Šešias savaites trukusi nacionalinė diskusija dėl genetiškai modifikuotų javų ir maisto produktų parodė, kad britai biotechnologijas vis dar vertina skeptiškai ir nepasitiki vyriausybe bei įmonėmis, kurios nori minėtus produktus įtvirtinti.
Grūdai, žemės ūkis
Būtent tokia išvada pateikiama ataskaitoje, apibendrinančioje šiemetinę vyriausybės finansuotą diskusiją "GM Nation?" ("Genetiškai modifikuotų produktų valstybė?"). Diskusija taip pat parodė, kad kuo daugiau žinių žmonės turi apie genetiškai modifikuotus produktus, tuo labiau jais nepasitiki.

"Įvairiais diskusijos aspektais (jos) dalyviai reiškė nerimą apie genetiškai modifikuotus produktus, - teigiama kampanijos ataskaitoje, kurią parengė Nepriklausoma genetiškai modifikuotų produktų valdyba. - Nuotaikos svyravo nuo atsargumo ir abejonių iki įtarumo ir skepticizmo bei priešiškumo ir atmetimo". Ataskaitoje bandoma apibendrinti profesoriaus Malcolmo Granto (Malkolmo Granto) vadovautos nacionalinės diskusijos rezultatus. Didžiosios Britanijos vyriausybė prižadėjo rimtai atsižvelgti į ataskaitos išvadas ir po kurio laiko pateikti savo oficialų įvertinimą.

Skeptiškai nusiteikę britai pageidauja, kad vyriausybė nespręstų, ar leisti auginti genetiškai modifikuotus javus tol, kol nebus atsakyta į daugiau su biotechnologijomis susijusių klausimų. Daugiau kaip pusė apklaustų Didžiosios Britanijos gyventojų teigė jokiomis sąlygomis nesutinką, kad šalyje būtų auginami genetiškai modifikuoti javai.

Vos 2 proc. apklaustųjų sakė esantys patenkinti genetiškai modifikuotais produktais, o priešingai manė net 87 proc. britų. "Genetiškai modifikuotų javų ankstyvas sukomercinimas neturi beveik jokios paramos", - sakoma tyrimo ataskaitoje.

Biotechnologijų neatmetę britai apsisprendimui reikalauja daugiau laiko, per kurį būtų atsakyta į svarbius klausimus apie genetiškai modifikuotų produktų poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai. "Jie nori įvairaus laikotarpio atidėjimų, kad nauji duomenys, bandymai ar tyrimai padėtų nustatyti ir pašalinti arba bent jau iki priimtino lygio sumažinti potencialias grėsmes", - sakoma vyriausybės finansuoto tyrimo dokumente.

Nacionalinė apklausa, kuri atsižvelgė į 36 tūkst. užpildytų anketų bei 600 vietinių susitikimų ir šešių regioninių diskusijų rezultatus, nustatė, kad britai nepasitiki vyriausybe, kai ji sprendžia genetiškai modifikuotų produktų klausimą, ir biotechnologijas propaguojančiomis bendrovėmis.

Dauguma apklaustųjų žmonių mano, jog vyriausybė jau apsisprendė leisti auginti genetiškai modifikuotus javus, ir visą diskusiją laiko "priedanga, kurios rezultatai bus ignoruojami". "Net jei žmonės pripažįsta potencialius biotechnologijų privalumus, jie abejoja, ar genetiškai modifikuotų produktų bendrovės juos užtikrins", - teigiama ataskaitoje.

Biotechnologijų priešininkai suskubo pasinaudoti tyrimo rezultatais ir paragino vyriausybę į juos atsižvelgti. "Ignoruodama šią ataskaitą vyriausybė rizikuotų, - teigė aplinkosaugininkų organizacijos "Friends of the Earth" atstovas Pete’as Riley (Pitas Railis). - Visuomenė leido aiškiai suprasti, kad ji nenori genetiškai modifikuotų maisto produktų ir javų".

Tuo tarpu "penkerių metų įšaldymo" kampaniją rengianti Clare Devereux (Kler Devro) minėjo, jog turėtų būti tęsiamas genetiškai modifikuotų javų moratoriumas. "Vienas iš svarbiausių visuomenės išsakytų požiūrių yra tai, kaip menkai šiuo klausimu pasitikima vyriausybe ir sektoriaus įmonėmis. (Todėl) dabar reikėtų laikytis atsargesnio požiūrio į genetiškai modifikuotus javus ir maistą".

Tačiau pirmaujančios biotechnologijų bendrovės pareiškė, jog vyriausybės atliktas tyrimas turėjo trūkumų, todėl jo rezultatai yra nepatikimi. "Visuomeninių susitikimų negalima tapatinti su visuomenės nuomone, - tvirtino Žemės ūkio biotechnologijų tarybos (ABC), atstovaujančios tokias sektoriaus bendroves kaip "Monsanto" ir "Bayer CropScience", darbuotojas Polas Railotas (Paul Rylott). - Kai visuomenė apklausiama statistiškai pagrįstu būdu, ji gali suprasti, kodėl genetiškai modifikuoti javai auginami tokioje daugybėje šalių".

Savo ruožtu Didžiosios Britanijos žemės ūkio ministrė Margaretas Beckettas (Margaret Beket) teigė: "Aš atidžiai apmąstysiu šiandieninės ataskaitos išvadas. Mes (vyriausybė) sakėme, kad taip darysime".

Spalio 16 dieną vyriausybė rengiasi pristatyti ūkiuose atliktų genetiškai modifikuotų javų tyrimų rezultatus. Manoma, kad šie duomenys kartu su Mokslo tarybos ir Strateginio padalinio atliekamu privalumų bei trūkumų tyrimu taps pagrindu, kuriuo remdamasi vyriausybė apsispręs, ar leisti auginti genetiškai modifikuotus javus. Šis sprendimas gali būti priimtas dar šiemet.

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje genetiškai modifikuoti javai komerciniais tikslais neauginami. Keletas paraiškų juos auginti svarstomos Europos Sąjungos lygiu, tačiau sprendimai bus priimti tik kitais metais.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Italijoje tiriant fipronilo skandalą konfiskuota tūkstančiai kiaušinių ir vištų (1)

Italijos policija trečiadienį pranešė, kad konfiskavo daugiau nei 92 tūkst. kiaušinių ir 26...

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (3)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

Vanilės deficitas pasaulyje ir rekordinės kainos kelia grėsmę ledų gamybai (13)

Dėl vanilės pasiūlos pasaulio rinkoje deficito jos kainos rekordiškai padidėjo, dešimtis kartų...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (6)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (321)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (82)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (88)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (8)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (203)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Tikroji elegancija: grožio konkurse pristatytas įspūdingas koncepcinis „Mercedes-Maybach“ (17)

Į šia savaitę Kalifornijos valstijoje vykusį dailiausių transporto priemonių konkursą „...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (19)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...