Ankstyvieji pradedančiųjų įmonių arba „startuolių“ (angl. startup) žingsniai įgyvendinant ambicingas verslo idėjas tampa iššūkiu dėl lėšų trūkumo, nelengvos investuotojų ar pardavimo kanalų paieškos bei pastangų suburti atsidavusią komandą.
Erikas Saukalas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Susitelkusios į tam tikros idėjos įgyvendinimą, pradedančiosios įmonės dažniausiai užmiršta arba atidėlioja ne mažiau svarbų dalyką – savo intelektinės nuosavybės apsaugą.

„Startuolių“ veikla yra glaudžiai susijusi su tam tikros intelektinės nuosavybės – verslo idėjos, prekių ženklo, dizaino, išradimo ar praktinės patirties (angl. know-how) – sukūrimu, o jos apsauga pradedančiosioms įmonėms globalėjančioje rinkoje yra itin aktuali dėl daugybės priežasčių.

Daugiau galimybių pritraukti investuotojus. „Startuoliai“, turintys ir įgyvendinantys intelektinės nuosavybės identifikavimo bei apsaugos strategiją, turi didesnes galimybes pritraukti investuotojus. Toks atsakingas požiūris į potencialiai vertingą intelektinę nuosavybę ir verslo veiklos rezultatus gali lemti ne tik finansavimo suteikimą, bet yra ir vienas iš esminių kriterijų investuotojams priimant sprendimą dėl pradedančiajam verslui skiriamų lėšų dydžio.

Lengviau pasitelkti kitus finansavimo šaltinius. Intelektinė nuosavybė yra galingas įrankis pradedančiosioms įmonėms ieškant alternatyvių finansavimo šaltinių. Šiandieninėje verslo praktikoje įkeitimo objektu tampa ne tik nekilnojamas turtas, bet ir intelektinė nuosavybė. Prekių ženklas, dizainas ar patentas gali būti įkeisti siekiant užtikrinti skolinio įsipareigojimo įvykdymą, pavyzdžiui, bankui ar kitai kredito įstaigai skolinant „startuoliui“ nustatyto dydžio pinigines lėšas.

Išimtinės teisės į sukurtus produktus ar paslaugas. Pagrindinis „startuolių“ konkurencinis pranašumas prieš kitus rinkoje veikiančius perspektyvius naujus verslus ar net įsitvirtinusias korporacijas yra ne dideli pardavimo mastai, o tobulesnių technologinių sprendimų pagrindu kuriami originalūs, neretai nišiniai, produktai bei siaurai vartotojų grupei teikiamos išskirtinės paslaugos. Apsaugodami savo intelektinę nuosavybę „startuoliai“ gali apsidrausti nuo unikalių verslo idėjų bei produktų kopijavimo, įgydami išimtines savininko teises.

Papildoma nauda suteikiant teises kitiems asmenims. Atsižvelgiant į tai, kad „startuoliams“ paprastai trūksta finansinių ir žmogiškųjų išteklių, naudinga išeitis yra licencijos, kurių pagrindu už tam tikrą atlyginimą sutartomis sąlygomis „startuoliai“ leistų naudoti registruotą intelektinę nuosavybę (prekių ženklą, dizainą ar patentą) kitiems asmenims. Toks abipusiai naudingas sprendimas suteikia galimybę lengviau vystyti verslą, kurti naujus produktus bei žengti į naujas rinkas.

Konkurencingumo rinkoje garantija. Neatlikus intelektinės nuosavybės objektų registracijos ir nesudarius atitinkamų sutarčių, „startuoliams“ yra kur kas sunkiau apsaugoti jų intelektinės veiklos rezultatus. Remiantis tuo, kad tai ir yra didžiausias pradedančiųjų įmonių konkurencinis pranašumas, neapsaugojant verslo idėjos ar jau sukurtų produktų galima nukentėti dėl nesąžiningos ar tiesiog greitesnės kitų verslo subjektų veiklos. Todėl informacijos, įskaitant ir inovatyvių idėjų, slaptumas bei konfidencialumas, taip pat viso produkto ar jo dalies vaizdo apsauga yra neišvengiama „startuolio“ egzistavimo konkurencingoje verslo aplinkoje sąlyga.

Dėl visų aukščiau išvardintų priežasčių pradedančiosios įmonės turėtų iš anksto užsitikrinti išimtines teises į intelektinės nuosavybės objektus. Tam reikėtų identifikuoti, koks intelektinės nuosavybės objektas bus registruojamas, įvertinti, ar jis atitinka teisės aktuose numatytus reikalavimus bei apsibrėžti veiklos teritoriją. Tuo tarpu sudarant licencines, konfidencialumo ar kitas sutartis, būtina numatyti ir į jas įtraukti svarbius aspektus dėl turimų teisių apimties, susitarimo vykdymo sąlygas bei atsakomybės ribas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (26)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (14)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (27)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (84)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1106)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (50)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...