Rusija pranešė baigusi Čekijai mokėti Tarybų Sąjungos laikų skolą – iš viso daugiau nei 3,5 mlrd. dolerių. Paskutinė išmoka pagal 1994 m. tarpvalstybinę sutartį Čekijai pervesta pernai spalį. Kadangi vyriausybė numato apie 6 mlrd. dolerių biudžeto deficitą, išmoką galima vadinti šiokia tokia parama.
Praha
© Shutterstock nuotr.

Dar būdamas premjeru, prezidentas Milošas Zemanas didžiąją dalį šios skolos pardavė daug neigiamo dėmesio pritraukusiai finansinei bendrovei „Falcon Capital“, kuriai pagal sutartį priklauso procentai. Kai kurių stebėtojų nuomone, sandoris Čekijai nebuvo naudingas. Dalį skolos, Rusijos finansų ministerijos tvirtinimu, Maskva išmokėjo pramonės gaminiais, dalį – pinigais.

Numatomas keliolikos milijardų deficitas

Po beveik metus trukusios sumaišties, kurią sukėlė pirmieji tiesioginiai prezidento rinkimai, vyriausybės žlugimas, laikinosios sudarymas ir priešlaikiniai parlamento rinkimai, Čekijoje, atrodo, pamažu įsibėgėja ramesnis politinis gyvenimas. Prezidentui M. Zemanui netrukus turėtų būti pristatyta būsimoji vyriausybė, kuri sudaryta po spalį įvykusių priešlaikinių rinkimų ir nuo to laiko trukusių derybų dėl būsimos valdančiosios koalicijos.

Per tą laiką naujasis parlamentas patvirtino kitų metų biudžetą, kurį prezidentas patvirtino prieš pat Kalėdas. Biudžetas numato maždaug 15 mlrd. litų deficitą. Tai bemaž 10 mlrd. daugiau, nei planavo žlugusi dešinioji vyriausybė. Šioji naujajame parlamente liko silpnos opozicijos vaidmenyje, tačiau perrašytą biudžetą išpeikė ir pareiškė, kad būsimoji valdžia apleidžia ligšiolines pastangas mažinti valstybės įsiskolinimą ir neremia ūkio augimo.

Laikinasis ir netrukus pasitrauksiantis premjeras Jiri Rusnokas didesnį deficitą argumentuoja šiais metais guvesniu ūkio augimu, kuris neva sieksiąs 1,3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o deficitas būsiąs laikomas po 3 proc. BVP riba.

Įsigalioja naujas civilinis kodeksas

Vienas didžiausių ir ilgamečių žlugusios vyriausybės nuopelnų – nuo šių metų įsigaliojantis naujas civilinis kodeksas, kuris dešimtmečius galiojusias komunistinės teisės formuluotes keičia paprastesnėmis ir Vakaruose įprastesnėmis. Kodeksui pavaldūs ir kai kurie mokesčiai bei ekonomikos procesai.

Čekijoje įvedamos tokios sąvokos, kaip šeiminė bendrovė, žodinė sutartis, asmeninė vadybininkų atsakomybė už įmonių nuostolius, galimybė iš algos atskaičiuoti išmokas už skolas, įskaitant alimentus bei paskolas iki pusės algos dydžio. Naikinami paveldo bei dovanojimo mokesčiai – jie tampa universaliu pajamų mokesčiu, kuris visais atvejais vienodas ir siekia 15 proc. Įsigyjant nekilnojamąjį turtą, naujai apmokestinami ne vien pastatai, bet ir sklypas, kur jie pastatyti, ir t. t.

Naujoji valdančioji koalicija, kurią sudaro socdemų dauguma su švelniai populistine, vadinamąja proverslo partija, vadovaujama milijonieriaus, bei krikdemai, ketina įvesti savų papildomų naujovių. Socdemų smarkiai koneveiktas PVM padidinimas, kurį įvedė buvusi vyriausybė, atrodo, liks nepaliestas, bet socdemai mėgins „prastumti“ naują sumažintą PVM kategoriją vaistams ir knygoms bei panaikinti simbolinį 5 litų mokestį už lovadienius ligoninėse, apsilankymą pas gydytoją bei receptą.

Milijardines pajamas, kurių dėl to neteks biudžetas, būsimasis premjeras Bohuslavas Sobotka kol kas miglotai žada padengti geriau renkant mokesčius. Vienas būdų, kaip tai bus daroma, nėra jo nuopelnas – visi PVM mokėtojai pagal naująjį kodeksą privalo šį mokestį deklaruoti elektroniniu būdu.

Centrinis bankas silpnina kroną

Kur kas didesnį pėdsaką užsimojo palikti centrinis Čekijos bankas, lapkričio pradžioje be perspėjimo nutaręs susilpninti daug metų stabilia ir santykinai stipria laikytą Čekijos kroną. Tai pirmas kartas po daugiau nei 10 metų, kai centrinis bankas tokiu žingsniu siekia daryti įtaką šalies ūkio raidai. Šiuo atveju banko tikslas buvo susilpninti kronos kursą euro atžvilgiu – nuo 25 iki 27 kronų už eurą. Šį kursą bankas numato išsaugoti iki kitų metų.

Turint omenyje, kad didžioji Čekijos ūkio dalis orientuota į eksportą, bankas teigia siekęs padidinti eksportuotojų pajamas, taip išjudinti ūkį, vien šįmet pagausinti BVP bent 10 mlrd. litų, ilgainiui prisidėti prie nedarbo mažinimo ir pastūmėti gyventojus išlaidauti. Pirmosiomis dienomis po intervencijos bankas supirko užsienio valiutų už 200 mlrd. kronų.

Žingsnis nesukėlė vienareikšmio džiūgavimo. Dauguma piliečių ir įmonių pasipiktino, kad apie sprendimą devalvuoti jų indėlius nebuvo iš anksto paskelbta. O laikinasis premjeras kandžiai pastebėjo, esą tokie žingsniai tik įrodo, kad Čekijai anksčiau ar vėliau teks įsivesti eurą, nes įsitikinimas, kad tokio dydžio valstybė, kaip Čekija, gali saugoti savo valiutą prieš globalizuotą finansų rinką, esąs mitas.

Premjeras J. Rusnokas artimiausiu metu iš vyriausybės keliaus tiesiai į centrinį banką. Už nuopelnus (t. y. už vadovavimą prezidento paskirtai ir parlamento nepatvirtintai vyriausybei) vietą centrinio banko valdyboje jam pažadėjo prezidentas M. Zemanas. Tad J. Rusnokas taps pirmąja eurą remiančia kregžde Čekijos centrinio banko valdyboje, kurią iki šiol sudarė vien euroskeptikai, paskirti buvusio prezidento Vaclavo Klauso.

Čekijos centrinio banko žingsnis neliko nepastebėtas užsienyje. Jo valdytoją Miroslavą Singerį mėnraštis „The Banker“, kurį leidžia „Financial Times Group“, paskelbė 2013 m. Europos bankų valdytoju. Taip pat „The Banker“ M. Singerį įvertino už jam priskiriamą lemiamą žodį, Vidurio Europoje sprendžiant klausimus, susijusius Europos Sąjungos finansų sistemos stabilumu

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (33)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (19)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1120)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (64)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...