Euro kaina peržengė 1,2 JAV dolerio ribą, ir žiniasklaida vis dažniau kalba apie bendrosios valiutos brangimą. Tačiau vien žvelgiant į šį kursą neįmanoma pasakyti, ar brangsta euras, ar silpnėja JAV doleris. Taip yra todėl, kad svyruojantis kursas atspindi tik santykinę dviejų valiutų vertę, o norint sužinoti realiąją būtinas trečias atskaitos taškas, remdamasi leidiniu "The Japan Times" praneša ELTA.
Iki 1973 metų veikė aukso standartu pagrista valiutų mainų sistema. Neseniai aukso kaina siekė daugiau kaip 400 JAV dolerių už unciją. Tokia aukšta tauriojo metalo kaina atspindi ne tik padidėjusią geopolitinę riziką, susijusią su terorizmo grėsme ar išliekančia nežinia dėl padėties Irake, bet ir JAV dolerio vertės mažėjimą. Dėl tos pačios priežasties žalios naftos kaina niekaip nenukrinta žemiau 30 JAV dolerių už barelį.

JAV valiuta pinga ir Japonijos jenos atžvilgiu. Šis nuosmukis yra ne toks spartus kaip euro požiūriu tik todėl, kad Japonijos institucijos kišasi į valiutų mainų rinką ir bando padidinti dolerio kursą. Taigi dabartinis kursas neteisingai atspindi realiąją jenos vertę.

Atsižvelgiant į minėtus veiksnius, galima teigti, kad šiuo metu stebimas ne tiek euro brangimas, kiek dolerio nuosmukis. Europos šalių ekonominė padėtis nepateisina euro brangimo. Europos Sąjungos (ES) narių ekonomikos ir toliau auga lėtai. Be to, abejojama, ar Vokietija ir Prancūzija pajėgs atitikti griežtus biudžeto drausmės reikalavimus, kuriuos pačios ir nusistatė.

Tuo pat metu Jungtinių Valstijų ekonomika auga metiniais 8 proc. Tačiau jei taip yra, kodėl gi doleris toks silpnas? Svarbiausias žemą dolerio kursą lemiantis veiksnys yra didėjantis JAV biudžeto ir einamosios sąskaitos deficitas.

Anksčiau Jungtinės Valstijos galėjo šį augantį "dvigubą" deficitą kompensuoti užsienio kapitalo įplaukomis. Tačiau naujausi statistiniai duomenys rodo, kad įplaukos mažėja, todėl sparčiau smunka JAV dolerio kursas. JAV pritraukia mažiau kapitalo, nors Japonija ir išleido 18 trilijonų jenų, už kurias sausio-lapkričio mėnesiais vykusių intervencijų metu įsigijo dolerių, vėliau investuotų į JAV iždo obligacijas.

Rinkose taip pat pasigirdo spėlionių, kad didžiausią perteklių su JAV turinti Kinija dalį savo atsargų ketina laikyti eurais. Savo ruožtu rinkos didesnį dėmesį skiria kapitalo srautams, o ne pagrindiniams ekonominiams duomenims.

JAV vadovaujamos Irako okupacinės pajėgos sugebėjo sučiupti buvusį šalies vadovą Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną). Tikėtasi, kad šis įvykis geopolitinę padėtį pakreips Vašingtonui naudinga linkme. Tačiau JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) ir aukšti kariuomenės pareigūnai atmetė teiginius, esą Irake iškart padidės saugumas. Jungtinės Valstijos kol kas išsprendė tik mažesnę joms kylančių problemų dalį. Iki šiol nenuspręsta, kaip turėtų būti teisiamas S. Husseinas, nepavyko rasti įrodymų apie masinio naikinimo ginklus ir sugauti Osamos bin Ladeno (Osamos bin Ladeno).

JAV vertybinių popierių rinka į pranešimus apie buvusio Irako vadovo suėmimą reagavo gana ramiai. Todėl neverta tikėtis, kad jau artimiausiu metu padidėtų užsienio kapitalo įplaukos į Jungtines Valstijas.

Žinoma, S. Husseino, su kuriuo kovojo ir G.W. Bushas, ir jo tėvas, suėmimas padidins JAV vartotojų pasitikėjimą per svarbų kalėdinį sezoną. Tačiau JAV ūkiui ir toliau kils struktūrinė problema - didėjant vartojimo išlaidoms augs ir einamosios sąskaitos deficitas. Suprantama, kad Jungtinės Valstijos daugiau skolinsis užsienyje, o tai padidins priklausomybę nuo užsienio lėšų.

Rinkos nerimauja ne tik dėl to, kad kapitalo įplaukos gali didėti lėčiau už skolinimąsi, bet ir dėl blogiausio scenarijaus, pagal kurį kapitalas iš JAV gali pradėti nutekėti. Praėjusių metų pabaigoje Jungtinių Valstijų užsienio skola viršijo 9 trilijonus JAV dolerių, o grynieji įsiskolinimai siekė 2,6 trilijono dolerių, arba 25 proc. bendrojo vidaus produkto.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kinija reiškia „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto prekybos tyrimo (6)

Kinija pirmadienį išreiškė „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto tyrimo, kuriame...

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart (9)

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (36)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

Lietuva - tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal ES fondų lėšų panaudojimą (26)

Už atliktas investicijas projektų vykdytojams jau išmokėta 1 mlrd. eurų 2014-2020 m. Europos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (129)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (51)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (435)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (129)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (36)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Susiremontavote automobilį po avarijos? Dar nereiškia, kad galite juo važiuoti (2)

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, nuo šių metų sausio mėnesio Lietuvoje įregistruota...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (6)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (45)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (4)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (11)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...