimą remia ES vykdomosios institucijos teisinė tarnyba ir Mario Monti vadovaujamas įtakingas konkurencijos direktoratas. Europos Komisija itin retai atmeta tokio lygio sprendimus, kuriuos remia teisininkai ir ekspertai. Tiesa, Airijai, Belgijai ir Didžiajai Britanijai atstovaujantys komisarai tikriausiai siūlys ne tokias griežtas priemones.

Sprendimo projekte tvirtinama, kad 50 proc. sumažinti nusileidimo mokesčiai ir dalies aptarnavimo mokesčių grąžinimas prieštarauja teisės aktams dėl valstybės paramos. Europos Komisija yra nepatenkinta ir kitomis nuolaidomis, kurias pagal sutartį su Šarlerua oro uostu "Ryanair" užsitikrino 15 metų laikotarpiui. Pavyzdžiui, oro uostas įsipareigoja mokyti ir apgyvendinti "Ryanair" darbuotojus, mokėti 160 tūkst. eurų premiją už kiekvieną naują reisą iš Šarlerua bei skirti 768 tūkst. eurų lakūnų ir lėktuvų personalo įdarbinimui ir mokymui.

Europos Komisijos sprendime teigiama, kad šios nuolaidos negali viršyti 50 proc. visų sąnaudų, jos gali būti suteiktos tik trejų metų laikotarpiui ir turi būti susietos su naujais reisais. Savo ruožtu Belgijos valdžios institucijos privalo susigrąžinti visą jau suteiktą, tačiau šių nuostatų neatitinkančią paramą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Maistas Rusijoje šiemet brangsta 2,4 karto sparčiau nei ES

Maisto produktai Rusijoje per septynis šių metų mėnesius pabrango vidutiniškai 2,6 proc., Europos...

EK dėl „Luminor“ turi apsispręsti iki rugsėjo vidurio

Europos Komisija ( EK ) savo sprendimą dėl jungtinio „ Nordea “ ir DNB banko Baltijos...

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija mažino restoranų apyvartas (2)

Vilniaus oro uosto rekonstrukcija trečdaliu sumažino klientų srautus sostinės restoranuose....

Vilnius - tarp turtingiausių Rytų Europos miestų (17)

Vilnius patenka į turtingiausiųjų Vidurio ir Rytų miestų dešimtuką, ir jame užima aštuntą...

Žemės ūkio ministerija pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką (2)

Žemės ūkio ministerija trečiadienį pristatys Žuvininkystės tarnybos pertvarką - jos metu...

Top naujienos

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (15)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (66)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

A. Vaišnys. Tarp rugpjūčio vardų ir ženklų – apie dramą, kuri nestatoma (1)

„ Kultūros ministerija skelbia Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (5)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

Butų nuoma Klaipėdoje ir Šiauliuose – miestai pajuto studentų mažėjimą (16)

Klaipėdos ir Šiaulių universitetuose mažėja studentų ir pokyčius jau pajuto šiuose miestuose...

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (50)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Dėl sukčiavimo teisiamam Mios vyrui – dar vienas smūgis (15)

Dainininkės Vilijos Pilibaitytės-Antanavičienės ( Mia ) vyras Nerijus Antanavičius ,...

Kaip per savaitę sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje (16)

Mokslininkai tvirtina, jog cholesterol io lygį galima sureguliuoti be jokių vaistų - tiesiog...