Kiekvienais metais daugelis šeimų Lietuvoje pradeda verslą. Broliai, vyras ir žmona, tėvai – visai nesvarbu, kokie yra tarpusavio ryšiai. Kuriant šeimos verslą susiduriama su unikaliomis problemomis – būtent todėl tik vienas iš trijų šeimos verslų išgyvena ir yra perduodamas vaikams.
© Shutterstock nuotr.

Ypač pavojinga yra pati verslo pradžia, kai šeimos nariai pradeda verslą su didžiuliu jauduliu, tačiau neturėdami aiškios strategijos bei nepasiskirstę rolėmis. Jeigu vis dėlto nusprendėte kurti šeimos verslą, privalote pasiruošti galimoms kompensacijoms, jeigu įvyks skyrybos.

Remdamiesi daugybės verslininkų Lietuvoje bei užsienyje patirtimi, pateikiame dešimt efektyvių patarimų, kaip rasti tinkamą balansą tarp verslo ir asmeninio gyvenimo šeimoje. Tam tikros taisyklės ir ribos yra privalomos, tad skubėkime jas užsibrėžti!

Nustatykite tam tikras ribas. Labai lengva užmiršti, kad visų pirma esate šeima ir imti kalbėti apie verslą 24 valandas per parą. Bet asmeninio gyvenimo ir verslo maišymas gali privesti prie žalingų pasekmių. Apribokite verslo diskusijas už biuro ribų. Tai ne visada įmanoma, tačiau visada naudinga – apribokite diskusijų laiką.

Nustatykite aiškius komunikavimo būdus. Nuomonių skirtingumas ir iš to kylančios problemos yra neišvengiamos. Galbūt jums jau teko su jomis susidurti. Pagalvokite apie kiekvieną savaitę organizuojamą susirinkimą, kurio metu būtų aptartas progresas, tikslinama strategija ir sprendžiamos problemos bei konfliktai.

Paskirstykite vaidmenis bei atsakomybes. Gali būti, jog keli šeimos nariai bus įpareigoti atlikti labai panašias užduotis. Tokiu atveju konfliktai yra neišvengiami, nes kiekvienas norės “pasigriebti” daugiau įtakos duodančias užduotis. Svarbūs sprendimai turi būti priimami kartu, o maži sprendimai – kiekvieno individo atskirai.

Naudokite šeimos verslo privalumus. Vienas iš didžiausių šio verslo privalumų yra priėjimas prie žmogiškojo kapitalo, t.y. kitų šeimos narių. Tarkim, patekus į krizę šeimos nariai gali darbuotis už labai mažą atlyginimą arba visai jo atsisakydami. Šeimų valdomi verslai taip pat turi išskirtines apskaitos sistemas bei vidinę politiką.

Traktuokite visus darbuotojus sąžiningai. Nors kai kurie konsultantai pataria visai atsisakyti šeimos narių samdymo, tai gali būti vienas didžiausių šeimos verslo privalumų. Daugybė mažų bendrovių nebūtų išgyvenusios be sunkaus ir atsidavusio šeimos narių darbo. Tačiau venkite favoritizmo. Atlyginimai, karjeros galimybės, darbo grafikas ir kritika turi būti paskirstyta po lygiai tiek šeimos nariams, tiek kitiems darbuotojams. Nenustatykite šeimos nariams aukštesnio ar žemesnio standarto nei kitiems.

Aprašykite verslo ryšius. Labai lengva šeimos nariams imtis verslo, greitai pasiskirstyti užduotimis ir netgi suklestėti. Tačiau neišvengiamai ateis blogi laikai, ekonominis sunkmetis ir kitos problemos, tuomet nebus aišku kuris šeimos narys kokios kompensacijos ar akcijų dalies nusipelno – viską dokumentuokite.

Nubrėžkite aiškią vadovų komandą. Šeimos nariai, kurie šiuo metu ar ateityje turėtų valdyti didžiąją dalį akcijų yra linkę papeikti tuos darbuotojus, kurie neatsiskaito jam tiesiogiai. Tai veda į darbuotojų nusivylimą, jų darbo produktyvumo mažėjimą ir suprastėjusius rezultatus. Išeitis – žinojimas kas kam atsiskaito.

Prašykite patarimo iš šalies. Kartais sprendimų priėmimo procesas gali tapti pernelyg šališkas. Naujos idėjos ir kūrybinis mąstymas pasimeta tarp sudėtingų šeimos narių santykių. Prašyti patarimo už organizacijos ribų, t.y. žmonių, kurie nėra tos šeimos nariai, gali labai padėti išspręsti tam tikras problemas ir sugrąžinti verslą į realybę.

Sukurkite paveldėjimo planą. Jei šeimos verslo galva neturi paruošusi formalaus paveldėjimo plano, tuomet verslas prašosi didžiulės bėdos. Plane turi būti detaliai aprašyta, kam, kaip ir kokiomis dalimis bus perduotas verslas. Jis turi būti paremtas finansais ir rezultatų atlikimu. Būtina turėti profesionalų konsultantą iš šalies, kuris padėtų parašyti tokį planą. Vargu, ar vienas pats galite šališkai pažvelgti į šeimos narių atliktą darbą.

Pasisemkite patirties kituose versluose. Jeigu jūsų vaikai ruošiasi perimti verslą, pasirūpinkite, kad iš pradžių jie nuo trijų iki penkių metų padirbėtų kituose versluose. Dar geriau – sektoriuose, kurie nėra susiję su tuo verslu, kuriuo užsiima šeima. Tai suteiks patirties, žinių ir įvairiapusiškumo.

Nėra lengva sukurti ir išlaikyti šeimos verslą, kur galimas interesų susidūrimas ir konfliktai. Tačiau šeimos verslai turi keletą pranašumų prieš kitus verslus – atsidavusių žmonių ratas, kurie atiduoda visą energiją ir širdį verslui plėtoti. Jeigu vis dėlto nusprendėte kurti šeimos verslą, ženkite keletą žingsnių į priekį ir apgalvokite galimą narių perdegimą, kaip užtikrinti šeimos ir verslo balansą bei pasirūpinkite patikimais patarėjais.

Šaltinis: Verslo edukacijos portalo “StartupNation” straipsnis “Dvylika žingsnių į sėkmingą šeimos verslą” (angl. “12 keys to family business success”).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – vidutiniškas

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas antrąjį šių metų ketvirtį prilygo visos Europos...

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1975 m.

Nedarbo lygis Didžiojoje Britanijoje antrąjį šių metų ketvirtį krito nuo 4,5 proc. iki 4,4...

ECB: „Brexit“ besiruošiantys britų bankai atsilieka nuo grafiko

Į Europos Sąjungą ( ES ) po „Brexit“ planuojantys persikelti britų bankai pasiruošimo etape...

Lanksčių darbo sutarčių paradoksas: britai prašo daugiau darbo

Pagal vadinamąsias lanksčiąsias sutartis dirbantys Jungtinės Karalystės gyventojai maldauja...

Vyriausybė naikina Konsultavimo ir ekspertizių centrą (1)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė naikinti viešąją įstaigą „Konsultavimo ir ekspertizių...

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (19)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (252)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (127)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (160)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (27)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (270)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (20)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (244)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (13)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...