„Žinoma, frakcijos seniūnė kalbėjosi su premjeru apie planus registruoti pataisą“, - BNS sakė premjero, kuris šiuo metu atostogauja, atstovas Mindaugas Janulionis.

Jis tikino, kad kiekvienais metais Vyriausybė teikia biudžeto projektą be PVM lengvatos šildymui, tad ir šiemet nieko naujo nenutiko.

„Kiekvienais metais Vyriausybė Seimui teikia biudžeto projektą be lengvatos ir tada Seime registruojama pataisa pratęsti lengvatą. Tuomet Seimo nariai apsisprendžia, kaip daryti. Tai naujovių šiemet nebuvo“, - premjero komentarą BNS perdavė M. Janulionis.

Finansų ministrė Rasa Budbergytė, kuri šiuo metu taip pat pavaduoja premjerą, teigė nežinojusi apie socialdemokratų planus pratęsti šildymo lengvatą.

Be to, ji teigė nepritarianti lengvatos pratęsimui, mat ji yra neteisinga - lengvata naudojasi ir turtingieji. Ministrės manymu, reiktų skirti dotacijas neturtingiesiems, o ne taikyti PVM lengvatas visiems.

Ketvirtadienio ryta socialdemokratai pranešime spaudai paskelbė, kad Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija įregistravo pataisą dėl 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui pratęsimo.

Socialdemokratų siūlymu, PVM lengvata galiotų šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosioms patalpoms šildyti, į gyvenamąsias patalpas tiekiamam karštam arba šaltam vandeniui, karštam vandeniui paruošti ir šilumos energijai, sunaudotai šiam vandeniui pašildyti.

Socialdemokratų siūlymu PVM lengvata galiotų iki 2017 metų birželio 1 dienos.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme numatyta PVM lengvata šildymui nustoja galioti 2016 metų gruodžio 31 d.

Vyriausybė trečiadienį pritarė Finansų ministerijos parengtam 2017 metų biudžeto projektui, kuriame nėra numatyta PVM lengvata centriniam šildymui.

Kitos partijos irgi norėtų atsisakyti šios lengvatos

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) ir Lietuvos liberalų sąjūdžio (LLS) lyderiai palaiko Finansų ministerijos norą atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui, tačiau nori, kad būtų numatytas ir šildymo kainų kompensacijos mechanizmas mažiausiai uždirbantiems žmonėms.

„Jei visgi dabartinė valdžia nuspręstų naikinti šią lengvatą, kuri pati savaime nėra socialiai teisinga, būtina numatyti mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms konkrečius kompensacinius mechanizmus, kad išaugusios šildymo kainos neigiamai nepaveiktų jų ir taip sudėtingos finansinės padėties. Vienas iš konkrečių pasiūlymų, kaip tai padaryti – NPD didinimas, kad žmonėms liktų daugiau pinigų ir šildymo sąskaitos nebebūtų toks didelis iššūkis“, - BNS teigė TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Gabrielius Landsbergis

LŽVS sąrašo lyderis Saulius Skvernelis BNS tvirtino, jog partija palaiko PVM lengvatos panaikinimą, tačiau taip pat akcentavo, kad reikia sukurti kompensacinį mechanizmą mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams.

„Aš manu, kad lengvatą galima naikinti ir reiktų naikinti, nes ji socialiai neatsakinga. Ji remia ir turtingus, ir nepasiturinčius gyventojus. Tačiau ją panaikinus turi būti aiškus kompensavimo mechanizmas ir (numatytos - BNS) lėšos, kad žmonėms, kurie yra remtini, šildymo kainos būtų kompensuotos. Lengvata gali būti naikinama tik tuo atveju, jei bus numatytas aiškus kompensacijos mechanizmas“, - sakė S. Skvernelis.

Ramūnas Karbauskis, Saulius Skvernelis

LLS sąrašo lyderis Eugenijus Gentvilas BNS taip pat tvirtino, kad PVM lengvata šildymui turi būti naikinama tik nustačius kompensacijas mažiausiai uždirbantiems gyventojams.

„Mūsų programoje yra nuostata atsisakyti lengvatos, todėl pritartume Rasos Budbergytės (finansų ministrė - BNS) siūlymui, tačiau kol kas negalime daryti, nes nėra numatytas kompensavimo mechanizmas. Apie jį tik kalbėta“, - sakė E. Gentvilas.

Tuo metu Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) sąrašo lyderė Rita Tamašunienė BNS teigė, jog PVM lengvatos nereikia atsisakyti, nes šildymo kaina vis dar yra per didelė visoje Lietuvoje.

„Mes palaikome lengvatos pratęsimą, nes nematome, kad kaina realiai mažėtų. Padaryta per mažai energetikos sektoriuje, kad kainos mažėtų“, - tvirtino R. Tamašunienė.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ laikinasis pirmininkas Remigijus Žemaitaitis BNS tikino, kad partija kol kas nėra apsisprendusi dėl PVM lengvatos naikinimo, nes nėra apskaičiuota jos nauda.

„Jeigu naikiname PVM lengvatą, tai reikia suprasti, kad reikės didinti socialines pašalpas arba kompensuoti už šildymą. Klausimas yra, ar gali Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijos paskaičiuoti, kiek šiandien žmonių naudojasi šildymo lengvatomis - finansine išraiška, kiek būtų gaunama į biudžetą, jei yra pilnas PVM. Antra, turi pateikti skaičius, kiek išmokama socialinių pašalpų ir kompensacijų už šildymą. Tada pamatysime, ar verta taikyti PVM lengvatą“, - sakė R. Žemaitaitis.

Siūlo mažinti bendrą PVM tarifą

Negalima kelti mokesčių už šildymą, jei nuo 2017 metų nuosekliai nebus mažinamas standartinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas, sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas.

„Dabartinės valdančiųjų kalbos apie PVM lengvatos šildymui naikinimą ar pratęsimą atrodo apgailėtinai. Vienas kitam prieštaraujantys socialdemokratų Vyriausybės finansų ministrės ir Socialdemokratų frakcijos lyderių Seime veiksmai yra pasityčiojimas iš žmonių, tai tik įrodo šios Vyriausybės neįgalumą priimti sprendimus“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas E. Gentvilas.

Liberalai siūlys, kad priimant 2017 metų valstybės biudžeto projektą būtų įtvirtinta nuostata, jog nuo kitų metų standartinis PVM tarifas būtų mažinamas po 1 proc. ir jo kartelė būtų nuleista nuo 21 iki 18 proc.

„Nueinančios Vyriausybės pareiškimai, esą reikia naikinti PVM lengvatą už šildymą iš esmės nieko nepasiūlant, reikštų ne ką kitą, o mokesčių didžiajai gyventojų daliai pakėlimą. Liberalai tokiam modeliui negali pritarti, todėl sieksime, kad pirmiausia būtų patvirtintas įsipareigojimas iki 18 proc. mažinti standartinį PVM tarifą, kuris sudarytų prielaidas atpiginti gyventojams paslaugas ir ištrauktų dalį PVM iš „šešėlio“. Žinoma, greta to Vyriausybė turės užtikrinti aiškų priemonių planą, kaip gyventojams, kurie neišgali susimokėti už šildymą, bus skiriamos kompensacijos“, – sako E. Gentvilas.

Tuo metu prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad šiai Vyriausybei vėl pritrūko socialinio jautrumo. Pasak prezidentės, apie tai liudija, kad, nusprendus naikinti PVM lengvatą šildymui, nebuvo numatytas kompensavimo mechanizmas.

„Visada tokie siūlymai, kurie reiškia tiesiogiai, kad gyventojams reikės mokėti daugiau, turėtų eiti kartu su kažkokiu kompensaciniu mechanizmu, kurio nėra šiame biudžete, o tai reiškia, kad socialinio jautrumo vėl šitai Vyriausybei pritrūko", - ketvirtadienį žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentės teigimu, atsižvelgiant į tai, kad dar vyksta rinkimai, „tokie Vyriausybės sprendimai stebina".

Šiuo metu lengvatinis PVM šildymui siekia 9 proc., o standartinis tarifas - 21 procentą.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (307)