Sparčiai besivystanti verslo aplinka vis dažniau reikalauja greitų sprendimų, kurie palengvintų šalių bendradarbiavimą, todėl vis dažniau įprasta praktika tampa sutarčių sudarymas per atstumą, naudojant elektroninio ryšio priemones. Vienas paprasčiausių ir todėl dažnai naudojamų būdų – elektroninis paštas, kai šalys apsikeičia skanuotomis pasirašytų sutarčių kopijomis.
Erika Dubovskytė
© Bendrovės nuotr.

Tačiau ir tokie verslo sprendimai reikalauja tam tikro atidumo, kad tokiu būdu sudaryta sutartis būtų galiojanti, galėtų būti vykdoma ir nesukeltų ginčų.

Įsitikinkite, kad sutarčiai nėra nustatyta privaloma forma pagal įstatymą

Tam tikrais atvejais sutartis gali būti sudaroma žodžiu arba šalių aiškiai išreikštais veiksmais. Vis dėlto, atskiros rūšies sutartims teisės aktai nustato griežtesnį reguliavimą, t. y. privalomą rašytinę arba notarinę sutarčių formas. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas numato, kad rašytine forma privalo būti sudarytos preliminarinės sutartys, kilnojamojo daikto nuomos ilgesniam nei vienerių metų terminui sutartys, o privaloma notarine forma – nekilnojamojo turto perleidimo sutartys, akcijų pirkimo-pardavimo sutartys.

Akivaizdu, kad sandoris, kuriam įstatymai numato privalomą notaro patvirtinimą, negali būti sudaromas naudojant elektroninį paštą ir tokiu būdu sudarytas sandoris bus laikomas negaliojančiu.

Tačiau ar apsikeičiant skanuotomis pasirašytų dokumentų kopijomis gali būti sudaroma sutartis, kuriai įstatymai numato privalomą rašytinę (ne notarinę) formą?

Civilinis kodeksas numato, kad jeigu sandoris buvo sudarytas panaudojant telekomunikacijų galinius įrenginius (tarp jų ir elektroninį paštą), tai visais atvejais privalo būti pakankamai duomenų sandorio šalims nustatyti. Minėtas reikalavimas iš esmės reiškia, kad turi būti galima tinkamai identifikuoti pasirašančio asmens tapatybę bei parašo tinkamumą. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, tik saugus elektroninis parašas, sukurtas saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu, turi tokią pat teisinę galią kaip ir parašas rašytiniuose dokumentuose (Lietuvos Respublikos elektroninio parašo įstatymo 8 straipsnio 1 dalis). Tai reiškia, kad tik esant saugiam elektroniniam parašui galima objektyviai įvertinti, kad elektroninio laiško siuntėjo ir gavėjo duomenys, taip pat šio laiško turinys ir kiti duomenys yra patikimi.

Taigi, jeigu sutartis bus pasirašoma tiesiog apsikeičiant skanuotomis pasirašytomis sutarčių kopijomis, t. y. nenaudojant įstatymų reikalavimus atitinkančio elektroninio parašo, bus laikoma, kad tokia sutartis neatitinka privalomos rašytinės formos reikalavimų.

Kokios pasekmės galėtų kilti jeigu sutartį, kuriai įstatymai numato privalomą rašytinę formą, sudarėte tik apsikeisdami pasirašytomis sutarčių kopijomis?

Tai priklausytų nuo konkrečios sutarties pobūdžio. Tam tikrais atvejais (pavyzdžiui, jeigu tai būtų laidavimo sutartis), kilus ginčui dėl sutarties sudarymo (ar vykdymo), dėl rašytinės formos nesilaikymo sandoris būtų laikomas negaliojančiu. Kitais atvejais, t. y. jeigu įstatymai nenumato, kad konkrečios sutarties sudarymas nesilaikant reikalaujamos formos, daro tokią sutartį negaliojančia, būtų apsunkinamas tik sutarties sudarymo aplinkybių įrodinėjimas teisme (įstatymų reikalaujamos formos nesilaikymas atima iš šalių teisę, kai kyla ginčas dėl sandorio sudarymo ar jo įvykdymo fakto, remtis liudytojų parodymais šį faktą įrodyti).

Papildomai ypač svarbu atkreipti dėmesį į Jūsų sudaromai sutarčiai taikomą teisę. Sutarties formos tinkamumas bus vertinamas vadovaujantis atitinkamais šalių pasirinktos teisės nustatytais reikalavimais.

Įsitikinkite, kad specialių sutarties formos ar sudarymo sąlygų nėra numatyta sutartyje, kurią sudarote

Net jeigu pagal įstatymą sutarčiai nėra numatyta specialių formos reikalavimų, tokie reikalavimai šalių gali būti nustatyti sutartyje. Šalių sutartyje aptarta sutarties forma yra privaloma ir šalims turi įstatymo galią. Pavyzdžiui, sutartyje gali būti numatyta, kad sutartis bus laikoma sudaryta abiems šalims apsikeitus originaliomis pasirašytų sutarčių kopijomis su antspaudais. Aptariamo pavyzdžio atveju, pasirašytų skanuotų sutarčių kopijų perdavimas elektroniniu paštu nebus pakankamas.

Taigi, jeigu ketinate sudaryti sutartį elektroniniu paštu apsikeisdami pasirašytomis sutarties kopijomis, rekomenduojame sutartyje nurodyti, kad tokiu būdu sudaryta sutartis bus laikoma sudaryta tinkamai ir šalims bus galiojanti.

Įsitikinkite, kad aptariamas sutarties sudarymo būdas neprieštarauja įmonės vidaus dokumentams

Tam tikrais atvejais specialią tvarką dėl sutarčių sudarymo, pasirašymo ir formos reikalavimų nustato įmonės vidaus dokumentai (taisyklės, procedūros, standartai ir kt.). Įsitikinkite, kad sutarties sudarymas apsikeičiant pasirašytomis sutarties kopijomis elektroniniu paštu neprieštarauja Jūsų įmonėje nustatytoms vidaus taisyklėms. Vis dėl to, jeigu sutartį sudarysite pažeisdami Jūsų įmonės vidaus tvarką, tai nesuteiks teisės kitai sutarties šaliai ginčyti jos sudarymo faktą (remiantis vien tik šia aplinkybe).

Apibendrinant galima konstatuoti, kad sutartys gali būti sudaromos elektroniniu paštu apsikeičiant pasirašytomis skanuotomis kopijomis. Vis dėlto, siekiant išvengti papildomų ginčų ir susijusių išlaidų, būtina įvertinti visas aukščiau nurodytas sandorio sudarymui svarbias aplinkybes. Dar geriau – siekiant visiško saugumo, sutarčių sudarymui nuotoliniu būdu rekomenduotina naudoti saugias elektroninio parašo sistemas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (13)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (9)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (38)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (74)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Kauno rajono gyventojams sugrąžintos mokesčių permokos

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) pranešė pervedusi visą gyventojų pajamų...

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (2)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (167)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (11)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (17)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (43)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (289)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (19)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (110)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (82)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...