Energetikos sistemoje - didelės permainos

Visų trijų Baltijos valstybių energetikos sektoriaus laukia nemaži pasikeitimai - labai tikėtina, kad susiformuos bendra elektros energijos rinka, gali susijungti ir skirtingų šalių energetikos bendrovės.
Pareigūnų teigimu, efektyvesnę energetikos sistemą sukurti svarbu, nes Baltijos šalys siekia narystės Europos Sąjungoje (ES), o ten teks susidurti su stipria Vakarų energetikos įmonių konkurencija.

Praėjusią savaitę Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybės paskelbė norinčios sukurti bendrą rinką, kur elektros energija būtų prekiaujama laisvai.

Susitarimą dėl bendros rinkos maždaug 8 mln. gyventojų turinčiame regione sukūrimo, jų teigimu, bus siekiama pasirašyti jau kitų metų pradžioje.

Be to, Estija ir Latvija gerokai nustebino visus stebėtojus penktadienį pasirašydamos ketinimų laišką, kuris galėtų prisidėti ir prie didžiulių šių šalių energetikos įmonių susijungimo.

Visų trijų valstybių atstovai aistringai įrodinėja, kad bendra energetikos rinka būtų naudinga, nes paskatintų konkurenciją ir ekonomiškai stiprių energetikos įmonių atsiradimą.

"Svarbu sukurti konkurencingų įmonių, kurios patikimai ir pagrįstomis kainomis teiktų paslaugas", sakė Latvijos ekonomikos ministerijos atstovė Elina Timofejeva.

Ji taip pat pridūrė, kad bendra rinka patvirtintų, jog šalys pasirengusios narystei ES, o tai - pagrindinis Baltijos valstybių užsienio politikos tikslas.

Estijos ekonomikos ministerijos atstovė Maria Alajoe sakė, kad Baltijos šalys turės atitikti ES kriterijus, todėl ir šių šalių bendrovės turės būti pajėgios konkuruoti su ES bendrovėmis.

"Tai tinka ir mūsų energetikos bendrovėms", sakė ji.

Baltijos šalių atstovų teigimu, Baltijos rinkos sukūrimas yra pirmas žingsnis įsijungiant į bendrą Šiaurės šalių energetikos rinką. Prognozuojama, kad tai galėtų įvykti per 10-15 metų.

Sukūrus bendrą elektros energijos rinką, vartotojai elektros energiją galėtų pirkti iš bet kurio regiono tiekėjo.

Latvijos "Latvenergo" ir Estijos "Eesti Energia" susijungimo šalininkai teigia, kad susijungimas leistų sutaupyti lėšų per bendras investicijas ir, vertinant ilgalaikes perspektyvas, padėtų stabilizuoti energijos kainas. Vis dėlto analitikai išlieka skeptiški.

Jei šios bendrovės susijungtų dar prieš susiformuojant bendrai rinkai, būtų sukurta didžiulė bendrovė, potencialiai galinti apriboti atvirą konkurenciją, sakė Latvijos konkurencijos tarybos pirmininkas Peteris Vilkas ir pridūrė, kad taryba šį susijungimą "vertina labai atsargiai ir kritiškai".

"Lietuvos energija" taip pat išreiškė nepasitenkinimą, nes apie derybas dėl susijungimo nebuvo informuota.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Naujienos

Bankininkai įspėja apie finansinių kompanijų pasitraukimą iš JK (10)

Didžiosios Britanijos bankininkų asociacijos vadovas įspėjo, kad finansų kompanijos ruošiasi palikti Londoną jau artimiausiomis savaitėmis dėl tvyrančios nežinios apie Jungtinės Karalystės (JK) išstojimą iš Europos Sąjungos.

Kanada nutraukia CETA derybas su Valonija (42)

Laisvosios prekybos susitarimui tarp Europos Sąjungos (ES) ir Kanados (CETA) iškilo pavojus, praneša agentūra „Reuters“.

Nesuradusi partnerių, „Twitter“ kapanosis pati (4)

Potencialiems partneriams nesusidomėjus, „Twitter“ gali tekti rinktis rizikingą kelią: pradėti restruktūrizaciją ir atleisti dalį savo 4 tūkst. darbuotojų, praneša „Reuters“.

Pernai mažiausias biudžeto deficitas ES užregistruotas Lietuvoje (48)

Europos Sąjungos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, 2015 metais, palyginti su 2014 metais ir atsižvelgus į sezono svyravimus, euro zonos valstybių narių vyriausybių biudžeto deficito ir šalių bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis sumažėjo nuo 2,6 iki 2,1 procento.

„Coca-Cola“ atleidžiamiems darbuotojams jau plaukia pasiūlymai (114)

Alytuje uždaromos „Coca-Cola“ gamyklos darbuotojams darbo atsirastų, tik abejojama, ar siūlomos darbo vietos jiems bus patrauklios.