Savo komentare Lietuvos radijui, o vėliau visuose lietuviškuose internetiniuose tinklapiuose išplatintame straipsnyje „Kokiais banginiais parplukdysime emigrantus?“, Rūta Vainienė dar kartą atkreipia visuomenės dėmesį į neseniai vyriausybės nutarimu patvirtintas Lietuvos migracijos politikos gaires. Autorė lieka ištikima pasirinktai ideologijos krypčiai. Nenuostabu, kad net ir tuomet, kai reiškinio diagnozė nustatoma teisinga, prelegentės siūlomas gydymo būdas jai neleidžia peržengti siaurą laisvosios rinkos instituto mąstymo akiratį. Todėl ligą gydant jos siūlomais metodais, ligonis – Lietuva – ilgai netrauktų ir greitai išleistų paskutinį kvapą. Bet apie viską iš pradžios...
Dainius Paukštė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

R.Vainienė pareiškia: „Visų pirma žmogui svarbus ir svarbiausias yra pajamų šaltinis“. Net paplot norisi nuo tokio atradimo! Toliau, paėmusi kaip pavyzdį, kurį nors atokesnį Lietuvos rajoną, R.Vainienė išvardina dabartines jo bėdas: „savivaldybėje nėra veikiančių įmonių... Nes nėra verslo, nėra darbo. Nėra pajamų, nėra pirkinių. Nėra pirkinių, traukiasi paslaugos... Jei norėsi atidaryti įmonę – nebus galinčių dirbti žmonių“. Beje, ir man šis paveikslėlis atrodo taip pat.

Pareiškusi „užuojautą“ migracijos politikos gaires kūrusiai darbo grupei dėl tekusios nelengvos užduoties, R.Vainienė pareiškia, kad darbo grupė į problemą pažiūrėjo per daug „techniškai“. Ir vėl šioje dalyje aš sutinku su ja ir net galiu papildyti, kad gairėse nesimato politikų vaidmens, nes būtent jie, o ne techniniai vykdytojai, turi priimti būtinus politinius sprendimus, kurie darys įtaką padėčiai emigracijos srityje.

Tačiau nuo šios vietos mūsų požiūriai kardinaliai skiriasi. Pareiškusi, kad burtų lazdelės emigracijai įveikti ji neturi, R.Vainienė skaitytojams pristato tris banginius, kurių kiekvienas turi ir savo vardą. Pirmasis – Darbo santykiai, antrasis – Mokesčiai, trečiasis – Teritorijų planavimas (statybos). Ką jie reiškia ir ko nori laisvos nuo bet kokios atsakomybės rinkos apologetai, skaitytojams neaiškinsiu, bet banginių vardų prasmė aiški – būtina viską liberalizuoti ir tik verslo naudai. Šioje vietoje noriu politikus įspėti, jeigu jie ir vėl neatsakingai ir neapdairiai pasirinks laisvosios rinkos instituto parengtus tik dabar jau „kovos su emigracija priemonių brėžinius“, emigracijos bangą tik padidinsim. Nuo tokių priemonių ir paskutiniai žmonės bus išvaryti iš savo gimtųjų vietų. Kirba mintis: gal Laisvosios rinkos institutas (LLRI) šito ir siekia, norėdamas į atsilaisvinusias teritorijas atsivežti iš trečiųjų šalių XXI amžiaus vergų, garantuosiančių darbdaviams pastovius viršpelnius?

Nesigauna ramiai skaityti, kai įžūliai tvirtinama: „sveikas migracijos lygis turėtų būti matuojamas ne procentais ar saldo (nors taip daroma visame pasaulyje – D.P)..., o kiek ir ar Lietuvoje taikomi bet kokios kūrybinės iniciatyvos suvaržymai yra mažesni nei šalyse, su kuriomis mes konkuruojame“. Na, ko jau ko, o šitos „kūrybinės iniciatyvos“ ne tik jūs – žmonės iš LLRI – turite užtektinai. Pakanka žvilgsnį nukreipti į mūsų nuteistuosius, sugebančius net bausmės atlikimo vietose ir mobiliuosius susikombinuoti, ir vieno aktoriaus teatro spektaklius suorganizuoti, ir dar žiūrovus (klausytojus) priversti savo noru visus pinigus jiems atiduoti... Šiame talentų šou LLRI turi savęs vertą varžovą.

Visa ši liberalistinė fantasmagorija man primena paveiksliuką iš vaikystės knygos apie gilią senovę: LLRI siūlo mums sugrįžti į tuos laikus, kai žmonės žemėlapių dar neturėjo ir manė, kad žemė yra plokščia ir kad nuo jos krašto galima nukristi, ir kad pačią Žemę laiko tie patys trys banginiai!

Ponia Rūta, saugodamas jūsų sveikatą ir nervus, rekomenduočiau pasiskaityti ne savo, o emigrantų pasiūlymus apie tai, kokios permainos Lietuvoje galėtų priversti juos apsispręsti sugrįžti į Lietuvą. Toli ieškoti nereikėtų Štai, kad ir tas pats Delfi.lt 2013-10-07 išspausdino emigranto straipsnį „10 pokyčių, kurie priverstų emigrantus susimąstyti grįžti namo“. Pasidomėkite, bendram išprusimui tikrai pravers.

Ir dar apie vieną principinę nuostatą, nuo kurios, mano manymu, ir turėtų prasidėti emigracijos mažinimo politika Lietuvoje. Ir tai neabejotinai taptų teigiamų permainų signalu emigrantams. Gerai žinoma: teisingai į pamatą įmūryta pirmoji plyta leidžia pastatyti tvirtą namą. O jeigu ji įmūryta kreivai – koks gausis namas? Kiek dar laiko vyks cirkas ir nesibaigiančios spekuliacijos aplink MMA? Lietuvoje esantis MMA dydis privalo atitikti dvi sąlygas: 1. MMA turi būti mokamas už žemiausios kvalifikacijos darbą; 2. MMA privalo pakakti (sumokėjus mokesčius už paslaugas) pragyventi iki kito atlyginimo. Ir tai yra neginčytina ir nediskutuotina – tai aksioma. Nuo tokios pamatinės nuostatos prasideda bet kuri civilizuota atlyginimų sistema. Ar Lietuva dar ES narė? Jeigu MMA neatitinka išvardintų sąlygų, tie pinigai tėra pašalpa arba išmalda – ne daugiau. Tai visiškai sukompromituoja (iškreipia) darbo ir atlyginimo už jį esmę ir leidžia darbdaviams (privatininkui ir valstybei) savotiškai peržengti civilizuotumo ribą – pateisinti ir pripažinti dirbančiųjų išnaudojimą. Niekas nenori gyventi tokiame nesaugiame name.

Dar neteko girdėti, kad kas nors Lietuvoje sau reikalautų šveicariškų standartų ar garantijų, kaip tvirtina ponia R.Vainienė. Bet, sakau, gal ši ekspertė norėjo mums pasakyti, kad esame neverti nešioti net ir pigių šveicariškų laikrodžių ar reikalauti iš valdžios šveicariškų pilietinių teisių, pavyzdžiui, teisės į šveicariškus referendumus? Turime suprasti: kuo ilgiau bus delsiama su priemonėm Lietuvoje, tuo daugiau išvykusių tautiečių apsispręs negrįžti. Todėl laikas nelaukia. Tai gal ir gerai, kad ponios R.Vainienės banginiai yra ištempti ant seklumos? Bent jau man šie banginiai labiau primena ne juos, o ryklius-žmogėdras, plukdančius per darbdavių godumo vandenis į Lietuvą pigią darbo jėgą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusijos teismai atmetė V. Antonovo ieškinį Lietuvai

Rusijos teismai galutinai atmetė bankrutavusio Lietuvos komercinio banko „Snoras“ buvusio...

Sviesto kainos Europoje nesiliauja augti, bet lietuviai moka mažiau (15)

Nors sviesto kainos visose Europos Sąjungos (ES) šalyse nesiliauja augusios, Lietuvos vartotojai...

Po akcizų didinimo alkoholiui verslininkai suka galvas (15)

Nuo šių metų kovo mėnesio, kai buvo padidinti akcizai alkoholiniams gėrimams, buvo praktiškai...

„Lidl“ Didžiosios Britanijos mažmenininkų sąraše pakilo į 7 vietą (2)

Vokietijos mažmenininkas „Lidl“ padidino savo rinkos dalį Didžiojoje Britanijoje iki 5,2...

Gaivinamas siūlymas leisti naudoti nelietuviškas raides įmonių pavadinimuose (7)

Vyriausybėje vėl gaivinama idėją leisti registruoti įmonių ir organizacijų pavadinimus visomis...

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (107)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (14)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (32)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (98)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (8)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (3)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (1)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (29)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (23)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...