Lietuvoje dar neregėto projekto autorių pritrenkė užuominos apie kyšį. Net 450 tūkst. litų Klaipėdos sporto arenos projektui išleidęs olandas jau kurį laiką jaučiasi vedžiojamas už nosies.
Pinigai
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Per 60 stadionų visame pasaulyje pastačiusios bendrovės „VC Worldwide“ prezidentas Kornelis Vynbrinkas prieš pusantrų metų miesto savivaldybei pasiūlė analogų pasaulyje neturinčios sporto arenos idėją ir tvirtina gavęs palaiminimą kurti jos projektą.

Tačiau iki tol su juo maloniai bendravę valdininkai jau kurį laiką vengia susitikti. Įtakingi bičiuliai K.Vynbrinkui pašnibždėjo, kad projekto eigą paspartintų nemenkas kyšis. Bet olandas kategoriškas - per savo sėkmingą karjerą jis nėra davęs nė vieno cento, nes mėgsta švarų žaidimą.

Sukirto rankomis?

Finansų ir teisės ekspertas K.Vynbrinkas į uostamiestį atvyko prieš trejus metus. Beveik šešiasdešimties sulaukęs vyras iškart suvokė, kad Klaipėda - puiki vieta verslui plėtoti.

Vietoj Taikos prospekte ilgus metus riogsojusių ir neseniai griauti pradėtų stadiono griaučių olandas ketina statyti dviejų aukštų areną, kurioje galėtų vykti ne tik 2011-ųjų pasaulio krepšinio čempionato varžybos, bet ir miestiečiams skirti renginiai.

Sužinojęs, kad miesto savivaldybė jau daugiau nei penketą metų ieško būdų statyti universalią sporto areną, prieš pusantrų metų K.Vynbrinkas valdininkams išdėstė unikalios arenos planą.

Pagal olando atstovaujamos kompanijos sumanymą uostamiestyje nebūtina statyti du atskirus stadionus krepšiniui ir futbolui. K.Vynbrinkas pasiūlė ant 10,8 hektaro žemės ploto tarp Taikos prospekto ir Minijos gatvės pastatyti sporto kompleksą, kurio pirmasis aukštas taptų krepšinio, o antrasis - futbolo stadionu.

Olandas tvirtino ne tik pastatysiąs areną, bet ir galėsiąs ją eksploatuoti, o šios pareigos atsisako daugelis potencialių investuotojų.

Nors ir nepasirašęs su savivaldybe jokios sutarties, olandas pradėjo rengti projektą, nes tariamai gavo valdininkų palaiminimą. K.Vynbrinkas taip pat tikino gavęs nurodymą į planą įtraukti ir naująjį miesto savivaldybės pastatą.

Apgyvendintų benamius

Olandų specialistai paruošė planą - jame atsirado ne tik modernus savivaldybės pastatas, bet ir keli gyvenamieji namai bei kareivinių tipo būstai.

„Vietoje kompleksą juosiančios tvoros žadame pastatyti nedidelius butukus, kuriuose apgyvendinsime benamius. Jie gaus stogą virš galvos ir minimalų atlyginimą, o už tai dirbs paprastus darbus“, - neregėto sumanymo detales atskleidė K.Vynbrinkas.

Jau kurį laiką olandas bando prisibelsti į jį paremti žadėjusių valdininkų duris, tačiau yra ignoruojamas. „Nebeturiu laiko. Jeigu nepradėsime statybų netrukus, nespėsime 2011 metams paruošti arenos“, - aiškino jis.

K.Vynbrinkas piktinosi, kad valdininkai bėga nuo jo lyg nuo maro ir nepaaiškina, kodėl stabdomas jo siūlytas projektas. Jis tikino girdėjęs, kad statyboms nebėra jokių kliūčių - esą, būdama žemės savininkė, savivaldybė gali nuspręsti, kaip ja disponuoti.

Be to, esą jau gautas raštas, pripažįstantis būsimąją sporto areną valstybinės reikšmės statiniu, todėl esą nebūtina rengti konkurso.

Jaučia šantažą

Savivaldybės Žemėtvarkos ir teritorijų plėtros skyriaus vedėja Raimonda Gružienė paaiškino, kad kol kas savivaldybė nedisponuoja žeme, į kurią pretenduoja olandas. Klaipėdos apskrities viršininko administracija dar nagrinėja savivaldybės prašymą valdyti šią žemę patikėjimo teise.

„Lieka nepripažintas ir arenos valstybinės reikšmės statusas. Spalį išsiuntėme paraišką Vyriausybei, bet atsakymo iki šiol negavome“, - sakė ji.

Paraišką nagrinėjančio Kūno kultūros ir sporto departamento vyriausioji specialistė Lina Daugėlaitė patikino, kad Klaipėdos siekiui jau pritarta. Paraiška su rekomendacijomis iškeliavo į Ūkio ministeriją, kuri ir tars paskutinį žodį.

Jeigu miesto sporto arenai bus suteiktas šis statusas, Klaipėda galės pretenduoti į finansavimą iš ES struktūrinių fondų. Tokiu atveju privačių investuotojų, kaip K.Vynbrinkas, gali nebeprireikti.

Savivaldybės atstovė R.Gružienė teigė pažįstanti olandą K.Vynbrinką.

„Jis projektą ėmėsi vystyti savo iniciatyva. Į Klaipėdą buvo atvežęs garsius olandų architektus, kurie projektu susidomėjo. Bet kol kas negalime duoti jokio konkretaus atsakymo“, - aiškino valdininkė.

R.Gružienė sakė, kad K.Vynbrinkas tėra vienas galimų kandidatų.

„Jaučiamės šantažuojami. Net jei sporto arena ir būtų pripažinta valstybinės reikšmės objektu, vis tiek rengtume konkursą“, - tikino moteris.

Paprašyta įvertinti olando projektą, R.Gružienė teigė mananti, kad jo suprojektuota sporto arena - iš fantastikos srities. „Gerai, kad žmogus turi idėjų, bet kol kas jos labai pakylėtos nuo žemės“, - komentavo ji.

Pinigų negaila

Ekonomikos ir strategijos departamento direktorius Ričardas Zulcas laikosi tokios pat pozicijos. „Mūsų architektai skeptiškai įvertino olando suprojektuotą statinį. Sutinku, kol kas jis yra vienintelis investuotojas, nors savivaldybė ir tikėjosi, kad jų bus daugiau“, - sakė jis.

R.Zulcas aiškino, kad savivaldybė, gavusi arenos, kaip valstybinės reikšmės objekto, pripažinimą, veikiausiai kreiptųsi dėl paramos į ES fondus.

Tokia parama buvo gauta Šiaulių bei Panevėžio sporto arenų statyboms. Prieš kelias savaites valstybinės reikšmės objektu buvo pripažinta ir Kauno arena.

Tačiau R.Zulcas baiminasi, kad, net ir gavusi Kūno kultūros ir sporto departamento pritarimą, Ūkio ministerija gali atmesti Klaipėdos savivaldybės prašymą, nes uostamiestis esą jau ir taip turi stambų privatų investuotoją - olandą K.Vynbrinką.

„Ne kartą aiškinome olandui, kad viskas svarstymo stadijoje, kad turime ir kitų variantų. Ruošiame galimybių studijas, kurios padės apsispręsti. Olandas galėtų dalyvauti konkurse, kai jis bus parengtas“, - sakė Ekonomikos ir strategijos departamento direktorius.

Šimtus tūkstančių litų projektui išleidęs K.Vynbrinkas tikino, kad dėl išleistų pinigų jis nesikremta.

„Kodėl niekas nieko nepasako aiškiai? Mano investuotojai netrukus pasiųs mane velniop. Jeigu savivaldybė baiminasi, kad projektas - nerealus, tegul pasidomi mano biografija. Esu dirbęs visur - nuo Japonijos ir Šiaurės Amerikos“, - guodėsi olandas, kurio pasiūlytos Klaipėdos universalios arenos statybos jo kompanijai kainuotų apie 150 milijonų eurų (450 milijonų litų).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (16)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (9)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (38)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (74)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Kauno rajono gyventojams sugrąžintos mokesčių permokos

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) pranešė pervedusi visą gyventojų pajamų...

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (197)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (14)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (19)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (48)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (296)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (22)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (112)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (83)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...